Prominenti

12. června 2006, 00:00 - RUBRIKU PŘIPRAVIL KAREL JANKŮ, VYUŽITY JSOU TAKÉ INFORMACE BUSINESSINFO. CZ A ČTK <br />
12. června 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Předseda vlády České republiky Petr Pithart je mužem pevných zásad a k populismu má hodně daleko. Dost možná, že právě v zájmu lidí. Volají-li různé postižené oblasti našeho života po dotacích, říká, že není z čeho už brát, jelikož prostředky, které jsou dnes na dotace, jsou jen zlomkem toho, co bývaly. Prostě, žili jsme z vkladů ukradených z vkladních knížek obyvatel a teď musíme ty vklady vrátit a ty knížky obrazně i doslova také. Jinak se domnívá, že dvě fungující republiky jsou lepší než jedna velká a nefungující.

Česká vláda pracuje na variantě ekonomického a samozřejmě i politického samostatného vývoje. To znamená, že Česká republika bude mít připravený scénář kroků prvních, druhých a třetích, toho, co vláda udělá v prvních hodinách, co udělá na konci prvního týdne a co bude třeba udělat během prvního měsíce po případném rozpadu federace. Jde o věcnou přípravu na možnou krizovou situaci, zcela nesentimentálně prováděnou. Petr Pithart je však asi jedním z těch posledních, který by si přál, aby k její realizaci došlo.

Federální ministr pro strategické plánování Pavol Hoffmann musí dost často odpovídat na domněnku, že stát nevytváří dostatečně vhodné prostředí pro vznikající soukromé podniky. Přiznává, že tento pocit není pouhým skuhráním neschopných, kteří by své potíže sváděli na neschopnost státní administrativy. Podle názoru ministra Hoffmanna je skutečně brzdou rozvoje soukromého podnikání například stav českého a slovenského bankovnictví, s nímž styk je pro podnikatele, a začínající zvlášť, takřka utrpením. Druhý problém spočívá, jak říká Pavol Hoffmann, v tom, že malí a střední podnikatelé narážejí na současnou nepříznivou situaci na našem trhu.

Projevuje se to ve značných potížích v zásobování, ve výrobních a poradenských službách. Je to dáno do značné míry celkovým stavem naší ekonomiky, která je stále víceméně monopolizována a pro soukromé podnikatele s nepříznivou organizační strukturou. Co se týče pracovních sil, ministr Hoffmann se domnívá, že existují rezervy v překonávání setrvačných vlivů starého systému. Pracovní síla byla totiž v minulosti prakticky nehybná -nepočítalo se s rekvalifikacemi a stěhováním za prací. Ať tomu věří někdo nebo ne, podle údajů ministra Hoffmanna existuje v ČSFR 44 tisíc volných pracovních míst.

Profit č.24/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít