Profil: Obrat oligarchy Rinata Achmetova

24. února 2014, 11:00 - David Klimeš
24. února 2014, 11:00

V roce 1996 prý přesvědčil tehdejšího prezidenta Leonida Kučmu, aby Viktora Janukovyče jmenoval gubernátorem Doněcké oblasti, a odstartoval tak jeho politickou kariéru. Teď se nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov obrací k Janukovyčovi zády a nahlodává tak jeho klíčovou podporu z východu země.

Viktor Janukovyč a jeho blíženec Rinat Achmetov byli sehraný tým. První dělal politiku, druhý byznys. Oba úspěšně. Z Janukovyče se stal prezident, Achmetov je nejbohatším ukrajinským oligarchou s majetkem za 15,4 miliardy dolarů. Jenže spojenectví nejspíš zvoní hrana.

Krveprolití odmítá

V počátku protestů se Achmetov nechal slyšet, že „nic nemůže odůvodnit násilí proti mírumilovným protestujícím“. A když se protesty zvrhly v krveprolití, také to nevypadalo, že stojí zcela na straně svého přítele: „Rinat Achmetov vyzývá k ukončení krveprolití v ulicích Kyjeva a žádá opoziční strany, aby se neprodleně vrátily k vyjednávání,“ znělo před pár dny jeho prohlášení. Podle některých informací se Achmetov rovnou sebral a odletěl do Londýna do svého luxusního sídla.
Ve vládní Straně regionů Achmetov údajně vládne až 50 poslancům. Janukovyčova doněcká mocenská základna je tedy velmi vratká. Není proto překvapivé, že ne všichni protestující jsou na kyjevském Majdanu, ale někteří demonstrovali i před Achmetovovými domy, aby se zřekl prezidenta. Dobře věděli, že v takovém případě by Janukovyč ihned padl.

Z neformální do formální ekonomiky

Rinat Achmetov zasvětil v posledních letech hodně času a úsilí umlčet hlasy pochybující o jeho minulosti. Achmetov se narodil v Doněcku do rodiny horníka a první velké peníze vydělal po pádu komunismu. Sám přiznal: „V letech 1992 až 1995 zde vládla doba neformální ekonomiky. A my jsme založili společnost.“ První milion prý vydělal na uhlí a kole.

Podle kritiků ale jeho bohatství pochází především ze spojenectví s vlivným bossem doněckého podsvětí začátku devadesátých let Akchatem Braginem. Bragin byl mimo jiné vlastníkem fotbalového Šachtaru Doněck. V roce 1995 na svém stadionu i s bodyguardy záhadně vybouchl a klub převzal právě Achmetov. Podle některých zdrojů i většinu Braginova impéria. Kdo se však opovážil zpochybnit původ Achmetova bohatství, špatně skončil. Oligarcha dokázal přimět k omluvám nejen ukrajinské listy, ale i třeba francouzské Le Figaro či švýcarské Neue Zürcher Zeitung.

Výnosná ocel

V roce 2000 Achmetov založil společnost System Capital Management Group a vložil do ní asi stovku firem z metalurgie, energetiky, bankovnictví, realit či médií. V roce 2004 se mu povedl husarský kousek, kvůli kterému se spřáhl s dalším ukrajinským oligarchou Viktorem Pinčukem (mimo jiné zetěm tehdejšího prezidenta Kučmy). Spolu zprivatizovali největší ocelárnu země jen za 800 milionu dolarů, přestože za rok ocelárna generovala zisk přesahující třetinu této částky. A podnik oligarchové získali i přesto, že zahraniční uchazeči nabízeli i dvojnásobek ceny.

Po oranžové revoluci nová vláda prodej zrušila a ocelárny prodala za šestinásobek původní ceny. Achmetov ale o svou moc nepřišel. V roce 2007 zasedl v parlamentu, takže imunita ho jistí proti všem možným obviněním z minulosti. A v roce 2010 se mu podařilo vrátit Janukovyče na výsluní do prezidentského křesla.

Konec sladkého života

Potom, co se takto politicky zabezpečil, si začal užívat života. Pro svůj Šachtar postavil v roce 2009 Donbas Arenu pro 50 tisíc lidí. V londýnské čtvrti Knightsbridge si koupil nejdražší byt za 136 milionů liber. A stal se z něho nejštědřejší ukrajinský filantrop, který sponzoruje vše od nového krytu Černobylu po oběti japonských zemětřesení.

Nyní se Achmetov bude muset rozhodnout. Po oranžové revoluci v roce 2004 si sice zachoval svůj vliv, ale současný střet východu a západu země vypadá ještě vážněji a může se stát, že po pádu Janukovyče se nová elita vrhne na jeho impérium. I Achmetov už zřejmě poznal, že Janukovyče dále hájit nelze.


Čtěte také:

Ukrajinské otazníky: vztah k Rusku, ambiciózní politici i pouliční bojovníci

Nová ukrajinská garnitura rázně likviduje Janukovyčovo dědictví

Privátní ZOO nebo římské ruiny. Ukrajinci „obdivují“ paláce Janukovyče

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít