Profil: Konec Bohuslava Svobody, konec modré Prahy

23. května 2013, 20:59 - David Klimeš
23. května 2013, 20:59

Nakonec ze všech líbivých tváří, které hlavní strany nasadily v roce 2010 do boje o pražský magistrát, vydržel nejdéle. A oproti Zdeňkovi Tůmovi z TOP 09 či Jiřímu Dienstbierovi z ČSSD se dostal i k primátorskému řetězu. Nyní ho však musel sundat.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda odchází ze svého postu rozezlen: „Já jsem na podzim 2011 vyhodil kmotry z pražské radnice, dnes se vrátili hlavními dveřmi a červený koberec jim rozvinula TOP 09,“ vzkázal TOP 09, která se rozešla se Svobodovou ODS a nejspíše utvoří novou magistrátní koalici s ČSSD. Ve stávajícím zmateném volebním období tak vzniká už třetí pražská magistrátní vláda, kde si moc postupně vyzkoušel každý s každým. Pro ODS to však znamená ránu: po 22 letech přichází o post primátora, v roce 2006 ji přitom ještě volilo 54 procent Pražanů. Pro odcházejícího Svobodu to však nebyla ztracená tři léta: vybudoval si auru „kmotrobijce“ a slušně dokázal kormidlovat mezi mnoha politickými a byznysovými frakcemi kolem magistrátu.

Těžké námluvy s ODS

Až do září roku 2010 si ho veřejnost pamatovala jen jako elegantního porodníka s motýlkem, který v 90. letech vedl Českou lékařskou komoru. O to větší to bylo překvapení, když ho jako králíka z klobouku na podzim vytáhla pražská ODS jako lídra v jednom z pražských obvodů a pak z něj udělala i kandidáta na primátora. Přitom dvě dekády dokázal odolávat jakékoliv nabídce z politiky (výjimkou byla v roce 1998 senátní kandidatura za Čtyřkoalici v Liberci) a věnoval se svému povolání. Byl postupně přednostou gynekologicko-porodnické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, proděkanem fakulty, od roku 1992 pak prvním prezidentem České lékařské komory. Po druhém volebním období však musel skončit v čele komory a doktoři si do čela zvolili ukřičeného šéfa Lékařského odborového klubu Davida Ratha.


ONLINE ROZHOVOR: Kdo bude řídit Prahu? Ptejte se Tomáše Hudečka z TOP 09


Jeho příklon k ODS se rodil pomalu a těžce: V roce 2007 však přesvědčil komoru, aby přeci jen pozvala na slyšení tehdejšího ministra Tomáše Julínka. Přes doktorské známosti se však dostal i do pražské politiky, kdy ho další doktor a šéf pražské ODS Boris Šťastný oslovil, aby připravil volební program věnovaný vzdělávání pro komunální volby (nyní toho Šťastný hořce lituje). V roce 2010 už tak vedl pražskou ODS do zdánlivě ztraceného boje po neslavné éře Pavla Béma. S vyhlášením výsledků voleb, ve kterých TOP 09 získala 26 mandátů, ODS 20 a ČSSD 14, se rozjelo měsíční licitování, kdo s kým. Ze začátku si Svoboda věřil, že se mu podaří dotáhnout do konce pravicovou koalici s TOP 09. Lídrovi TOP 09 slíbil před televizním kamerami poslušnost hláškou, že „by sním šel krást i koně“. Když mu ale zkušenější spolustraníci za zády domluvili koalici s ČSSD, nerezignoval, ale překvapivě rychle vplul do pražského intrikaření.

Autentický pravičák. Ale už v opozici

Jeho primátorský odkaz je mixem výher i proher. Jeho majstrštykem byl bezpochyby 21. listopad 2011, kdy se mu podařilo proti většině své pražské ODS prosadit novou koalici s vítěznou TOP 09 a ještě si udržet primátorský řetěz. Že jeho ad hoc mocenská koalice několika pražských částí ale vše neprosadí, bylo zjevné například u boje o pražský dopravní podnik. V srpnu 2012 neudržel v čele podniku svého spojence Vladimíra Liche. Před dvěma měsíci navíc policie obvinila deset pražských radních včetně Svobody v kauze projektu opencard.

Přestože se ještě před měsícem zdálo, že Svoboda posiluje po rezignaci svého někdejšího kamaráda a pak nepřítele Šťastného ze zastupitelstva, v květnu bylo jasné, že ho i s celou ODS partnerská TOP 09 hodila přes palubu. Svoboda přišel nyní o primátorský řetěz, ale zjevně se ještě nevzdává: „V tuto chvíli jsme připraveni hrát nejen důstojnou roli v opozici, ale i roli jediné pravicové strany v Praze,“ prohlásil bojovně na zastupitelstvu těsně před svým odvoláním.


Čtěte také:

ONLINE: ČSSD, KSČM a TOP 09 odvolaly primátora. Prahu povede Hudeček

Tenhle magoš není pro mladý

TOP 09 řeší, jak bude vládnout Praze

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít