Promopračka

18. února 2011, 18:37 - Tomáš Plhoň
18. února 2011, 18:37

Kauza Promopro

Ať už si o Miroslavu Kalouskovi myslíme cokoliv, člověk občas musí před jeho politickou strategií smeknout. Jako například minulý týden, kdy se rozhodl „vyslyšet výzvu veřejnosti“ a zveřejnit veškeré materiály v kauze evropského předsednictví. Během několika chvil tak dokázal odrazit výpady svých politických odpůrců, okázale se zastat svých zaměstnanců a předvést se v roli protikorupčního bojovníka a odpovědného hospodáře. A to všechno během půlhodinového projevu v přímém přenosu, ve kterém postupně vyložil na stůl všechny karty. Alexandr Vondra, který byl za zakázku zodpovědný, s tímto listem stěží zachová pokerface.

Uloženo pod Alpami

Fakt, že úřad vlády zaplatil za zajištění evropského předsednictví firmě ProMoPro nekřesťanských 525 milionů korun, je znám už více než měsíc. Majitel firmy Jaroslav Veselý dosud jakékoli spekulace odmítal. Většinu peněz, konkrétně 380 milionů, prý zaplatil dodavateli technických služeb, společnosti NWDC. „Ti dělali hrubou práci, řezničinu. Tahali kabely, zvyšovali kapacitu ústředny, stavěli stany, vytápěli… My jsme odborníci a já jsem si nechtěl najímat Ukrajince,“ vysvětloval Veselý. Jak ale Kalouskovi analytici doložili, z NWDC se velká část peněz jako mávnutím kouzelného proutku vrátila k Veselému zpět, respektive do jeho bezprostřední blízkosti. V deseti platbách se totiž postupně z NWDC převedlo 135 milionů korun na účty v rakouských bankách, ke kterým má dispoziční právo Libor Veverka, známý a společník Veselého v několika společnostech.
„Já pana Veselého považuji za kamaráda, hrajeme spolu golf, máme spolu golfový klub. Známe se velmi dobře, ale vykáme si,“ potvrdil pro Hospodářské noviny Veverka. Veškerá obvinění postupně odmítl, nebyl ale schopný vysvětlit, čím si vlastně 135 milionů zasloužil. „Byla to velmi specializovaná stránka předsednictví. Nezlobte se, ale nechci zacházet do podrobného vysvětlení,“ zdráhal se Veverka.

Ulitá procenta

Jedno je jasné. I přes snahy aktérů osvětlit neprůhledné finanční operace přes off-shore firmu, jde o takzvaný kickback – tedy ulitá procenta ze zakázky.
To, že Úřad vlády zaplatil za služby firmě ProMoPro víc, než by dobré mravy připouštěly, bylo jasné od počátku. Úředníci se s Veselým přeli o neobjednané práce a zhruba 80 milionů, které za ně Veselý požadoval zaplatit. Čtvrtmilionové sumy za člověka na telefonu nebo „člověkohodina“ osvětlovače (dvanáct tisíc) to jednoznačně dokazovaly. Čekalo se jen na to, kdy bude tok peněz, které byly v zakázce zřejmě jaksi navíc, vysledován a prokázán. A to se stalo. Práci bude mít nejen policie, ale i příslušný finanční úřad, který musí tento únik prověřit. Důkazů mají obě instituce dost, včetně sumy zmražené na rakouských účtech.
„Z uvedených informací musí být jasné, že nejde o žádný politický boj nebo cokoli podobného. Je to zkrátka standardní řešení nestandardní zlodějiny,“ říká Kalousek do kamer. Nad slunce jasné je také to, že bude uvnitř vládní koalice nadále veselo. Ministr financí svým kontratahem vzal z úst argumenty všem, kteří jeho souboj s Vondrou vnímali jen jako pokus o ochranu přítele Richarda Hávy a exministra obrany Martina Bartáka. Na vyvádění peněz totiž upozornila banka a finančněanalytický útvar ministerstva zareagoval tak, jak reagovat má.

Čekání na bonz

O tom, že má Vondra problém s penězi utracenými za předsednictví EU, se ale šuškalo už delší dobu. Možná Kalousek se svou ofenzivou čekal jen na vhodnou příležitost, respektive nestranný impulz, který mu nakonec poskytla Komerční banka.
Nesmíme opomenout i další jemnou nuanci – odkud se vzal šéf finančního analytického útvaru Milan Cícer. Ten byl dříve náměstkem ředitele protikorupční policie a mimo jiné vyšetřoval podezřelé aktivity Kalouskova přítele, už zmíněného zbrojaře Hávy. A vyšetřování odložil. Cícer se za nějaký čas prosadil do Kalouskovy přízně a ten ho učinil svým člověkem pro boj proti praní špinavých peněz.
Na podstatě věci to však nic nemění. Zakázka byla předražená a příjemce těchto „peněz navíc“ nedokáže finanční operace uspokojivě vysvětlit. Teď bude zajímavé sledovat, jak celý případ skončí a jestli bude mít následky i v rovině politické.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít