Prominenti

19. prosince 2005, 00:00 - admin
19. prosince 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Michal Prokop, poslanec Federálního shromáždění a jeden ze tří předních českých rockerů v hlavních zastupitelských sborech, se dost vehementně vyjadřoval k návrhu zákona o zaměstnanosti. Jak patrno, nejde o právo na práci, jehož se využívalo ideologicky dřívějším režimem.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Michal Prokop, poslanec Federálního shromáždění a jeden ze tří předních českých rockerů v hlavních zastupitelských sborech, se dost vehementně vyjadřoval k návrhu zákona o zaměstnanosti. Jak patrno, nejde o právo na práci, jehož se využívalo ideologicky dřívějším režimem.

Michal Prokop toto právo, zakotvené v dosud platné ústavě, považuje spíše za paragraf, jímž se lidé vedli k pracovní povinnosti bez ohledu na to, zda jejich práce měla pro společnost smysl či ne. S tím by se mělo, podle názoru Michala Prokopa, definitivně skoncovat.

Zákon o zaměstnanosti je vyjádřením práva na zprostředkování práce a na eventuální nezbytnou rekvalifikaci. Jeho uplatnění má vést k produktivní a účelné zaměstnanosti. Je třeba dodat, že tchán Michala Prokopa, někdejší náměstek ústředního ředitele České televize Diviš, ho pro tyto názory určitě neškolil.

Vždy skeptický filozof Ivan Sviták, který ve více než dvacetiletém exilu získal renomé především ve Spojených státech amerických, nemá velkou důvěru ve vládní koncepci ekonomické reformy v ČSFR. Domnívá se, že jedna věc je provést legislativní změny v majetkové oblasti a něco jiného dosáhnout takové hospodářské aktivity, která příznivě zapůsobí na životní úroveň všech obyvatel. Překážkou bude, podle mínění Ivana Svitáka, antagonismus mezi cizím kapitálem a domácí levnou pracovní silou.

Ve svých závěrech dochází k tomu, že Klausova reforma je postavena na krizi, úvěrech a politice nezaměstnanosti, čímž se dostaneme na úroveň banánových republik. Asi to nebude tak horké, tvrdí mnozí a odvolávají se na to, že pan Sviták nemá, vzhledem k dlouhému odloučení od vlasti, ponětí o tom, jak se věci mají. Zřejmě asi proto se tento muž nestal v žádném státním orgánu poradcem.

Petr Miller, federální ministr práce a sociálních věcí, zjišťuje, zač je toho loket dělat politiku. Přešla ho i chuť občas v létě přijít na ministerstvo v šortkách, jak vyhrožoval po nástupu do funkce. Nejtěžší záběr v poslední době nesporně zažil s důlní problematikou, především s návrhem na odchod horníků do důchodu v padesáti letech.

Rovněž tak s dohadováním o takzvané expoziční době, která má pro příště stanovit, že horníci budou odcházet z práce v dolech zdraví, ale bez jakýchkoliv dalších nároků. Jako ministr, jehož úřad zasahuje do každodenního života všech občanů, se musí bránit Petr Miller tomu, aby kývnul na všechny požadavky na něj vznášené. Každému se však musí věnovat. Rodičům, jejichž potomci ztrácejí učňovská povolání, zaměstnancům prodejen, kteří se brání privatizaci a přitom se na zákazníka stále tváří jako na vetřelce, pak důchodcům…

Je toho prostě dost. Vzpomíná asi na ČKD a kovářskou výheň.

Profit č. 18/1990

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít