Article, show

Prominenti

11. září 2006, 00:00 - Profit č. 37/1991<br />
11. září 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETYPředseda Československé strany lidové Josef Lux je toho názoru, že transformace ekonomiky v naší federaci probíhá dost pomalu, pokud se vůbec důsledně uskutečňuje. Příčiny spatřuje ve faktu, že malá privatizace je z rozhodující části pouze prodejem pronájmu, což vůbec nic dlouhodobě neřeší.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

Předseda Československé strany lidové Josef Lux je toho názoru, že transformace ekonomiky v naší federaci probíhá dost pomalu, pokud se vůbec důsledně uskutečňuje. Příčiny spatřuje ve faktu, že malá privatizace je z rozhodující části pouze prodejem pronájmu, což vůbec nic dlouhodobě neřeší. Podobně jako pomalý rytmus velké privatizace.

Tyto skutečnosti posilují úlohu státu a to jsou, podle jeho mínění, faktory, které brání fungování demokracie v plné míře, jelikož demokracie vyžaduje omezování úlohy státu na co nejmenší stupeň. V tomto ohledu je třeba podívat se kritickýma očima na kuponovou privatizaci, kde se uvažuje o 20 až 30 procentech státního podílu akcií v každém podniku. Výsledkem může být jedině vrstva nové státní byrokracie.

V souvislosti s Josefem Luxem se v dobře informovaných kruzích často hovoří jako o osobě budoucího federálního či českého premiéra. Kdyby jím byl, usiloval by mimo jiné o to, aby všichni občané byli nuceni přiznat svůj majetek, který by byl porovnán s dosaženými příjmy a progresivně zdaněn. Takto vzniklá startovací čára by pak prý každému sloužila pro možnost podnikání.

Ministr financí ČSFR Václav Klaus je mužem, jehož jméno se bude pravděpodobně od 1. října v republice skloňovat ve všech pádech více, než kdy předtím. V dobrém i špatném smyslu. Od zmíněného data se totiž zřejmě zvýší ceny za odběr elektrické energie v domácnostech o 70 % a ministr Klaus je rezolutním zastáncem tohoto zvýšení, ačkoli ví, že pro občany nepůjde v žádném případě o záležitost příjemnou. Jak by také mohla být.

Ovšem vezmeme-li v potaz, že cena elektrické energie pro domácnost činí pouze 35 procent ceny pro podnikatelskou sféru, je patrné, kam se zvýšením míří. K posílení možností podnikání, k jeho srovnatelným podmínkám se světem. Vždyť například podle slov ministra ve Velké Británii dosahují ceny energie pro domácnost 216 procent ceny pro podniky, v Dánsku dokonce 345 procent, a z celé západní Evropy je nejmenší poměr v Itálii, kde to činí 168 procent.

Zvýšení ceny elektrické energie pro maloodběratele považuje ministr financí ČSFR Václav Klaus proto za logické. Podle průzkumu se sníží spotřeba elektrické energie o 10 procent. Lidé budou méně s elektrickým proudem hazardovat a stát nebude nucen zvyšovat už beztak vysoké náklady na její výrobu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít