Prominenti

18. září 2006, 00:00 - KAREL JANKŮ
18. září 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETYV padesátých letech studoval v Moskvě s Michailem Gorbačovem, svůj život spojil s komunistickým hnutím. Ano, řeč je o Zdeňku Mlynářovi, člověku, který se na konci šedesátých let stal jednou z dominantních osobností Pražského jara 1968.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

V padesátých letech studoval v Moskvě s Michailem Gorbačovem, svůj život spojil s komunistickým hnutím. Ano, řeč je o Zdeňku Mlynářovi, člověku, který se na konci šedesátých let stal jednou z dominantních osobností Pražského jara 1968. Po okupaci Československa emigroval na Západ, kde se velmi rychle a úspěšně etabloval jako politolog se zaměřením na kritiku reálného socialismu.

Je zcela logické, že současný překotný vývoj v „první zemi socialismu“ - jak se po desetiletí Sovětský svaz honosně označoval - ho nenechává klidným. Právě naopak. Jak sám říká, každého, kdo realisticky vidí současnou sovětskou společnost, musí trápit velice vážné obavy z budoucnosti. Co udělají lidé, občané i politici, vyrostlí v totalitním systému, který navazoval na staletou tradici despotismu? Jak budou hledat východisko z hluboké krize ekonomické, sociální, politické i morální? Podle názoru Zdeňka Mlynáře každý, kdo se domnívá, že to vyčte z programových dokumentů současné Jelcinovy skupiny, může se mýlit stejně jako ten, kdo snad ještě usuzoval na chod budoucího vývoje v SSSR z nedávno publikovaného návrhu nového programu KSSS.

Není sice sporu o tom, že radikální ekonomové jako Šatalin či Javlinskij v nejbližší době budou silně ovlivňovat ekonomické koncepce v Rusku v duchu přechodu k tržnímu hospodářství za 500 dnů. Nebudou to však docela jistě příliš dlouho vlivy jediné, a asi také sotva rozhodující.

Velká privatizace již odstartovala. Do určité míry se v nejbližších dnech dotkne každého z nás, především při kuponové privatizaci, originální metodě, jejímž prostřednictvím se můžeme všichni stát majiteli jisté části nynějšího státního vlastnictví. Jedním z těch, kdo mají v tomto směru starostí až nad hlavu, je i náměstek federálního ministra financí Jaroslav Jurečka. Člověk, který bez ostychu a na plné hrdlo říká, že privatizací se odstřihne šňůra závislosti podniků na ministerstvu. Teprve poté budou skutečně samostatné a začnou podnikat. I když bude skupina majitelů početná, měl by její dozor nad chodem podniku být lepší než státní - těm lidem totiž půjde o peníze a lze pevně věřit, že si je budou pečlivě hlídat, říká Jaroslav Jurečka. Většina odpůrců kuponové metody neustále namítá, že chceme použít nevyzkoušený postup. Někteří doporučují, aby byla aplikována jen v malém rozsahu.

Ty útoky někdy směřují proti privatizaci jako celku, jiné jsou nekvalifikované nebo prostě jen zlomyslné. Skutečnost je však taková, že efektivnost ekonomiky zajistí jedině prostředí s jasně definovanými vlastnickými vztahy a odpovědností za majetek.

Podle názoru pana Jurečky naše ekonomika dosáhla vysokého stupně zestátnění. Pokud bychom spoléhali pouze na standardní metody, trvala by privatizace pár stovek let.

Profit č. 38/1991

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra…
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Technologie
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperského. Většinu obvinění smetl ze stolu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít