PROFIL: Seznam v Česku úspěšně odolává Googlu

21. listopadu 2012, 10:31 - Jan Sedlák
21. listopadu 2012, 10:31

Domácí internetová jednička Seznam.cz začínala v roce 1996. Tedy v době, kdy byl český internet ještě hodně skromný a webů na něm bylo málo. Už to ale stačilo Ivo Lukačovičovi k jeho záměru. Začal weby třídit do katalogu podle kategorií a v něm pak umožnil vyhledávat.

Mladou službu vyvíjel v bytě svých rodičů a od nich také získal první půjčky. Původně neplánoval, že Seznam bude něco vydělávat, nakonec ale během prvního půl roku vydělal sto tisíc korun a po dvou letech první milion.

Lukačovič nejdříve zastával funkci programátora i obchodníka, postupem času ale najal první zaměstnance a začala expanze v oblasti dalších služeb. Jeho tým zvládl včas naprogramovat fulltextový vyhledávač podobný Googlu a dnes je pouze málo oblastí, kde by Seznam nefiguroval. Lukačovičovi se navíc v roce 2000 podařilo získat externí investici dva miliony dolarů. Stálo ho to pouze 30procentní podíl ve firmě, kterou tak nadále ovládá.

Česká republika je díky Seznamu jednou ze čtyř zemí na světě, kde lokálnímu trhu jasně nedominují globální značky jako Google a Facebook. Konkurenční prostředí navíc vytváří značný tlak na českou pobočkou Googlu, který vzhledem k velikosti zdejšího trhu nebývale investuje do zkvalitňování služeb.

Seznam se chce v budoucnu stát „českým Netflixem“ a za poplatek nabízet přístup k on-line seriálům a filmům. I proto plánuje, že za několik set milionů korun vybuduje vlastní datové centrum. Společnost se letos na podzim přestěhovala do nových prostor a překročila hranici jednoho tisíce zaměstnanců.

Od zdejší internetové jedničky do budoucna lze jenom těžko čekat nějaké zásadní překvapení. Firma je zdravá, ale hodně konzervativní.

Ve vyhledávání může být brzy zásadně ohrožena Googlem, který díky Androidu generuje značné množství unikátních uživatelských dat pro lepší cílení reklamy. Seznamu mobilní platforma chybí a ke zpracování osobních údajů přistupuje s odstupem.


Seznam.cz

odkdy se datuje historie firmy: 1996

kdo je majitelem: 70 procent kontroluje Ivo Lukačovič

počet zaměstnanců: 1000

v jakých zemích firma působí: Česko

tržby: 2,7 miliardy korun (2011)

hospodářský výsledek: zisk 1 miliarda korun (2011)


Čtěte také:

Už 20 let je Česko připojeno k internetu. Přežily Seznam i Jobs.cz

Seznam: Google je dobrý díky nám a my díky němu

Kellner za stovkou, nadějný je Lukačovič


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít