Profil nového šéfa FIFA: Gianni Infantino je učenlivý žák

Jaroslav Matějka 02. března 2016, 08:06  -  Jaroslav Matějka
02. března 2016, 08:06

Z reproduktorů zaznělo jméno Infantino a holohlavý muž na židli lehce zavrávoral. Pak se na chvíli schoval v objetí vedle sedícího delegáta. Právě byl zvolen nový šéf světového fotbalu. Jeden z nejméně pravděpodobných.

Až dosud se osvědčil především jako hlavní postava losování evropských pohárů, ozvaly se okamžitě po jeho zvolení hlasy mnoha kritiků. Bude na to mít? Šéfovat Mezinárodní federaci fotbalových asociací?

Pětačtyřicetiletý Švýcar Gianni Infantino žil dlouho ve stínu Michela Platiniho. Dominantní Francouz byl nepřehlédnutelný, budil pozornost, zato spolehlivý úředník Infantino byl vedle něho neviditelný. To se jistě hodilo, když zastával post generálního sekretáře UEFA, evropské organizace fotbalu.

Ovšem když Platiniho, jasného kandidáta starého kontinentu na místo světového prezidenta, spláchla úplatkářská aféra (dostal zákaz šest let působit v kopané), bylo třeba rychle nalézt vhodného kandidáta. A nenápadný Infantino, který ovládá šest jazyků, se stal překvapivě prvním náhradníkem.

Bez skrupulí

FIFA a peníze jedno jsou. V tom špatném slova smyslu to potvrdil v letech minulých její dlouholetý šéf Švýcar Sepp Blatter. Za jeho panování bylo od roku 1998 možné všechno. Fotbaloví baroni si užívali sladký život. A možná se měli ještě lépe než ti drogoví. Vše se provalilo před několika měsíci. Tušil něco vystudovaný právník Infantino? Musel, zastával až příliš vysoký post. Nikdy se však neozval, vždy se choval jako loajální úředník. Kryl záda Platinimu (a tím samozřejmě i sobě).

V minulých týdnech však předvedl skvělé představení. Když bylo jasné, že éra Blattera a Platiniho končí, rychle se loni na podzim odpoutal od všech kolem sebe. A jeho manévr ocenili všichni protřelí fotbaloví funkcionáři. Zahrál to totiž jako hvězda největší Ronaldo. Ve vlastní prospěch.

Penězi neurazíš

Infantino ukázal, že byl učenlivým žákem nejen Blattera (byť s ním ho nic nesvazovalo) a Platiniho, ale i skvělým odchovancem systému nabízejícího ve Švýcarsku zázemí a servis mnoha mezinárodním sportovním organizacím.

Nikdy se nechoval jako funkcionář šplhající lopotně na vrchol. Ne, vždy byl administrátor, pan čistý v pozadí. Ale když se naskytla příležitost, vystartoval po ní. Před volbou obletěl jako lídr evropské kandidatury několikrát celý svět, setkal se s těmi nejdůležitějšími lidmi kopané.

Jeho profesionálně zpracovaný manifest neopomněl jediné správné téma: absolutní transparentnost, dobré řízení, podporu reformám. A samozřejmě peníze získané za prodej televizních práv světového šampionátu. Ty byly v centru všech jeho úvah a jednání.

Dobře věděl, že na to jediné fotbaloví baroni slyší. Každé fotbalové asociaci ve 209 zemích bylo přislíbeno pět milionů dolarů, zatímco každému ze šesti kontinentálních uskupení 40 milionů dolarů; další čtyři miliony dolarů pro regionální mládežnické turnaje.

A nesmělo se samozřejmě zapomenout ani na delegáty, kteří přiletěli do Curychu volit – jeden milion dolarů na cestovní výlohy. Mazaný Infantino přišel také s myšlenkou, na kterou slyšely hlavně menší fotbalové asociace. Rozšířit počet účastníků mistrovství světa z 32 na 40. S tímhle převálcoval všechny včetně favorizovaného šajcha Salmána bin Inbrahíma Chalifa.

A teď už zbývá jen maličkost – sliby splnit. „Jestliže chce naplnit svůj manifest, očistit kopanou a přitom nakrmit fotbalové magnáty, tak ho čeká ohromný úkol,“ napsal deník The Guardian.

Lísavý hlas ze Strahova

Infantina volil i nejmocnější muž českého fotbalu Miroslav Pelta sedící na dvou židlích – předsedy tuzemské asociace, jež má sídlo na pražském Strahově, a šéfa prvoligového klubu FC Jablonec. Kdysi po znovuzvolení kontroverzního Blattera pro deník Sport řekl ne bez nádechu obdivu: „Viděl jsem demonstraci jeho síly. Kdo umí, ten umí.“

A pro Radiožurnál teď komentoval volbu dosavadního outsidera Infantina takto: „Teď přijde nová doba, kdy bude transparentní absolutně všechno, protože nikdo se nebude chtít vrátit k tomu, kdy byl fotbal podezřívaný. Myslím, že začíná nová éra světového fotbalu, je to krok správným směrem a fotbal si to zaslouží.“

Gianni Infantino (45)
• Narodil se 23. března 1970 v malém švýcarském městě Brig. Má švýcarské a italské občanství.
• Vystudoval práva na Freiburské univerzitě.
• Od roku 2000 působil v Unii evropských fotbalových asociací (UEFA), jejím generálním sekretářem se stal v roce 2009.
• Na mimořádném volebním kongresu Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) konaném 26. února 2016 v Curychu se stal devátým prezidentem této organizace.
• Mluví plynně italsky, francouzsky, německy, dorozumí se anglicky, španělsky a arabsky.
• Je ženatý, jeho manželka Leena Al Ashqar pochází z Libanonu. Mají spolu čtyři děti.

Autor je spolupracovníkem redakce


Čtěte také:

FIFA povede Infantino, chce světovému fotbalu vrátit věrohodnost

Italský fotbal řeší další aféru, tentokrát kvůli daňovým únikům

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít