PROFIL: František I., obhájce chudých s nejasnou minulostí

13. března 2013, 21:36 - reuters, bru
13. března 2013, 21:36

První latinskoamerický papež, Argentinec Jorge Mario Bergogolio, je znám jako obratný vyjednavač s umírněnými názory. Nebojí se ani střetu s mocnými zájmovými skupinami, píše agentura Reuters.

76letý Bergoglio má zvyky jako mnich, před médii vystupuje plaše a hluboce se zajímá o téma sociální nerovnosti, píše autorka Bergogliova životopisu. „Jeho charakter je ve všech ohledech mírný. Bude vyvažovací silou,“ řekla Francesca Ambrogetti, který s ním v posledních třech letech kvůli knize vedla řadu rozhovorů.

„Sdílí názor, že církev by měla mít misionářskou úlohu, to znamená jít ven a setkávat se s lidmi, být aktivní… církev by neměla víru až tolik regulovat jako spíš ji propagovat a spravovat,“ dodala.

První jezuita, který se stal papežem, se narodil do středostavovské rodiny, má šest sourozenců. Jeho otec pracoval u železnice. Jako arcibiskup Bergoglio odmítl výstavnou rezidenci a víkendy trávil ve vlastním bytě nedaleko Buenos Aires.

Bergoglio je také znám svým konfliktním vztahem se špičkami současné argentinské politiky. Otevřeně kritizuje například prezidentku Cristinu Fernandézovou, nešetřil ani jejího zesnulého předchůdce a manžela Nestora Kirchnera. Na veřejnosti ale příliš často nevystupoval, výrazněji se postavil pouze proti vládě, která v roce 2010 podpořila uzákonění homosexuálních sňatků.

Podezřele rychlý kariérní postup

Nový papež se stal knězem v 32 letech, poté co se téměř dekádu léčil z onemocnění dýchacích cest a zanechal studia chemie. Během čtyř let se stal vůdcem místní jezuitské komunity. Bergogliův rychlý postup v církevní hierarchii vyvolává pochyby o tom, zda nebyl spojen s vojenskou diktaturou, která Argentinu ovládala v letech 1976 až 1983, a během jejíž vlády bylo zabito až 30 tisíc příznivců levice.

Podle knihy „Ticho“ novináře Horacia Verbitskiho Bergogilo stáhl svou ochrannou ruku, kterou držel nad dvěma členy řádu poté, co se odmítli vzdát charitativní práce ve slumech. Oba kněží byli následně tajně zatčeni a vězněni po pět měsíců.

Obránci Bergoglia tvrdí, že pro toto a podobná obvinění nejsou žádné důkazy. Uvádějí naopak, že jezuita pomohl uprchnout řadě politicky pronásledovaných lidí.


Čtěte také:

Novým papežem se stal argentinský jezuita Bergoglio

Jak se volil nový papež

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít