PROGRAM VLÁDY JE SLIBNÝ, ALE...

16. května 2005, 00:00 - admin
16. května 2005, 00:00

Hospodářská komora Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout.

**Hospodářská komora

Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout. Tento postup je čitelný zejména v rezortu ministerstva průmyslu a obchodu.

Oceňujeme, že by ještě v letošním roce měla vzniknout nová Koncepce proexportní politiky pro období 2006-2008. Tu podnikatelská samospráva považuje za velmi důležitou především pro podporu konkurenceschopnosti českých firem na mezinárodních trzích.

K dalším konkrétním cílům, které si kabinet v programovém prohlášení předsevzal, patří zavedení editační povinnosti daňové správy. „Závazné vyjádření finančních úřadů k nejasnostem v daňové legislativě patří k námi dlouhodobě prosazovaným požadavkům. Tento závazek v prohlášení vlády jsem tedy samozřejmě uvítal,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Podobně je tomu i v případě příslibu zjednodušení podnikatelské administrativy a urychlení zápisu do obchodního rejstříku zřízením jednotného registračního místa pro podnikatele.

Velké výhrady však má Hospodářská komora k záměru převést na zaměstnavatele povinnost hradit zaměstnancům prvních čtrnáct dní nemocenské. „Opakovaně upozorňujeme, že vyplácení nemocenské nelze v žádném případě požadovat po malých firmách,“ říká prezident komory. „Pro střední a velké firmy by měla zůstat zachována možnost výběru volit mezi současným systémem a způsobem dle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává Drábek.

Hospodářská komora má i nadále obavy o další vývoj návrhu nového zákoníku práce. Podle programového prohlášení by měly být práce na novém kodexu dokončeny v době mandátu této vlády - lze tedy předpokládat, že se bude vycházet z dnes zpracovávaného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten je ale pro Hospodářskou komoru neakceptovatelný, v rámci připomínkového řízení proto doporučila se jím nezabývat a připravit návrh nový (viz například tato rubrika v Profitu č. 17/2005).

Programové prohlášení vlády podle Drábka dostatečně neřeší reformu zdravotnictví a důchodového systému. „I přes svůj krátký mandát by se vláda měla těmito otázkami zabývat. Už proto, že se jedná o položky, které výrazně zasahují do veřejných rozpočtů. Podle předběžných prognóz lze již nyní očekávat, že stejně jako každé dva roky i tentokrát bude muset vláda vyrovnat deficit, který vznikl v oblasti zdravotního pojištění. V letošním roce bude stát s největší pravděpodobností vyplácet zdravotním pojišťovnám částku blížící se deseti miliardám korun,“ říká Drábek. Podle něho jde o nesystémově vynakládané prostředky, jejichž výše jen dokládá nedokonalost dnešního systému.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít