Propad české ekonomiky je hlubší než se očekávalo

08. září 2009, 03:31 - Atlantik FT
08. září 2009, 03:31

Česká ekonomika ve druhém kvartále rekordně poklesla o 5,5 % a vůči předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,1 % po dvou hlubokých propadech. aktuální údaje ukazují, že česká ekonomika utrpěla na začátku letošního roku podstatně hlubší propad, než ukazovala původní data.

Autor: Profit

Ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky táhla spotřeba domácností, když se pozitivně projevilo zpomalení inflace, protože nominální růst útrat domácností byl nejnižší v historii ČR. Vyšší byly už jen vládní výdaje (2,7 %). Naopak celkové investice se propadly o čtvrtinu (-24,9 %) stejně jako v prvním kvartále kvůli masivnímu poklesu zásob. Ovšem výrazně ztrácely i fixní investice (-7,2 %). Vedle investic i zahraniční obchod zůstal brzdou ekonomiky a přispěl k celkovému poklesu HDP 0,7 p.b., což představuje snížení negativního efektu na polovinu až třetinu vůči předchozím dvěma čtvrtletím.

Nová data stále jasněji vykreslují vývoj recese české ekonomiky. Mohutný propad zahraničního obchodu na konci loňského roku se následně projevil ve velkém zmrazení investiční poptávky, která vedla k omezení dovozů. V letošním roce postupně dochází i k utahování spotřební poptávky domácností.

Jediné budoucí pozitivum – pokles inflace Ve zbytku roku očekáváme další stabilizaci u zahraničního obchodu. V případě investic nelze vyloučit i mezikvartální silné růsty v důsledku tvorby zásob po jejich masivní likvidaci. V prvním až druhém kvartále roku 2009 firemní sektor rozpustil zásoby v neuvěřitelném objemu 50 mld., což je víc jak průměrná celoroční tvorba zásob za posledních 5 let. Následně jenom stabilizace zásob by měla být výrazným impulzem pro domácí průmysl, ale na druhou stranu i tlak na vyšší dovozy. Naopak očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčové faktory – růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům – působí proti. Jediným pozitivním faktorem, a to jen pro třetí kvartál zůstane pokles inflace. Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0 %. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4 % (dosud jsme čekali -3,5 %). Vývoj české ekonomiky: |Meziroční růst|1Q/09|4Q/08|3Q/08|2Q/08|1Q/08|rok 2008**|

Aktuální-4,5%0,5%2,9%4,0%2,9%2,6%
Původní-3,4%-0,1%3,1%4,6%3,8%2,8%

Pramen: ČSÚ

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít