Prominentní příběh

16. ledna 2009, 13:51 - Petr Bušta
16. ledna 2009, 13:51

Zemřel architekt Jan Kaplický

Žijeme v pohyblivých píscích. Jan Kaplický na nich chtěl stavět domy. Objevuje se v 70. letech v týmu architektů Richarda Rogerse a Renza Piana, a tak je spolupodepsán pod epochálním Centrem Georges Pompidou, označovaným staromilci za hromadu vyvržených vnitřností uprostřed Paříže. Je to skandál, dům jako invaze do prostoru, jako odoperování metastázujícího stereotypu. Když Renzo Piano o třicet let později postaví neméně invazivní koncertní síň Auditorium v Římě, je komentována jen jako velkolepý standard. Zato když o dalších deset let později navrhne Jan Kaplický mnohem skromnější koncertní síň v Českých Budějovicích (takzvaného Rejnoka), která nese podezřele mnoho prvků Auditoria, označí to většina kritiků za megalomanství necitlivě zasahující do genia loci.
Kaplický patří k jádru londýnské líhně vizionářů, již mají pro svou práci k dispozici počítače, high-tech materiály a poznatky NASA, také nadhled a novátorskou odvahu, kterou se liší tvůrci od kšeftařů. A ještě k tomu kliku na relativně dlouhé období hospodářské prosperity.
Tak například již na konci 80. let, kdy slova jako ekologie a udržitelný rozvoj zdaleka neměla dnešní váhu, navrhuje Zelený dům, kancelářskou budovu, v níž by přirozená cirkulace vzduchu nahrazovala klimatizaci a soustava zrcadel maximalizovala využití denního světla. Brzy však začne platit maxima britského teoretika architektury Deyana Sudjice, že Kaplický „strávil většinu své kariéry tím, že přemýšlel o velkých věcech a stavěl malé“.
Vrcholný projekt francouzské Bibliothéque National z dílny Kaplického studia Future Systems zamítá v roce 1989 francouzský prezident Mitterand, projekt se přesto dostává do učebnic a patří k těm, které ovlivňují celou generaci mladých světových architektů. Podobně končí fascinující projekty Muzea Akropole v Aténách (1989) a londýnské galerie Tate Modern (1993). Kaplického šuplíky začnou být vlivnější než jeho realizace. Fosterův mrakodrap Gherkin v centru Londýna, který bývá oceňován jako originální reinterpretace tématu výškové budovy, označuje Kaplický dokonce za pouhou kopii svého projektu Zelený pták z roku 1996.
Jan Kaplický posléze spoluzakládá éru blobů. Pod termínem přejatým z IT branže (binary large object) vznikají novátorské činy jako Kunstmuseum v Grazu či Kaplického obchodní dům Selfridges v Birminghamu.
Na samý závěr kariéry se vrací do rodné České republiky (země ve střední Evropě) a navrhuje stavby (například Národní knihovnu na Letné), kterými do značné míry plaguje sebe sama, leč šokuje okolí. Stává se nástrojem politických her, předmětem nepoučené kontroverze, navíc se ožení s o čtyřicet let mladší partnerkou, a tak se stane typickou mediální celebritou, jejíž jméno bylo před pár lety známo jen úzkému kulturnímu okruhu.
Den po jeho smrti nejsledovanější televizní zpravodajský pořad uzavře jeho kariéru tvrzením, že návrhu Národní knihovny se dostalo hanlivého označení blob (!). A tak v Praze zemřela pouhá celebrita. Svět se loučí s prominentem architektury.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít