Programy pod lupou

23. února 2009, 00:00 -
23. února 2009, 00:00

Podnikatelé mají poslední příležitost k podání registračních žádostí o dotaci z některých programů EU na podporu podnikání. S únorem totiž končí příjem žádostí.

Na poslední chvíli mohou podnikatelé podat žádost o dotaci z Evropské unie u programů Spolupráce - Klastry, ICT v podnicích, Eko-energie a Poradenství. Příjem žádostí končí už 28. února.

Spolupráce - Klastry

Program je zaměřen na podporu vzniku a rozvoje odvětvových seskupení (tzv. klastrů) s cílem realizovat společné technické a technologické projekty, cenou nebo rozsahem příliš náročné pro jednotlivé firmy.

Klastr musí být z větší části tvořen malými a středními podniky, musí mít definovaný sektor působnosti a pevnou vazbu na výzkumně-vývojovou základnu a vzdělávací zařízení v podobě členství vysoké školy nebo výzkumného ústavu v klastru. Aby dosáhl na podporu z fondů EU, musí být klastr složen minimálně z patnácti na sobě nezávislých členů, přičemž jeho majoritní část (alespoň 60 procent členů) musí být tvořena malými a středními podniky. Klastr také musí zůstat otevřený novým členům.

ICT v podnicích

Program umožňuje získat prostředky na zavedení nebo rozšíření informačních a komunikačních technologií v malých a středních podnicích s cílem zvýšit jejich konkurenceschopnost.

Program ICT v podnicích je určen především pro podniky, které zatím málo využívají informační technologie. Proto lze dotaci získat i na projekty zaměřené na zavádění a rozšiřování outsourcingu IS nebo jeho částí, či na projekty opravdu základní, jako například připojení podniku k vysokorychlostnímu internetu, zřízení základní vnitropodnikové počítačové sítě nebo vytvoření webových stránek.

Program Eko-energie

Cílem programu je podpořit aktivitu podnikatelů v oblasti snižování energetické náročnosti výroby a spotřeby primárních energetických zdrojů. Program podporuje využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů, jakými jsou například výstavba a rekonstrukce zařízení na výrobu a rozvod elektrické energie a tepla, které k výrobě využívají vodu, biomasu a druhotné zdroje energie.

Druhým podporovaným typem projektů je zvyšování účinnosti při výrobě, přenosu a spotřebě energie.Mezi tyto projekty patří i zlepšování tepelně technických vlastností budov (s výjimkou rodinných a bytových domů), využití odpadní energie v průmyslových procesech a zvyšování energetické účinnosti zaváděním kombinované výroby elektřiny a tepla.

Program Poradenství

První výzva programu Poradenství I – Dotované poradenské služby je zaměřena na podporu malých a středních podnikatelů při využívání externích poradenských služeb. Úspěšní žadatelé si mezi sebe rozdělí 50 milionů korun, maximálně však 100 – 500 tisíc korun na jeden projekt. Žádost o dotaci může podat podnikající fyzická nebo podnikající právnická osoba.

Cílem aktuální výzvy poradenské služby je zlepšit kvalitu a dostupnost poradenských služeb, a tím zvýšit konkurenceschopnost malých a středních podniků. Podporu jemožné získat na poradenské činnosti z oblasti inovace produktu, inovace procesu, organizační inovace a marketingové inovace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít