Profit hostil podnikatele v Plzni a Olomouci

14. června 2010, 14:00 - Erich Handl
14. června 2010, 14:00

Série regionálních podnikatelských seminářů týdeníku Profit pokračovala 9. června v Plzni a 10. června v Olomouci.

Na setkáních s podnikateli diskutovali zástupci GE Money Bank, pojišťovny Lloyd’s, agentury Czech Trade, hospodářských komor a Asociace malých a středních podniků.

Autor: Jakub Stadler

Hlavním tématem seminářů, které týdeník minulý týden uspořádal v Plzni a Olomouci, byla podpora exportu a importu v České republice. V konferenčních prostorách plzeňského pivovaru Prazdroj, respektive v olomouckém hotelu Hesperia o situaci diskutovala zhruba šedesátka majitelů menších firem se zástupci GE Money Bank, pojišťovny Lloyd’s, agentury Czech Trade, hospodářských komor a Asociace malých a středních podniků.

„Před dvěma roky si podnikatelé nejvíce stěžovali na hektické zavedení datových schránek, nyní je to přerozdělování dotací a další podpory regionů z centra. O Plzeňském kraji se všichni domnívají, že je to bohatý region, z toho důvodu většina dotací směřuje na sever nebo východ republiky. A tak na Plzeňsko nejde nic. I proto je exportní síla sousedního východního Bavorska, se kterým se srovnáváme, osmkrát větší než Plzeňského kraje,“ shrnul situaci v západních Čechách předseda představenstva Krajské hospodářské komory Zdeněk Mužík.

V Olomouci by zase majitelé firem uvítali méně administrativních bariér, přehlednější daňový systém a zrušení povinnosti odvádět DPH z neproplacených faktur. „Posledně jmenovaná záležitost nás velmi trápí, platební morálka na trhu je špatná a pro firmy tyto odvody představují zbytečnou zátěž,“ řekl ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Jaroslav Havelka. Šéf hanácké komory mimo to přítomné seznámil s připravovanou podnikatelskou misí do Běloruska a dalšími aktivitami jeho kanceláře.

S historií amerického koncernu General Electric a produkty jeho dceřiné firmy GE Money Bank seznámil přítomné její ředitel pro komerční cash management Vojtěch Záškodný. „Málokdo v Česku ví, že General Electric založil známý vynálezce Thomas Alva Edison. Zavřel se na dva roky do díly, vymyslel žárovku a založil firmu, která dnes dává práci desítkám tisíc lidí po celém světě,“ uvedl Záškodný s tím, že koncern v současnosti zahrnuje strojírenské, finanční a překvapivě i mediální divize. „GE je provozovatelem televizních stanic NBC a CNBC,“ upřesnil.

Společnost Lloyd’s market představili Petr Karel a Igor Maťašovský. Plzeňskou expozituru Czech Trade reprezentovala regionální exportní manažerka Marie Baštářová, olomouckou Andrea Kubáčková. Plzeňský seminář ozdobila ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová, olomouckou akci pro změnu ředitelka Krajské hospodářské komory Eva Stachová.

Podporu českého exportu, investic a pojištění úvěrů prezentoval na obou seminářích náměstek generálního ředitele EGAP Miroslav Somol. Semináře ukončila tradiční tombola, po které následoval raut spojený se společenským setkáním.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít