PROFIL: František I., obhájce chudých s nejasnou minulostí

13. března 2013, 21:36 - reuters, bru
13. března 2013, 21:36

První latinskoamerický papež, Argentinec Jorge Mario Bergogolio, je znám jako obratný vyjednavač s umírněnými názory. Nebojí se ani střetu s mocnými zájmovými skupinami, píše agentura Reuters.

76letý Bergoglio má zvyky jako mnich, před médii vystupuje plaše a hluboce se zajímá o téma sociální nerovnosti, píše autorka Bergogliova životopisu. „Jeho charakter je ve všech ohledech mírný. Bude vyvažovací silou,“ řekla Francesca Ambrogetti, který s ním v posledních třech letech kvůli knize vedla řadu rozhovorů.

„Sdílí názor, že církev by měla mít misionářskou úlohu, to znamená jít ven a setkávat se s lidmi, být aktivní… církev by neměla víru až tolik regulovat jako spíš ji propagovat a spravovat,“ dodala.

První jezuita, který se stal papežem, se narodil do středostavovské rodiny, má šest sourozenců. Jeho otec pracoval u železnice. Jako arcibiskup Bergoglio odmítl výstavnou rezidenci a víkendy trávil ve vlastním bytě nedaleko Buenos Aires.

Bergoglio je také znám svým konfliktním vztahem se špičkami současné argentinské politiky. Otevřeně kritizuje například prezidentku Cristinu Fernandézovou, nešetřil ani jejího zesnulého předchůdce a manžela Nestora Kirchnera. Na veřejnosti ale příliš často nevystupoval, výrazněji se postavil pouze proti vládě, která v roce 2010 podpořila uzákonění homosexuálních sňatků.

Podezřele rychlý kariérní postup

Nový papež se stal knězem v 32 letech, poté co se téměř dekádu léčil z onemocnění dýchacích cest a zanechal studia chemie. Během čtyř let se stal vůdcem místní jezuitské komunity. Bergogliův rychlý postup v církevní hierarchii vyvolává pochyby o tom, zda nebyl spojen s vojenskou diktaturou, která Argentinu ovládala v letech 1976 až 1983, a během jejíž vlády bylo zabito až 30 tisíc příznivců levice.

Podle knihy „Ticho“ novináře Horacia Verbitskiho Bergogilo stáhl svou ochrannou ruku, kterou držel nad dvěma členy řádu poté, co se odmítli vzdát charitativní práce ve slumech. Oba kněží byli následně tajně zatčeni a vězněni po pět měsíců.

Obránci Bergoglia tvrdí, že pro toto a podobná obvinění nejsou žádné důkazy. Uvádějí naopak, že jezuita pomohl uprchnout řadě politicky pronásledovaných lidí.


Čtěte také:

Novým papežem se stal argentinský jezuita Bergoglio

Jak se volil nový papež

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít