Propad české ekonomiky je hlubší než se očekávalo

08. září 2009, 03:31 - Atlantik FT
08. září 2009, 03:31

Česká ekonomika ve druhém kvartále rekordně poklesla o 5,5 % a vůči předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,1 % po dvou hlubokých propadech. aktuální údaje ukazují, že česká ekonomika utrpěla na začátku letošního roku podstatně hlubší propad, než ukazovala původní data.

Autor: Profit

Ve druhém čtvrtletí růst ekonomiky táhla spotřeba domácností, když se pozitivně projevilo zpomalení inflace, protože nominální růst útrat domácností byl nejnižší v historii ČR. Vyšší byly už jen vládní výdaje (2,7 %). Naopak celkové investice se propadly o čtvrtinu (-24,9 %) stejně jako v prvním kvartále kvůli masivnímu poklesu zásob. Ovšem výrazně ztrácely i fixní investice (-7,2 %). Vedle investic i zahraniční obchod zůstal brzdou ekonomiky a přispěl k celkovému poklesu HDP 0,7 p.b., což představuje snížení negativního efektu na polovinu až třetinu vůči předchozím dvěma čtvrtletím.

Nová data stále jasněji vykreslují vývoj recese české ekonomiky. Mohutný propad zahraničního obchodu na konci loňského roku se následně projevil ve velkém zmrazení investiční poptávky, která vedla k omezení dovozů. V letošním roce postupně dochází i k utahování spotřební poptávky domácností.

Jediné budoucí pozitivum – pokles inflace Ve zbytku roku očekáváme další stabilizaci u zahraničního obchodu. V případě investic nelze vyloučit i mezikvartální silné růsty v důsledku tvorby zásob po jejich masivní likvidaci. V prvním až druhém kvartále roku 2009 firemní sektor rozpustil zásoby v neuvěřitelném objemu 50 mld., což je víc jak průměrná celoroční tvorba zásob za posledních 5 let. Následně jenom stabilizace zásob by měla být výrazným impulzem pro domácí průmysl, ale na druhou stranu i tlak na vyšší dovozy. Naopak očekáváme další zpomalení spotřeby domácností, protože klíčové faktory – růst nezaměstnanosti, minimální růst mezd, horší přístup k úvěrům – působí proti. Jediným pozitivním faktorem, a to jen pro třetí kvartál zůstane pokles inflace. Za první pololetí letošní roku české HDP pokleslo o 5,0 %. To vzhledem k očekávanému vývoji implikuje, že celoroční propad bude pravděpodobně výrazně nad 4 % (dosud jsme čekali -3,5 %). Vývoj české ekonomiky: |Meziroční růst|1Q/09|4Q/08|3Q/08|2Q/08|1Q/08|rok 2008**|

Aktuální-4,5%0,5%2,9%4,0%2,9%2,6%
Původní-3,4%-0,1%3,1%4,6%3,8%2,8%

Pramen: ČSÚ

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít