Prominenti

12. června 2006, 00:00 - RUBRIKU PŘIPRAVIL KAREL JANKŮ, VYUŽITY JSOU TAKÉ INFORMACE BUSINESSINFO. CZ A ČTK <br />
12. června 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly. Prostě, žili jsme z vkladů ukradených z vkladních knížek obyvatel a teď musíme ty vklady vrátit a ty knížky obrazně i doslova také. Jinak se domnívá, že dvě fungující republiky jsou lepší než jedna velká a nefungující.

Česká vláda pracuje na variantě ekonomického a samozřejmě i politického samostatného vývoje. To znamená, že Česká republika bude mít připravený scénář kroků prvních, druhých a třetích, toho, co vláda udělá v prvních hodinách, co udělá na konci prvního týdne a co bude třeba udělat během prvního měsíce po případném rozpadu federace. Jde o věcnou přípravu na možnou krizovou situaci, zcela nesentimentálně prováděnou. Petr Pithart je však asi jedním z těch posledních, který by si přál, aby k její realizaci došlo.

Federální ministr pro strategické plánování Pavol Hoffmann musí dost často odpovídat na domněnku, že stát nevytváří dostatečně vhodné prostředí pro vznikající soukromé podniky. Přiznává, že tento pocit není pouhým skuhráním neschopných, kteří by své potíže sváděli na neschopnost státní administrativy. Podle názoru ministra Hoffmanna je skutečně brzdou rozvoje soukromého podnikání například stav českého a slovenského bankovnictví, s nímž styk je pro podnikatele, a začínající zvlášť, takřka utrpením. Druhý problém spočívá, jak říká Pavol Hoffmann, v tom, že malí a střední podnikatelé narážejí na současnou nepříznivou situaci na našem trhu.

Projevuje se to ve značných potížích v zásobování, ve výrobních a poradenských službách. Je to dáno do značné míry celkovým stavem naší ekonomiky, která je stále víceméně monopolizována a pro soukromé podnikatele s nepříznivou organizační strukturou. Co se týče pracovních sil, ministr Hoffmann se domnívá, že existují rezervy v překonávání setrvačných vlivů starého systému. Pracovní síla byla totiž v minulosti prakticky nehybná -nepočítalo se s rekvalifikacemi a stěhováním za prací. Ať tomu věří někdo nebo ne, podle údajů ministra Hoffmanna existuje v ČSFR 44 tisíc volných pracovních míst.

Profit č.24/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít