Prominenti

18. září 2006, 00:00 - KAREL JANKŮ
18. září 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETYV padesátých letech studoval v Moskvě s Michailem Gorbačovem, svůj život spojil s komunistickým hnutím. Ano, řeč je o Zdeňku Mlynářovi, člověku, který se na konci šedesátých let stal jednou z dominantních osobností Pražského jara 1968.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

V padesátých letech studoval v Moskvě s Michailem Gorbačovem, svůj život spojil s komunistickým hnutím. Ano, řeč je o Zdeňku Mlynářovi, člověku, který se na konci šedesátých let stal jednou z dominantních osobností Pražského jara 1968. Po okupaci Československa emigroval na Západ, kde se velmi rychle a úspěšně etabloval jako politolog se zaměřením na kritiku reálného socialismu.

Je zcela logické, že současný překotný vývoj v „první zemi socialismu“ - jak se po desetiletí Sovětský svaz honosně označoval - ho nenechává klidným. Právě naopak. Jak sám říká, každého, kdo realisticky vidí současnou sovětskou společnost, musí trápit velice vážné obavy z budoucnosti. Co udělají lidé, občané i politici, vyrostlí v totalitním systému, který navazoval na staletou tradici despotismu? Jak budou hledat východisko z hluboké krize ekonomické, sociální, politické i morální? Podle názoru Zdeňka Mlynáře každý, kdo se domnívá, že to vyčte z programových dokumentů současné Jelcinovy skupiny, může se mýlit stejně jako ten, kdo snad ještě usuzoval na chod budoucího vývoje v SSSR z nedávno publikovaného návrhu nového programu KSSS.

Není sice sporu o tom, že radikální ekonomové jako Šatalin či Javlinskij v nejbližší době budou silně ovlivňovat ekonomické koncepce v Rusku v duchu přechodu k tržnímu hospodářství za 500 dnů. Nebudou to však docela jistě příliš dlouho vlivy jediné, a asi také sotva rozhodující.

Velká privatizace již odstartovala. Do určité míry se v nejbližších dnech dotkne každého z nás, především při kuponové privatizaci, originální metodě, jejímž prostřednictvím se můžeme všichni stát majiteli jisté části nynějšího státního vlastnictví. Jedním z těch, kdo mají v tomto směru starostí až nad hlavu, je i náměstek federálního ministra financí Jaroslav Jurečka. Člověk, který bez ostychu a na plné hrdlo říká, že privatizací se odstřihne šňůra závislosti podniků na ministerstvu. Teprve poté budou skutečně samostatné a začnou podnikat. I když bude skupina majitelů početná, měl by její dozor nad chodem podniku být lepší než státní - těm lidem totiž půjde o peníze a lze pevně věřit, že si je budou pečlivě hlídat, říká Jaroslav Jurečka. Většina odpůrců kuponové metody neustále namítá, že chceme použít nevyzkoušený postup. Někteří doporučují, aby byla aplikována jen v malém rozsahu.

Ty útoky někdy směřují proti privatizaci jako celku, jiné jsou nekvalifikované nebo prostě jen zlomyslné. Skutečnost je však taková, že efektivnost ekonomiky zajistí jedině prostředí s jasně definovanými vlastnickými vztahy a odpovědností za majetek.

Podle názoru pana Jurečky naše ekonomika dosáhla vysokého stupně zestátnění. Pokud bychom spoléhali pouze na standardní metody, trvala by privatizace pár stovek let.

Profit č. 38/1991

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít