Profit hostil podnikatele v Plzni a Olomouci

14. června 2010, 14:00 - Erich Handl
14. června 2010, 14:00

Série regionálních podnikatelských seminářů týdeníku Profit pokračovala 9. června v Plzni a 10. června v Olomouci.

Na setkáních s podnikateli diskutovali zástupci GE Money Bank, pojišťovny Lloyd’s, agentury Czech Trade, hospodářských komor a Asociace malých a středních podniků.

Autor: Jakub Stadler

Hlavním tématem seminářů, které týdeník minulý týden uspořádal v Plzni a Olomouci, byla podpora exportu a importu v České republice. V konferenčních prostorách plzeňského pivovaru Prazdroj, respektive v olomouckém hotelu Hesperia o situaci diskutovala zhruba šedesátka majitelů menších firem se zástupci GE Money Bank, pojišťovny Lloyd’s, agentury Czech Trade, hospodářských komor a Asociace malých a středních podniků.

„Před dvěma roky si podnikatelé nejvíce stěžovali na hektické zavedení datových schránek, nyní je to přerozdělování dotací a další podpory regionů z centra. O Plzeňském kraji se všichni domnívají, že je to bohatý region, z toho důvodu většina dotací směřuje na sever nebo východ republiky. A tak na Plzeňsko nejde nic. I proto je exportní síla sousedního východního Bavorska, se kterým se srovnáváme, osmkrát větší než Plzeňského kraje,“ shrnul situaci v západních Čechách předseda představenstva Krajské hospodářské komory Zdeněk Mužík.

V Olomouci by zase majitelé firem uvítali méně administrativních bariér, přehlednější daňový systém a zrušení povinnosti odvádět DPH z neproplacených faktur. „Posledně jmenovaná záležitost nás velmi trápí, platební morálka na trhu je špatná a pro firmy tyto odvody představují zbytečnou zátěž,“ řekl ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Jaroslav Havelka. Šéf hanácké komory mimo to přítomné seznámil s připravovanou podnikatelskou misí do Běloruska a dalšími aktivitami jeho kanceláře.

S historií amerického koncernu General Electric a produkty jeho dceřiné firmy GE Money Bank seznámil přítomné její ředitel pro komerční cash management Vojtěch Záškodný. „Málokdo v Česku ví, že General Electric založil známý vynálezce Thomas Alva Edison. Zavřel se na dva roky do díly, vymyslel žárovku a založil firmu, která dnes dává práci desítkám tisíc lidí po celém světě,“ uvedl Záškodný s tím, že koncern v současnosti zahrnuje strojírenské, finanční a překvapivě i mediální divize. „GE je provozovatelem televizních stanic NBC a CNBC,“ upřesnil.

Společnost Lloyd’s market představili Petr Karel a Igor Maťašovský. Plzeňskou expozituru Czech Trade reprezentovala regionální exportní manažerka Marie Baštářová, olomouckou Andrea Kubáčková. Plzeňský seminář ozdobila ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová, olomouckou akci pro změnu ředitelka Krajské hospodářské komory Eva Stachová.

Podporu českého exportu, investic a pojištění úvěrů prezentoval na obou seminářích náměstek generálního ředitele EGAP Miroslav Somol. Semináře ukončila tradiční tombola, po které následoval raut spojený se společenským setkáním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít