Prominenti

18. září 2006, 00:00 - KAREL JANKŮ
18. září 2006, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETYV padesátých letech studoval v Moskvě s Michailem Gorbačovem, svůj život spojil s komunistickým hnutím. Ano, řeč je o Zdeňku Mlynářovi, člověku, který se na konci šedesátých let stal jednou z dominantních osobností Pražského jara 1968.

PSALI JSME PŘED 15 LETY

V padesátých letech studoval v Moskvě s Michailem Gorbačovem, svůj život spojil s komunistickým hnutím. Ano, řeč je o Zdeňku Mlynářovi, člověku, který se na konci šedesátých let stal jednou z dominantních osobností Pražského jara 1968. Po okupaci Československa emigroval na Západ, kde se velmi rychle a úspěšně etabloval jako politolog se zaměřením na kritiku reálného socialismu.

Je zcela logické, že současný překotný vývoj v „první zemi socialismu“ - jak se po desetiletí Sovětský svaz honosně označoval - ho nenechává klidným. Právě naopak. Jak sám říká, každého, kdo realisticky vidí současnou sovětskou společnost, musí trápit velice vážné obavy z budoucnosti. Co udělají lidé, občané i politici, vyrostlí v totalitním systému, který navazoval na staletou tradici despotismu? Jak budou hledat východisko z hluboké krize ekonomické, sociální, politické i morální? Podle názoru Zdeňka Mlynáře každý, kdo se domnívá, že to vyčte z programových dokumentů současné Jelcinovy skupiny, může se mýlit stejně jako ten, kdo snad ještě usuzoval na chod budoucího vývoje v SSSR z nedávno publikovaného návrhu nového programu KSSS.

Není sice sporu o tom, že radikální ekonomové jako Šatalin či Javlinskij v nejbližší době budou silně ovlivňovat ekonomické koncepce v Rusku v duchu přechodu k tržnímu hospodářství za 500 dnů. Nebudou to však docela jistě příliš dlouho vlivy jediné, a asi také sotva rozhodující.

Velká privatizace již odstartovala. Do určité míry se v nejbližších dnech dotkne každého z nás, především při kuponové privatizaci, originální metodě, jejímž prostřednictvím se můžeme všichni stát majiteli jisté části nynějšího státního vlastnictví. Jedním z těch, kdo mají v tomto směru starostí až nad hlavu, je i náměstek federálního ministra financí Jaroslav Jurečka. Člověk, který bez ostychu a na plné hrdlo říká, že privatizací se odstřihne šňůra závislosti podniků na ministerstvu. Teprve poté budou skutečně samostatné a začnou podnikat. I když bude skupina majitelů početná, měl by její dozor nad chodem podniku být lepší než státní - těm lidem totiž půjde o peníze a lze pevně věřit, že si je budou pečlivě hlídat, říká Jaroslav Jurečka. Většina odpůrců kuponové metody neustále namítá, že chceme použít nevyzkoušený postup. Někteří doporučují, aby byla aplikována jen v malém rozsahu.

Ty útoky někdy směřují proti privatizaci jako celku, jiné jsou nekvalifikované nebo prostě jen zlomyslné. Skutečnost je však taková, že efektivnost ekonomiky zajistí jedině prostředí s jasně definovanými vlastnickými vztahy a odpovědností za majetek.

Podle názoru pana Jurečky naše ekonomika dosáhla vysokého stupně zestátnění. Pokud bychom spoléhali pouze na standardní metody, trvala by privatizace pár stovek let.

Profit č. 38/1991

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít