Projektový management se v důsledku krize radikálně změnil

22. srpna 2011, 16:30 - Jaroslav Matoušek
22. srpna 2011, 16:30

Na téma, jak správně řídit projekt, bylo napsáno mnoho článků a knih a zaplněny tisíce stránek (v posledních letech spíše zaplněno mnoho kilobajt internetového prostoru).

Foto: Profimedia.cz

Existují řady návodů, jak projekt řídit, aby byl úspěšný, jinak řečeno, aby bylo dosaženo výsledků v plné funkcionalitě, v určitém čase a s danými náklady. Existuje mnoho různých metodik, některé z nich jsou světově uznávanými standardy, jiné jsou vyvinuty speciálně pro potřeby konkrétní firmy. Celosvětová krize přinesla do všech firem zejména snahu šetřit. Každá firma se snaží snížit výdaje na všech frontách a výjimkou nejsou ani finanční náklady na projektová řízení. Firmy se musely přizpůsobit faktu, že pro zákazníka je při výběru produktu stále hlavním kritériem cena.

Tvorba projektů podle metodik je značně finančně náročná a u malých a středních projektů se tento postup nevyplácí. Proto je nutné hledat jiné cesty, jak vytvořit projekt, který bude nejen úspěšný a povede ke splnění stanoveného cíle, ale současně i finančně únosný. Jak ale docílit toho, abychom zákazníkovi nabídli nižší cenu, ale současně dosáhli toho nejdůležitějšího – tedy splnění cíle projektu a tím získání spokojeného klienta?

V rámci projektového řízení není mnoho možností, kde hledat šanci ke snížení vynaložených finančních prostředků. Jediným východiskem je redukce počtu zaměstnanců podílejících se na daném projektu. Jelikož se při řízení projektu neobejdete bez managera, musíte přistoupit ke snížení počtu lidí v týmu, který daný projekt realizuje. Na druhou stranu tento úbytek nesmí ohrozit kladný výsledek celého projektu. Základem je tedy výběr správně profilovaných lidí.

Ve společnosti Adastra věříme, že bohatství firmy spočívá v jejích lidech. Lidé jsou základem úspěchu a v projektových řízeních to platí dvojnásob. Bez kvalitních lidí nemůžete kvalitně řídit projekt a rozvíjet dobré jméno firmy. S lidským  potenciálem úzce souvisí i druhá podmínka pro úspěšné řízení projektu, a to je důsledné předběžné plánování. Plánovat je nutné do všech detailů a právě kvalitní lidé dokáží předvídat, jak se projekt bude vyvíjet, dokáží plánovat do všech důsledků včetně odhalení možných rizik.

V dnešní době již nestačí, aby hlava projektového týmu byla pouze skvělým managerem, musí se z něj stát i výtečný personalista, obchodník a stratég, který dokáže tzv. „vidět za roh“. V projektovém řízení 21. století platí, že nejdůležitější zbraní v konkurenčním boji je umění vybírat si „správné  lidi.“

Autor pracuje jako Managing consultant ve společnosti  Adastra Česká republika.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít