Profil: Obrat oligarchy Rinata Achmetova

24. února 2014, 11:00 - David Klimeš
24. února 2014, 11:00

V roce 1996 prý přesvědčil tehdejšího prezidenta Leonida Kučmu, aby Viktora Janukovyče jmenoval gubernátorem Doněcké oblasti, a odstartoval tak jeho politickou kariéru. Teď se nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov obrací k Janukovyčovi zády a nahlodává tak jeho klíčovou podporu z východu země.

Viktor Janukovyč a jeho blíženec Rinat Achmetov byli sehraný tým. První dělal politiku, druhý byznys. Oba úspěšně. Z Janukovyče se stal prezident, Achmetov je nejbohatším ukrajinským oligarchou s majetkem za 15,4 miliardy dolarů. Jenže spojenectví nejspíš zvoní hrana.

Krveprolití odmítá

V počátku protestů se Achmetov nechal slyšet, že „nic nemůže odůvodnit násilí proti mírumilovným protestujícím“. A když se protesty zvrhly v krveprolití, také to nevypadalo, že stojí zcela na straně svého přítele: „Rinat Achmetov vyzývá k ukončení krveprolití v ulicích Kyjeva a žádá opoziční strany, aby se neprodleně vrátily k vyjednávání,“ znělo před pár dny jeho prohlášení. Podle některých informací se Achmetov rovnou sebral a odletěl do Londýna do svého luxusního sídla.
Ve vládní Straně regionů Achmetov údajně vládne až 50 poslancům. Janukovyčova doněcká mocenská základna je tedy velmi vratká. Není proto překvapivé, že ne všichni protestující jsou na kyjevském Majdanu, ale někteří demonstrovali i před Achmetovovými domy, aby se zřekl prezidenta. Dobře věděli, že v takovém případě by Janukovyč ihned padl.

Z neformální do formální ekonomiky

Rinat Achmetov zasvětil v posledních letech hodně času a úsilí umlčet hlasy pochybující o jeho minulosti. Achmetov se narodil v Doněcku do rodiny horníka a první velké peníze vydělal po pádu komunismu. Sám přiznal: „V letech 1992 až 1995 zde vládla doba neformální ekonomiky. A my jsme založili společnost.“ První milion prý vydělal na uhlí a kole.

Podle kritiků ale jeho bohatství pochází především ze spojenectví s vlivným bossem doněckého podsvětí začátku devadesátých let Akchatem Braginem. Bragin byl mimo jiné vlastníkem fotbalového Šachtaru Doněck. V roce 1995 na svém stadionu i s bodyguardy záhadně vybouchl a klub převzal právě Achmetov. Podle některých zdrojů i většinu Braginova impéria. Kdo se však opovážil zpochybnit původ Achmetova bohatství, špatně skončil. Oligarcha dokázal přimět k omluvám nejen ukrajinské listy, ale i třeba francouzské Le Figaro či švýcarské Neue Zürcher Zeitung.

Výnosná ocel

V roce 2000 Achmetov založil společnost System Capital Management Group a vložil do ní asi stovku firem z metalurgie, energetiky, bankovnictví, realit či médií. V roce 2004 se mu povedl husarský kousek, kvůli kterému se spřáhl s dalším ukrajinským oligarchou Viktorem Pinčukem (mimo jiné zetěm tehdejšího prezidenta Kučmy). Spolu zprivatizovali největší ocelárnu země jen za 800 milionu dolarů, přestože za rok ocelárna generovala zisk přesahující třetinu této částky. A podnik oligarchové získali i přesto, že zahraniční uchazeči nabízeli i dvojnásobek ceny.

Po oranžové revoluci nová vláda prodej zrušila a ocelárny prodala za šestinásobek původní ceny. Achmetov ale o svou moc nepřišel. V roce 2007 zasedl v parlamentu, takže imunita ho jistí proti všem možným obviněním z minulosti. A v roce 2010 se mu podařilo vrátit Janukovyče na výsluní do prezidentského křesla.

Konec sladkého života

Potom, co se takto politicky zabezpečil, si začal užívat života. Pro svůj Šachtar postavil v roce 2009 Donbas Arenu pro 50 tisíc lidí. V londýnské čtvrti Knightsbridge si koupil nejdražší byt za 136 milionů liber. A stal se z něho nejštědřejší ukrajinský filantrop, který sponzoruje vše od nového krytu Černobylu po oběti japonských zemětřesení.

Nyní se Achmetov bude muset rozhodnout. Po oranžové revoluci v roce 2004 si sice zachoval svůj vliv, ale současný střet východu a západu země vypadá ještě vážněji a může se stát, že po pádu Janukovyče se nová elita vrhne na jeho impérium. I Achmetov už zřejmě poznal, že Janukovyče dále hájit nelze.


Čtěte také:

Ukrajinské otazníky: vztah k Rusku, ambiciózní politici i pouliční bojovníci

Nová ukrajinská garnitura rázně likviduje Janukovyčovo dědictví

Privátní ZOO nebo římské ruiny. Ukrajinci „obdivují“ paláce Janukovyče

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít