PROGRAM VLÁDY JE SLIBNÝ, ALE...

16. května 2005, 00:00 - admin
16. května 2005, 00:00

Hospodářská komora Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout.

**Hospodářská komora

Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout. Tento postup je čitelný zejména v rezortu ministerstva průmyslu a obchodu.

Oceňujeme, že by ještě v letošním roce měla vzniknout nová Koncepce proexportní politiky pro období 2006-2008. Tu podnikatelská samospráva považuje za velmi důležitou především pro podporu konkurenceschopnosti českých firem na mezinárodních trzích.

K dalším konkrétním cílům, které si kabinet v programovém prohlášení předsevzal, patří zavedení editační povinnosti daňové správy. „Závazné vyjádření finančních úřadů k nejasnostem v daňové legislativě patří k námi dlouhodobě prosazovaným požadavkům. Tento závazek v prohlášení vlády jsem tedy samozřejmě uvítal,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Podobně je tomu i v případě příslibu zjednodušení podnikatelské administrativy a urychlení zápisu do obchodního rejstříku zřízením jednotného registračního místa pro podnikatele.

Velké výhrady však má Hospodářská komora k záměru převést na zaměstnavatele povinnost hradit zaměstnancům prvních čtrnáct dní nemocenské. „Opakovaně upozorňujeme, že vyplácení nemocenské nelze v žádném případě požadovat po malých firmách,“ říká prezident komory. „Pro střední a velké firmy by měla zůstat zachována možnost výběru volit mezi současným systémem a způsobem dle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává Drábek.

Hospodářská komora má i nadále obavy o další vývoj návrhu nového zákoníku práce. Podle programového prohlášení by měly být práce na novém kodexu dokončeny v době mandátu této vlády - lze tedy předpokládat, že se bude vycházet z dnes zpracovávaného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten je ale pro Hospodářskou komoru neakceptovatelný, v rámci připomínkového řízení proto doporučila se jím nezabývat a připravit návrh nový (viz například tato rubrika v Profitu č. 17/2005).

Programové prohlášení vlády podle Drábka dostatečně neřeší reformu zdravotnictví a důchodového systému. „I přes svůj krátký mandát by se vláda měla těmito otázkami zabývat. Už proto, že se jedná o položky, které výrazně zasahují do veřejných rozpočtů. Podle předběžných prognóz lze již nyní očekávat, že stejně jako každé dva roky i tentokrát bude muset vláda vyrovnat deficit, který vznikl v oblasti zdravotního pojištění. V letošním roce bude stát s největší pravděpodobností vyplácet zdravotním pojišťovnám částku blížící se deseti miliardám korun,“ říká Drábek. Podle něho jde o nesystémově vynakládané prostředky, jejichž výše jen dokládá nedokonalost dnešního systému.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít