Projížďky na chromosoše

24. listopadu 2008, 16:23 - Martin Rychlík
24. listopadu 2008, 16:23

Krátké zprávy

Motorismus
Projížďky na chromosoše
Um člověka se projevuje všelijak. Někdo srší nápady (a kreslí je na papír), jiný je schopen najít krásu i v „obyčejných“ věcech a další je třeba skvělým mechanikem, který rozpohybuje motoristické lahůdky. Japonský umělec-motorkář Čikara Nagata zvládá vše najednou, o čemž se od 7. listopadu do 1. ledna 2009 mohou přesvědčit zájemci v newyorské galerii Ippodo. Výstava se jmenuje Chicara: Tekutý chrom. V čem je ojedinělá? Mistr Čikara Nagata (46), se v šestnácti letech málem zabil na motorce. Přemýšlel o životě a jeho smysl našel v intenzivní tvorbě. Absolvoval grafický design, roku 1992 založil firmu a hned poté se vrhl na „tunění“ své první chromové sochy s krycím názvem Harley Davidson. „Našel jsem něco, do čeho vliji svůj život. Nevím, jestli to stihnu až do cíle, ale mohu k tomu místu vyrazit,“ říká.
Z amerických plnokrevníků (s motorem 1200 ccm) přesedlal i na japonské oře. Funkční stroj Classic 1966 pohání motor Honda 50 ccm, takže se závratných rychlostí nedočkáte. O to ale nejde. Sestavení motorky trvá Nagatovi asi 7500 hodin! Už od roku 1998 se účastní zušlechťovacích motosoutěží, za což obdržel bezpočet cen od Belgie přes USA či Německo až po Malajsii. Popisek: Japonský „pérák“? Kdeže. Jde o nablýskaný model Chicara Art IV, Classic 1966. Na druhém snímku o poznání silnější typ Harley Davidson, Classic 1939.
Martin Rychlík

Odhalení doma
Projekt Českého rozhlasu Leonardo, jehož cílem je ochrana goril ve volné přírodě, vstoupil do další fáze. Po oblíbené televizní „realityshow“ z gorilího pavilonu v pražské zoo, knížkách, DVD a dalších produktech s gorilí tématikou, dorazil do Afriky, konkrétně do Kamerunu. Pohádky o pražských gorilách v angličtině a francouzštině se nyní expedují do kamerunských škol. Jejich autor Miroslav Bobek spolu s redaktorkou Českého rozhlasu Leonardo Janou Jirátovou je pomáhají na místě propagovat. Napomáhají tak ke splnění jednoho z hlavních cílů celého projektu – pomáhat ochraně goril také vzděláváním obyvatelstva v místech, kde gorily ještě volně žijí.
Popisek
Miroslav Bobek, jeho knížka Gorilla stories a spokojení kamerunští školáci

S Picassem v Médranu
Ve třetím patře Veletržního paláce představuje Národní galerie grafiku Pabla Picassa. Výstava, jejíž celý název zní Pablo Picasso: Grafické práce 1904–1905 z pařížské galerie Ambroise Vollarda, se skládá ze souboru grafických listů Les Saltimbanques. Většinu těchto děl vytvořil Picasso v takzvaném modrém a růžovém období, kdy náměty opuštěnosti a lidí na okraji společnosti vystřídala o něco optimističtější témata jako klauni, harlekýni a kolombíny z prostředí cirkusu Médrano, který rád s přáteli navštěvoval. Tiskařské desky k albu Les Saltimbanques zakoupil od Picassa v roce 1910 galerista Ambroise Vollard a dal je zpevnit; v roce 1913 je vytiskl Louis Fort. Právě tento konvolut byl zakoupen československým státem pro Sbírku francouzského umění 19. a 20. století v roce 1923.
Výstava má být otevřena do 1. března příštího roku. Již 10. března má na ni navázat expozice druhé části Picassových grafických listů a kreseb (1906–1968) . Popisek: Pražská Picassova výstava představuje i tento portrét Harlekýna

Na túru jako voják, zpět s holčičí růžovou
Originálními taškami, jejichž součásti se dají vzájemně kombinovat zhruba ve stovce barev, zaujala před časem nizozemská značka Tagger. Nyní tento nápad rozšířila i na batohy. Vyměňovací je svrchní část batohu, která je připevněna k zadní části zipem. K dispozici je zhruba čtyřicet barevných kombinací, od kostek přes proužky a holčičí růžovou až po vojenské motivy. Batohy se vyrábějí ve dvou modelech, s bočními kapsami nebo bez nich.

Jakápak recese!
Automobilky se potácejí v krizi, škemrají po vládách o miliardy. Ekonomika drhne. A do tohoto prostředí vypravil Bentley, výrobce luxusních kočárů, svůj nejopulentnější model všech dob. Jmenuje se Azure T a byl představen na autosalonu v Los Angeles. Limitovaná edice, v níž vyjde vůz na 6,7 milionu korun a hrdlo nádrže zdobí drahokam, nabízí 42 barevných provedení a 25 různých kožených interiérů. Motor také není k zahození: dvojité turbo zrychlí na stovku za 5,2 sekundy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít