PROGRAM VLÁDY JE SLIBNÝ, ALE...

16. května 2005, 00:00 - admin
16. května 2005, 00:00

Hospodářská komora Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout.

**Hospodářská komora

Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout. Tento postup je čitelný zejména v rezortu ministerstva průmyslu a obchodu.

Oceňujeme, že by ještě v letošním roce měla vzniknout nová Koncepce proexportní politiky pro období 2006-2008. Tu podnikatelská samospráva považuje za velmi důležitou především pro podporu konkurenceschopnosti českých firem na mezinárodních trzích.

K dalším konkrétním cílům, které si kabinet v programovém prohlášení předsevzal, patří zavedení editační povinnosti daňové správy. „Závazné vyjádření finančních úřadů k nejasnostem v daňové legislativě patří k námi dlouhodobě prosazovaným požadavkům. Tento závazek v prohlášení vlády jsem tedy samozřejmě uvítal,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Podobně je tomu i v případě příslibu zjednodušení podnikatelské administrativy a urychlení zápisu do obchodního rejstříku zřízením jednotného registračního místa pro podnikatele.

Velké výhrady však má Hospodářská komora k záměru převést na zaměstnavatele povinnost hradit zaměstnancům prvních čtrnáct dní nemocenské. „Opakovaně upozorňujeme, že vyplácení nemocenské nelze v žádném případě požadovat po malých firmách,“ říká prezident komory. „Pro střední a velké firmy by měla zůstat zachována možnost výběru volit mezi současným systémem a způsobem dle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává Drábek.

Hospodářská komora má i nadále obavy o další vývoj návrhu nového zákoníku práce. Podle programového prohlášení by měly být práce na novém kodexu dokončeny v době mandátu této vlády - lze tedy předpokládat, že se bude vycházet z dnes zpracovávaného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten je ale pro Hospodářskou komoru neakceptovatelný, v rámci připomínkového řízení proto doporučila se jím nezabývat a připravit návrh nový (viz například tato rubrika v Profitu č. 17/2005).

Programové prohlášení vlády podle Drábka dostatečně neřeší reformu zdravotnictví a důchodového systému. „I přes svůj krátký mandát by se vláda měla těmito otázkami zabývat. Už proto, že se jedná o položky, které výrazně zasahují do veřejných rozpočtů. Podle předběžných prognóz lze již nyní očekávat, že stejně jako každé dva roky i tentokrát bude muset vláda vyrovnat deficit, který vznikl v oblasti zdravotního pojištění. V letošním roce bude stát s největší pravděpodobností vyplácet zdravotním pojišťovnám částku blížící se deseti miliardám korun,“ říká Drábek. Podle něho jde o nesystémově vynakládané prostředky, jejichž výše jen dokládá nedokonalost dnešního systému.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít