Promopračka

18. února 2011, 18:37 - Tomáš Plhoň
18. února 2011, 18:37

Kauza Promopro

Ať už si o Miroslavu Kalouskovi myslíme cokoliv, člověk občas musí před jeho politickou strategií smeknout. Jako například minulý týden, kdy se rozhodl „vyslyšet výzvu veřejnosti“ a zveřejnit veškeré materiály v kauze evropského předsednictví. Během několika chvil tak dokázal odrazit výpady svých politických odpůrců, okázale se zastat svých zaměstnanců a předvést se v roli protikorupčního bojovníka a odpovědného hospodáře. A to všechno během půlhodinového projevu v přímém přenosu, ve kterém postupně vyložil na stůl všechny karty. Alexandr Vondra, který byl za zakázku zodpovědný, s tímto listem stěží zachová pokerface.

Uloženo pod Alpami

Fakt, že úřad vlády zaplatil za zajištění evropského předsednictví firmě ProMoPro nekřesťanských 525 milionů korun, je znám už více než měsíc. Majitel firmy Jaroslav Veselý dosud jakékoli spekulace odmítal. Většinu peněz, konkrétně 380 milionů, prý zaplatil dodavateli technických služeb, společnosti NWDC. „Ti dělali hrubou práci, řezničinu. Tahali kabely, zvyšovali kapacitu ústředny, stavěli stany, vytápěli… My jsme odborníci a já jsem si nechtěl najímat Ukrajince,“ vysvětloval Veselý. Jak ale Kalouskovi analytici doložili, z NWDC se velká část peněz jako mávnutím kouzelného proutku vrátila k Veselému zpět, respektive do jeho bezprostřední blízkosti. V deseti platbách se totiž postupně z NWDC převedlo 135 milionů korun na účty v rakouských bankách, ke kterým má dispoziční právo Libor Veverka, známý a společník Veselého v několika společnostech.
„Já pana Veselého považuji za kamaráda, hrajeme spolu golf, máme spolu golfový klub. Známe se velmi dobře, ale vykáme si,“ potvrdil pro Hospodářské noviny Veverka. Veškerá obvinění postupně odmítl, nebyl ale schopný vysvětlit, čím si vlastně 135 milionů zasloužil. „Byla to velmi specializovaná stránka předsednictví. Nezlobte se, ale nechci zacházet do podrobného vysvětlení,“ zdráhal se Veverka.

Ulitá procenta

Jedno je jasné. I přes snahy aktérů osvětlit neprůhledné finanční operace přes off-shore firmu, jde o takzvaný kickback – tedy ulitá procenta ze zakázky.
To, že Úřad vlády zaplatil za služby firmě ProMoPro víc, než by dobré mravy připouštěly, bylo jasné od počátku. Úředníci se s Veselým přeli o neobjednané práce a zhruba 80 milionů, které za ně Veselý požadoval zaplatit. Čtvrtmilionové sumy za člověka na telefonu nebo „člověkohodina“ osvětlovače (dvanáct tisíc) to jednoznačně dokazovaly. Čekalo se jen na to, kdy bude tok peněz, které byly v zakázce zřejmě jaksi navíc, vysledován a prokázán. A to se stalo. Práci bude mít nejen policie, ale i příslušný finanční úřad, který musí tento únik prověřit. Důkazů mají obě instituce dost, včetně sumy zmražené na rakouských účtech.
„Z uvedených informací musí být jasné, že nejde o žádný politický boj nebo cokoli podobného. Je to zkrátka standardní řešení nestandardní zlodějiny,“ říká Kalousek do kamer. Nad slunce jasné je také to, že bude uvnitř vládní koalice nadále veselo. Ministr financí svým kontratahem vzal z úst argumenty všem, kteří jeho souboj s Vondrou vnímali jen jako pokus o ochranu přítele Richarda Hávy a exministra obrany Martina Bartáka. Na vyvádění peněz totiž upozornila banka a finančněanalytický útvar ministerstva zareagoval tak, jak reagovat má.

Čekání na bonz

O tom, že má Vondra problém s penězi utracenými za předsednictví EU, se ale šuškalo už delší dobu. Možná Kalousek se svou ofenzivou čekal jen na vhodnou příležitost, respektive nestranný impulz, který mu nakonec poskytla Komerční banka.
Nesmíme opomenout i další jemnou nuanci – odkud se vzal šéf finančního analytického útvaru Milan Cícer. Ten byl dříve náměstkem ředitele protikorupční policie a mimo jiné vyšetřoval podezřelé aktivity Kalouskova přítele, už zmíněného zbrojaře Hávy. A vyšetřování odložil. Cícer se za nějaký čas prosadil do Kalouskovy přízně a ten ho učinil svým člověkem pro boj proti praní špinavých peněz.
Na podstatě věci to však nic nemění. Zakázka byla předražená a příjemce těchto „peněz navíc“ nedokáže finanční operace uspokojivě vysvětlit. Teď bude zajímavé sledovat, jak celý případ skončí a jestli bude mít následky i v rovině politické.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít