PROFIL: Realitní skupina CPI spustila nákupní smršť

21. listopadu 2012, 12:33 - Denisa Novotná
21. listopadu 2012, 12:33

Největší tuzemský investor do nemovitostí, skupina CPI, jejíž mateřskou společností je Czech Property Investments, začala vyčnívat z řady velkých realitních firem až s příchodem finanční krize. Na sklonku roku 2008 CPI Group oznámila, že trh čekají těžké časy a že nejlepším řešením bude zmrazit byznys, „zakopat“ se a vybírat nájemné ze stávajících nemovitostí. Základ jejího portfolia tehdy tvořilo přes 10 tisíc nájemních bytů převážně v severních Čechách.

Skupina, která patří miliardáři Radovanu Vítkovi, téměř zastavila své developerské projekty a nedávala o sobě vědět. Za rok spustila nákupní smršť. Začala kupovat nemovitosti napříč republikou a zamířila i na Slovensko. Částky šly do miliard korun.

Zatímco v roce měla CPI v realitách 13 miliard korun, loni už to bylo přes 46 miliard. Na rozdíl od tradičních zahraničních investorů nešel tuzemský realitní žralok primárně po nejmodernějších kancelářských budovách, ale kupoval balíky starších objektů a především zacílil na obchodní centra i menší objekty v regionech, jejichž nájemci jsou maloobchodní řetězce.

Dnes skupina vlastní a spravuje přes půl milionu metrů čtverečních obchodních ploch, 230 tisíc metrů čtverečních kanceláří, 18 hotelů a téměř 150 tisíc metrů čtverečních ploch výrobních areálů a skladů. S více než 12 tisíci byty je druhým největším pronajímatelem bytů v Česku.

Vítkovo impérium se letos vrací i k developmentu. Největším aktuálním projektem, který vlastní napůl s podnikatelem Sebastianem Pawlowským, je výstavba administrativně-obchodního komplexu Copa Centrum na Národní v Praze. Letos poprvé skupina investovala i v západní Evropě, když koupila luxusní rezidenční projekt ve francouzské Nice. I když je dnes CPI významným hráčem, začátky Vítkova podnikání provázely kontroverzní kroky.

Tím nejdiskutovanějším bylo ovládnutí spotřebního družstva Včela i s jeho nemovitostmi v roce 1997, Vítek si tehdy najal přes tři tisíce lidí, kteří mu umožnili skoupit družstevní podíly.


CPI

odkdy se datuje historie firmy: 1991

kdo je majitelem: Radovan Vítek

počet zaměstnanců: 239

v jakých zemích firma působí: Česko, Slovensko, Francie

tržby: 1,9 miliardy korun (2011)

hospodářský výsledek: zisk 1,14 miliardy korun (2011)


Čtěte také:

CPI vydala projektové dluhopisy za 279 milionů

Vítkova skupina CPI je při chuti, koupila další supermarkety

CPI zkouší luxusní nájemní byty


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít