Prominenti

02. července 2007, 00:00 - admin
02. července 2007, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Dvaašedesátiletý německý premiér Helmut Kohl má starostí až nad hlavu, i když podle nejnovějších údajů OSN patří jeho země společně s Japonskem k hospodářským leaderům světa. Před několika dny totiž jeho vládu vyzval Svaz německého stavebnictví, aby omezila příliv stavbařů z východní Evropy do Německa. Svaz odůvodňuje svůj požadavek tím, že hlavně ve východním Německu nejsou kvůli zaměstnání cizinců patrné pokroky při snižování počtu lidí bez práce.

Spolková vláda v posledních dvou letech zvýšila kvótu krátkodobých smluv pro stavbaře z ČSFR, Polska, Bulharska, Maďarska, Rumunska, Jugoslávie, Lotyšska a Turecka z 9000 na 54 tisíc. Skutečnost je však taková, že společně s „pendlery“ a dalšími sezonními pracovníky získává v německém stavebnictví uplatnění celkem 100 tisíc osob ze zemí s levnou pracovní silou.

Helmut Kohl je ovšem přesvědčen, že s postupující integrací Evropy jako kontinentu volného a svobodného trhu a podnikání se bude zvyšovat nejen přirozená migrace pracovních sil, ale i dalších vrstev společnosti, podnikatele a obchodníky z toho nevyjímaje.

Škarohlídům předpovídajícím, že změny k lepšímu v Československu nejdou dost rychle, vzkazuje ředitel Benziny Jaroslav Melina, že to nebude tak zlé. Československo se totiž letošním rokem stává první zemí východního bloku, kde je možné vedle peněz použít při placení u čerpacích stanic platební karty.

Tato operace proběhla na československé poměry až neuvěřitelně rychle a po několika měsících zkušebního provozu na jaře 1992, končí v září definitivně éra odběrných poukázek. Od 1. září bude téměř celá síť Benziny v Čechách a Benzinolu na Slovensku vybavena terminály na čtení magnetických platebních karet.

Kromě vlastní sítě se Benzina - ne neúspěšně - dohaduje i se světovými firmami, které se postupně zabydlují v ČSFR. Proto lze očekávat, že sen československého podnikatele - mít nabitou peněženku ne hotovými penězi, ale kreditními a platebními kartami - dochází svého postupného naplnění. Jedna z nich by měla být i ta na palivo. Profit č. 28/1992

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít