Profil Dmytro Jaroše: Kdo je hlavní organizátor protivládních střetů?

20. února 2014, 16:48 - pav, čtk
20. února 2014, 16:48

Boje v Kyjevě, které si prozatím vyžádaly více než čtyři desítky mrtvých, podle ukrajinské vlády vyvolali příslušníci radikální organizace Pravý sektor. Její velitel Dmytro Jaroš, údajně hlavní síla protivládních demonstrací v zemi, označil přímeří za „falešné“.

Dmytro Jaroš, jeden z hlavních sil protivládních demonstrací v centru Kyjeva, teprve nedávno odhalil tvář. „Führer z Majdanu“, jak ho otituloval deník Komsomolská Pravda, prý nepovažuje příměří za reálné. Kvůli vyostření situace naopak vyhlásil „celostátní mobilizaci“ stoupenců Pravého sektoru.

Dmytro Jaroš (42)
Dmytro Jaroš se narodil 30. září 1971 ve východoukrajinském Dněprodzeržinsku. Po ukončení střední školy v roce 1988 se začal angažovat v neoficiálních politických strukturách a v roce 1989 vstoupil do původně neoficiálního a protikomunistického Ukrajinského lidového hnutí za přestavbu (Ruch). Hnutí se později přeměnilo na politickou stranu, jejíž hlavním cílem se stala nezávislost Ukrajiny.
V letech 1989 až 1991 sloužil v sovětské armádě a v červnu 1994 vstoupil do radikálně orientovaného hnutí Trojzubec Stepana Bandery pojmenovaném po kontroverzním šéfovi ukrajinských nacionalistických oddílů v dobách druhé světové války.
Pro řadu Ukrajinců je Bandera národním hrdinou, který bojoval proti sovětskému režimu, část jeho krajanů ale považuje Banderu a příslušníky jeho jednotek za zločince a kolaboranty s německou mocí. Jeho Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) někde spolupracovala s Němci, jinde s nimi bojovala.
V letech 1996 až 1999 byl Jaroš šéfem Trojzubce, aktivní ve vedení této organizace je dodnes. V současnosti je označován za šéfa militantního hnutí Pravý sektor, jehož jádrem jsou radikální fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev. Slovo „sektor“ v názvu organizace je odvozeno od pojmenování jednotlivých oddělení na tribunách fotbalového stadionu.
Podle znalců se ale jedná o volné sdružení pravicových aktivistů z celé země. Bojovníci hnutí vyvolali dnešní srážky, při nichž opozice získala zpět sektory kyjevského centra obsazené těžkooděnci. Pod vlajkou Pravého sektoru se sešly krajně pravicové, podle některých názorů až neonacistické organizace. Kromě Trojzubce je to Ukrajinské národní shromáždění-Ukrajinská národní sebeobrana (UNA-UNSO) nebo Bílé kladivo.
Pravý sektor podle Jaroše sice nepodporuje integrační snahy Ukrajiny, režim prezidenta Viktora Janukovyče ale považuje za diktátorský, a proto se přidal na stranu opozice.
Za své hlavní cíle Jaroš považuje „propagaci ideologie ukrajinského nacionalismu v souladu s názory Stepana Bandery, výchovu mládeže k patriotismu a boj za čest a slávu ukrajinského národa všemi prostředky a metodami“. Jarošova rétorika je současně silně protiruská a o komunistech hovoří otevřeně jako o „dobytku“. Odmítá obvinění, že je antisemitou, současně ale prohlašuje, že za nepřátele považuje všechny menšiny, které „brání Ukrajincům být pánem ve své vlastní zemi“.
Jaroš v roce 2001 ukončil studia ukrajinské literatury a ukrajinštiny na filologické fakultě Drohobyčské pedagogické univerzity. Je ženatý, údajně má dvě dcery a syna.

Čtěte také:

ONLINE: Nejkrvavější den. Kyjev hlásí více než čtyřicet mrtvých

Není jedna Ukrajina. Západ a východ se výrazně liší

Kořeny současné krize na Ukrajině sahají až do roku 2004

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít