Proplácení škod potrvá měsíce

17. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
17. března 2008, 00:00

NÁSLEDKY VICHŘICE EMMA - Emma způsobila škody odhadované na 1,2 miliardy korun. Loňský Kyrill ale nepřekonala. Většinu z pojistných událostí by pojišťovny měly vyřídit do tří měsíců.

Vichřice Emma napáchala v České republice mnohasetmilionové škody. Podle aktuálních údajů České asociace pojišťoven (ČAP) zatím lidé a firmy nahlásili přes 24 tisíc pojistných událostí, z nichž již přes čtyři tisíce jsou vyřízeny. Podle odhadů asociace přesáhne celkový počet pojistných událostí 37 tisíc, způsobenou škodu odhaduje na 1,2 miliardy korun.

Pro srovnání loňský Kyrill způsobil víc než 76 tisíc pojistných událostí zhruba za dvě miliardy korun. „Už v loňském roce po lednovém řádění orkánu pojišťovny prokázaly, že škody dokáží řešit rychle. Do tří měsíců vyřídily přes 90 procent všech hlášených škod. Dá se proto předpokládat, že u vichřice Emma, která byla přeci jen ve srovnání s Kyrillem trochu mírnější, zvládnou vyřizování škodných událostí stejně tak pružně,“ tvrdí ČAP.

České pojišťovně se ozvalo po vichřici Emma už téměř deset tisíc klientů, škoda půjde do stovek milionů korun. Kooperativa zatím registruje přes 6,5 tisíce škod týkajících se poškození budov, vozidel, domácností, rekreačních objektů a majetku podnikatelů a firem. Podle svého mluvčího Marka Vícha již dokázala téměř 1,2 tisíc škod kompletně vyřešit. Nejčastěji jsou poškozeny střechy a nemovitosti, podle území pak jsou postiženy především východní Čechy, Praha, střední Čechy a jižní Morava.

Rovněž Allianz na základě průběžných hlášení od likvidátorů a mobilních techniků z terénu zvyšuje odhad škod napáchaných vichřicí Emma. Očekává, že se objem škod vyšplhá na 150 milionů korun. Celkový počet škod odhadla mluvčí pojišťovny Pavla Paseková na tři tisíce případů. Největší škody Allianz se staly v Praze, středních a východních Čechách. Naprostá většina z nich se týkala budov a podnikatelských objektů, kde jdou počty do tisíců případů.

„V souvislosti se škodami napáchanými Kyrillem a Emmou se mezi pojišťovacími ústavy otevírají diskuze o větrných mapách, které by míru rizika zohledňovaly v rámci oceňování lokálních rizik,“ upozorňuje ČAP.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít