Profil: Ronald Lauder uzavřel své mediální angažmá ve střední Evropě

20. března 2014, 07:19 - David Klimeš
20. března 2014, 07:19

Podnikatele Ronalda Laudera většina Čechů zná jako toho, koho Vladimír Železný připravil o televizi Nova a pak to všechny stálo 10 miliard korun. Ale Lauder je i významný investor v jiných oblastech a navíc filantrop a hybatel politiky.

Jako předseda správní rady byl miliardář Ronald Lauder v Central European Media Enterprises (CME) sice už léta v pozici nevýkonného manažera, ale pořád stál na vrcholu svého nejlepšího investorského nápadu. Přesně 20 let po založení společnosti se rozhodl, že je čas odejít. „Jsem poctěn, že jsem mohl hrát roli v rozvoji nezávislé komerční televize ve střední a východní Evropě,“ prohlásil Lauder minulý týden.

V bermudském holdingu se nachází na tři desítky televizních kanálů, ale klenotů je jen pár – dvě Novy (česká a chorvatská), rumunská Pro TV, slovenská Markíza či bulharská bTV. A česká Nova byla také stanice, s níž měl Lauder bezpochyby největší trápení. Nyní ale už i jeho formální dohled nad CME končí. Neznamená to však, že by Lauder přestal mít na Česko vliv. Minimálně zde stále bude jeho nadace působit jako zřizovatel několika židovských škol.

Dvakrát koupená Nova

Přestože Lauder strávil 20 let v pozici úspěšného mediálního mogula, stále to délkou není jeho největší manažerská štace. Syn Estée Lauderové začátkem šedesátých letech nastoupil do rodinné kosmetické velkofirmy a zůstal v ní až do osmdesátých let. Jeho úkolem bylo rozvíjet to, co jeho matka započala. V roce 1953 prodala svůj první parfém, za rok to bylo 50 tisíc lahviček a v roce 1984 to bylo už 150 milionů voňavek. A to už byla práce právě syna Ronalda. Dobře si zapamatoval matčino heslo: „Když v něco věřím, prodávám to. A prodávám to tvrdě.“

Lauder si nejprve myslel, že by se mohl prosadit v politice. Světaznalý muž v osmdesátých letech nastoupil do Pentagonu a v roce 1986 byl svými republikánskými kamarády prosazen na post amerického velvyslance v Rakousku. V roce 1989 dokonce zkoušel být republikánským kandidátem na post newyorského starosty. Ale proti Rudimu Giulianimu neuspěl.

Neúspěch v newyorské politice ho přivedl zpět k byznysu. Na počátku devadesátých let vycítil touhu postkomunistických diváků v Evropě po komerci a rozhodl se na tom zbohatnout. S kapitálem od Time Warner založil v roce 1994 CME a postupně přes klíčové kontakty v jednotlivých zemích vybudoval několik nejsledovanějších televizí. V Rumunsku třeba takto angažoval někdejšího ministra kultury Adriana Sarbua, v Česku natrefil na Vladimíra Železného.

Spojení se Železným se zdálo nejvýdělečnějším klenotem mediálního impéria, než došlo k jejich roztržce, která následně českého daňového poplatníka v arbitráži stála 10 miliard. „V budově Měšťanské besedy se v malém odehrávalo to, co se tu ve velkém dělo za protektorátu, po roce 1948, v padesátých i sedmdesátých letech,“ verboval Železný novácký národ proti nenasytnému Američanovi.

Lauder ale nakonec Novu dostal, když ji znovu koupil v roce 2004. Zároveň šlo tehdy o jeden z nejúspěšnějších obchodů PPF a pro Jiřího Šmejce znamenal vzestup do nejvyšších pater Kellnerova impéria.

Za Izrael a Schieleho

Málo se ví, že Lauder má televizní podnikání i v Izraeli. S židovským státem má vůbec Lauder silné spojení. Pro izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v devadesátých letech vyjednával mírové vztahy se Sýrií. Na svůj židovský původ je hrdý i jako šéf Světového židovského kongresu. Roky vystupuje jako hlavní hlas proti jakýmkoli náznakům antisemitismu či relativizování osudu Židů za války.

Soukromým počinem je pak Lauderova nadace, která sponzoruje židovské komunity ve střední a východní Evropě.
V Česku jde především o židovské školy. Stejně tak se Lauder věnuje sponzoringu umění. Vlastní jednu z nejlepších sbírek malíře spjatého s Českým Krumlovem Egona Schieleho a mnoho dalších kusů toho, co později nacisté označili za „zvrhlé umění“. V roce 2001 založil v New Yorku Neue Galerie pro výtečné sbírky rakouského a německého umění první půlky 20. století.

Tahle CME už není pro starý

Lauder ve svých 70 letech se ale rozhodně nestahuje jen k nákupu obrazů. Své impérium stále šikovně spravuje tak, aby platil co nejmenší daně. CME bude nadále asi sídlit na Bermudách a každý koupený obraz půjde jako dar soukromé nadaci, aby to šlo odečíst z daní. Stále vyhledává investiční příležitosti, nyní se pokouší investovat například v Africe. Zároveň má Lauder k ruce početný rodinný klan. Bratr Leonard a jeho syn William mají na starosti rodinný kosmetický byznys. Vliv rodiny rozšiřuje třeba i Lauderova dcera Jane, která je manželkou bývalého centrálního bankéře z amerického Fedu Kevina Warshe.

CME je pro Laudera ale už uzavřená kapitola. Prvním příznakem konce starých časů byl minulý rok odchod generálního ředitele CME Adriana Sarbua. Nyní odchází sám Lauder a CME plně ovládnou mladší vlčáci Christoph
Mainusch a Michael del Nin.

Ronald Steven Lauder
» narodil se do newyorské židovské rodiny pozdější královny kosmetiky Estée Lauderové a Josepha Laudera. Jeho dědeček pocházel z Čech
» vystudoval Pensylvánskou univerzitu a univerzity v Paříži a Bruselu. Krátce byl velvyslancem v Rakousku, zkoušel kandidovat i na starostu New Yorku
» do osmdesátých let působil v rodinné kosmetické firmě. V roce 1994 založil Central European Media Enterprises, která do střední Evropy přinesla komerční televize. Za to dostal i cenu Emmy
» je významným filantropem, sběratelem umění první poloviny 20. století a podporuje židovské komunity ve střední Evropě. Je předsedou Světového židovského kongresu
» s Jo Carole Knopfovou má dvě děti. Je republikán

Čtěte také:

Ronald Lauder rezignoval na funkci v radě mediální firmy CME

Josef Němý: Akcie CME čeká propad

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít