Prominenti

02. července 2007, 00:00 - admin
02. července 2007, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa. Svaz odůvodňuje svůj požadavek tím, že hlavně ve východním Německu nejsou kvůli zaměstnání cizinců patrné pokroky při snižování počtu lidí bez práce.

Spolková vláda v posledních dvou letech zvýšila kvótu krátkodobých smluv pro stavbaře z ČSFR, Polska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Jugoslávie, Lotyšska a Turecka z 9000 na 54 tisíc. Skutečnost je však taková, že společně s „pendlery“ a dalšími sezonními pracovníky získává v německém stavebnictví uplatnění celkem 100 tisíc osob ze zemí s levnou pracovní silou.

Helmut Kohl je ovšem přesvědčen, že s postupující integrací Evropy jako kontinentu volného a svobodného trhu a podnikání se bude zvyšovat nejen přirozená migrace pracovních sil, ale i dalších vrstev společnosti, podnikatele a obchodníky z toho nevyjímaje.

Škarohlídům předpovídajícím, že změny k lepšímu v Československu nejdou dost rychle, vzkazuje ředitel Benziny Jaroslav Melina, že to nebude tak zlé. Československo se totiž letošním rokem stává první zemí východního bloku, kde je možné vedle peněz použít při placení u čerpacích stanic platební karty.

Tato operace proběhla na československé poměry až neuvěřitelně rychle a po několika měsících zkušebního provozu na jaře 1992, končí v září definitivně éra odběrných poukázek. Od 1. září bude téměř celá síť Benziny v Čechách a Benzinolu na Slovensku vybavena terminály na čtení magnetických platebních karet.

Kromě vlastní sítě se Benzina - ne neúspěšně - dohaduje i se světovými firmami, které se postupně zabydlují v ČSFR. Proto lze očekávat, že sen československého podnikatele - mít nabitou peněženku ne hotovými penězi, ale kreditními a platebními kartami - dochází svého postupného naplnění. Jedna z nich by měla být i ta na palivo. Profit č. 28/1992

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít