Proměna čerpací stanice

29. března 2012, 09:28 - Tomáš Stingl
29. března 2012, 09:28

Průmyslový design se týká snad každého druhu výrobku. Benešovská společnost Baest například zainvestovala do nového návrhu čerpací stanice. Ta se po proměně tvaru a materiálů snáze vyrobí i provozuje.

Foto: Baest

Můžeš něco udělat? Tak to udělej, jinak to udělá tvůj konkurent. Takové motto vyznává podnikatel František Kulovaný junior, který je ředitelem benešovské společnosti Baest. Tenhle přístup zvolila jeho firma i v oblasti designu. Přestože vyrábí zdánlivě nevzhledné zboží typu jeřáby, čerpací stanice nebo tlakové nádoby, zainvestovala do nového designu a vedle vzhledu tak zlepšila i funkčnost svých výrobků.

Baest Benešov

Akciová společnost Baest Benešov je strojírenský podnik se širokým výrobním programem. Zaměřuje se na výrobu svařovaných ocelových konstrukcí a zařízení pro stavebnictví, strojírenství či zemědělství. Má zhruba 240 zaměstnanců. Velmi úspěšné období měl zejména v letech 2001 až 2008, kdy vykazoval až čtyřicetiprocentní meziroční růst obratu. Vyváží do 20 zemí světa, přičemž podíl exportu na celkových tržbách firmy je už plných 85 procent.

Do výrobního programu firmy patří mimo jiné právě nadzemní čerpací stanice na pohonné hmoty. Přestože tento produkt vykazoval už dřív velice slušné výsledky, rozhodlo se vedení firmy ještě ho vylepšit díky designu. „Produkty byly podrobeny nejen vnějšímu faceliftu, současně byly inovovány totiž i klíčové interní prvky. Pro vývoj zcela nového typu čerpací stanice, která rozšíří naši nabídku a měla by se stát globálním produktem, byl přizván i externí designer v rámci projektu CzechTrad nazvaného Design pro export,“ vysvětluje František Kulovaný. „CzechTrade umožňuje zapojit za rozumných nákladů profesionálního průmyslového designera do inovačních aktivit. Kvůli silnému konkurenčnímu prostředí je nutné to udělat ve velice krátkém čase, aby bylo možné produkt co nejrychleji uvést na trh a získat konkurenční výhodu,“ pokračuje Kulovaný.

Výsledkem vývoje čerpací stanice PHM s názvem Best Compact byl technicky zdařilý a také esteticky zajímavý produkt. „Nejen že se esteticky odlišoval od ostatní konkurence, ale přinášel celou řadu úspor i při výrobě a následném provozu. Při návrhu řešení byly použity nové materiály a nové prvky, které umožňovaly rychlejší montáž a uvedení do provozu.“ pochvaluje si Kulovaný.

Najděte si designéra

Veřejnou podporu firmám, které hledají pomoc v oblasti designu, zastřešuje agentura CzechTrade a její projekt Design pro export. Informace o nabízených službách, mezi které patří i Analýza stavu designu ve firmě, naleznete na adrese www.czechtrade.cz/sluzby/design-export. Vhodného designéra můžete nalézt v on-line Adresáři designérů na adrese http://design.czechtrade.cz.

Kompletní certifikace výrobku jako kompaktní čerpací stanice pak přinášela výhody při získávání stavebního povolení, uvedení do provozu a následné kolaudaci.

Firma předpokládá – i na základě marketingového průzkumu – že vložené investice do technické modernizace současně s vylepšením designu výrobku se rychle vrátí ve formě zvýšeného prodeje a uplatnění na zahraničních trzích. „I v našem oboru stále víc platí pravidlo, že i obal a design prodává, nejenom technické užitné vlastnosti,“ konstatuje František Kulovaný.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít