Prominenti

12. června 2006, 00:00 - RUBRIKU PŘIPRAVIL KAREL JANKŮ, VYUŽITY JSOU TAKÉ INFORMACE BUSINESSINFO. CZ A ČTK <br />
12. června 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly. Prostě, žili jsme z vkladů ukradených z vkladních knížek obyvatel a teď musíme ty vklady vrátit a ty knížky obrazně i doslova také. Jinak se domnívá, že dvě fungující republiky jsou lepší než jedna velká a nefungující.

Česká vláda pracuje na variantě ekonomického a samozřejmě i politického samostatného vývoje. To znamená, že Česká republika bude mít připravený scénář kroků prvních, druhých a třetích, toho, co vláda udělá v prvních hodinách, co udělá na konci prvního týdne a co bude třeba udělat během prvního měsíce po případném rozpadu federace. Jde o věcnou přípravu na možnou krizovou situaci, zcela nesentimentálně prováděnou. Petr Pithart je však asi jedním z těch posledních, který by si přál, aby k její realizaci došlo.

Federální ministr pro strategické plánování Pavol Hoffmann musí dost často odpovídat na domněnku, že stát nevytváří dostatečně vhodné prostředí pro vznikající soukromé podniky. Přiznává, že tento pocit není pouhým skuhráním neschopných, kteří by své potíže sváděli na neschopnost státní administrativy. Podle názoru ministra Hoffmanna je skutečně brzdou rozvoje soukromého podnikání například stav českého a slovenského bankovnictví, s nímž styk je pro podnikatele, a začínající zvlášť, takřka utrpením. Druhý problém spočívá, jak říká Pavol Hoffmann, v tom, že malí a střední podnikatelé narážejí na současnou nepříznivou situaci na našem trhu.

Projevuje se to ve značných potížích v zásobování, ve výrobních a poradenských službách. Je to dáno do značné míry celkovým stavem naší ekonomiky, která je stále víceméně monopolizována a pro soukromé podnikatele s nepříznivou organizační strukturou. Co se týče pracovních sil, ministr Hoffmann se domnívá, že existují rezervy v překonávání setrvačných vlivů starého systému. Pracovní síla byla totiž v minulosti prakticky nehybná -nepočítalo se s rekvalifikacemi a stěhováním za prací. Ať tomu věří někdo nebo ne, podle údajů ministra Hoffmanna existuje v ČSFR 44 tisíc volných pracovních míst.

Profit č.24/1991

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít