Prominenti

02. července 2007, 00:00 - admin
02. července 2007, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa. Svaz odůvodňuje svůj požadavek tím, že hlavně ve východním Německu nejsou kvůli zaměstnání cizinců patrné pokroky při snižování počtu lidí bez práce.

Spolková vláda v posledních dvou letech zvýšila kvótu krátkodobých smluv pro stavbaře z ČSFR, Polska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Jugoslávie, Lotyšska a Turecka z 9000 na 54 tisíc. Skutečnost je však taková, že společně s „pendlery“ a dalšími sezonními pracovníky získává v německém stavebnictví uplatnění celkem 100 tisíc osob ze zemí s levnou pracovní silou.

Helmut Kohl je ovšem přesvědčen, že s postupující integrací Evropy jako kontinentu volného a svobodného trhu a podnikání se bude zvyšovat nejen přirozená migrace pracovních sil, ale i dalších vrstev společnosti, podnikatele a obchodníky z toho nevyjímaje.

Škarohlídům předpovídajícím, že změny k lepšímu v Československu nejdou dost rychle, vzkazuje ředitel Benziny Jaroslav Melina, že to nebude tak zlé. Československo se totiž letošním rokem stává první zemí východního bloku, kde je možné vedle peněz použít při placení u čerpacích stanic platební karty.

Tato operace proběhla na československé poměry až neuvěřitelně rychle a po několika měsících zkušebního provozu na jaře 1992, končí v září definitivně éra odběrných poukázek. Od 1. září bude téměř celá síť Benziny v Čechách a Benzinolu na Slovensku vybavena terminály na čtení magnetických platebních karet.

Kromě vlastní sítě se Benzina - ne neúspěšně - dohaduje i se světovými firmami, které se postupně zabydlují v ČSFR. Proto lze očekávat, že sen československého podnikatele - mít nabitou peněženku ne hotovými penězi, ale kreditními a platebními kartami - dochází svého postupného naplnění. Jedna z nich by měla být i ta na palivo. Profit č. 28/1992

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít