Projekt pro začínající podnikatele vítá první účastníky

02. července 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
02. července 2009, 00:00

Přibližně 100 začínajících podnikatelů již těží z nového projektu, jehož cílem je povzbudit přeshraniční mobilitu v soukromém sektoru.

Foto: Jan Třeštík

Malé a střední podniky (obvykle se tímto pojmem označují subjekty s maximálně 250 zaměstnanci a obratem do 50 milionů eur) tvoří v EU 99% firem a zaměstnávají asi tři čtvrtiny lidí působících v soukromém sektoru.

V červnu minulého roku představila Evropská komise tzv. Akt pro malé a střední podniky (Small Business Act - SBA). Tento soubor doporučení, schválený summitem EU v prosinci 2008, je jakýmsi „desaterem“, které má ulehčit malým a středním podnikům život. Hlavní závazek EU zní: do roku 2012 snížíme administrativní zátěž malým a středním firmám o 25%.

Erasmus pro mladé podnikatele ve spolupráci s obchodními komorami nabízí mladým podnikatelům získat potřebné znalosti a zkušenosti u zavedených malých a středních podniků. Do projektu se v současné době přihlásilo již 700 zájemců, kteří tak získají šanci strávit jeden až šest měsíců v další ze členských zemí EU a poznávat chod a kulturu zdejších firem.

Místopředseda Evropské komise a evropský komisař pro průmysl a podnikání Günter Verheugen spuštění pilotního projektu uvítal. „Cílem programu je pomoci odblokovat obchodní potenciál, poskytnout nové příležitosti a zlepšit využívání vnitřního trhu. To je obzvlášt důležité v období trvající ekonomické krize,“ řekl.

První mladý podnikatel, který výhod projektu využil, byl Malťan Jean Pierre Galea. V symbolický den 9. května, ve kterém probíhají oslavy Dnu Evropy, odjel do Španělska, kde strávi šest týdnů spoluprácí s vývojářem webových stránek Jordi Bufim. Pětadvacetiletý Galea, který se rozhodl zkusit své podnikatelské štěstí v oblasti informačních a komunikačních technologií, tak získá neocenitelnou příležitost naučit se novým dovednostem.

Více na Euractiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít