PROGRAM VLÁDY JE SLIBNÝ, ALE...

16. května 2005, 00:00 - admin
16. května 2005, 00:00

Hospodářská komora Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout.

**Hospodářská komora

Hospodářská komora na zveřejněném programovém prohlášení nové vlády pozitivně hodnotí především fakt, že se zaměřuje na konkrétní úkoly, jejichž splnění je reálné i v omezené době, po kterou bude Paroubkův kabinet s největší pravděpodobností vládnout. Tento postup je čitelný zejména v rezortu ministerstva průmyslu a obchodu.

Oceňujeme, že by ještě v letošním roce měla vzniknout nová Koncepce proexportní politiky pro období 2006-2008. Tu podnikatelská samospráva považuje za velmi důležitou především pro podporu konkurenceschopnosti českých firem na mezinárodních trzích.

K dalším konkrétním cílům, které si kabinet v programovém prohlášení předsevzal, patří zavedení editační povinnosti daňové správy. „Závazné vyjádření finančních úřadů k nejasnostem v daňové legislativě patří k námi dlouhodobě prosazovaným požadavkům. Tento závazek v prohlášení vlády jsem tedy samozřejmě uvítal,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

Podobně je tomu i v případě příslibu zjednodušení podnikatelské administrativy a urychlení zápisu do obchodního rejstříku zřízením jednotného registračního místa pro podnikatele.

Velké výhrady však má Hospodářská komora k záměru převést na zaměstnavatele povinnost hradit zaměstnancům prvních čtrnáct dní nemocenské. „Opakovaně upozorňujeme, že vyplácení nemocenské nelze v žádném případě požadovat po malých firmách,“ říká prezident komory. „Pro střední a velké firmy by měla zůstat zachována možnost výběru volit mezi současným systémem a způsobem dle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí,“ dodává Drábek.

Hospodářská komora má i nadále obavy o další vývoj návrhu nového zákoníku práce. Podle programového prohlášení by měly být práce na novém kodexu dokončeny v době mandátu této vlády - lze tedy předpokládat, že se bude vycházet z dnes zpracovávaného návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ten je ale pro Hospodářskou komoru neakceptovatelný, v rámci připomínkového řízení proto doporučila se jím nezabývat a připravit návrh nový (viz například tato rubrika v Profitu č. 17/2005).

Programové prohlášení vlády podle Drábka dostatečně neřeší reformu zdravotnictví a důchodového systému. „I přes svůj krátký mandát by se vláda měla těmito otázkami zabývat. Už proto, že se jedná o položky, které výrazně zasahují do veřejných rozpočtů. Podle předběžných prognóz lze již nyní očekávat, že stejně jako každé dva roky i tentokrát bude muset vláda vyrovnat deficit, který vznikl v oblasti zdravotního pojištění. V letošním roce bude stát s největší pravděpodobností vyplácet zdravotním pojišťovnám částku blížící se deseti miliardám korun,“ říká Drábek. Podle něho jde o nesystémově vynakládané prostředky, jejichž výše jen dokládá nedokonalost dnešního systému.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít