Profesor pravdoláska

13. března 2009, 15:29 - Pavel Matocha
13. března 2009, 15:29

Neúspěšný prezidentský kandidát chce do Prahy Stiglitze a Beckera

Až Václavu Klausovi vyprší druhé funkční období na Pražském hradě, odejde zřejmě z české politiky poslední výrazná figura polistopadové politiky. Na naší polické scéně, kterou minulých dvacet let výrazně formovaly osobnosti jako Václav Klaus, Václav Havel, Miloš Zeman, Josef Tošovský, Josef Lux, tak bude dokončena výměna kulis i obsazení hlavních postav. Do světel politických reflektorů se již rok snaží dostat ekonom Jan Švejnar. Loni neúspěšně kandidoval na českého prezidenta (byl kandidátem zelených a sociálních demokratů), potom odmítl nabídku zelených kandidovat do českého Senátu i nabídku sociálních demokratů kandidovat do Evropského parlamentu. Neuspěl zatím ani letos, když jej Martin Bursík prosazoval do Národní ekonomické rady vlády (NERV), ale Mirek Topolánek ho odmítl.
Jan Švejnar se nehodlá vzdát po prvních neúspěších a na podporu svých budoucích kandidatur se snaží vybudovat ekonomicko-politickou instituci. Chce založit think-tank, kterému můžeme pracovně říkat „Švejnar na Hrad“. Jak prozradil nyní v rozhovoru pro týdeník EURO, rád by v něm měl myslitele ověnčené Nobelovou cenou, jako je Joseph Stiglitz nebo Gary Becker. A rozlet má, i pokud jde o financování think-tanku. Počítá s ročním rozpočtem třicet milionů korun. Bohaté české firmy a jednotlivce obchází již několik měsíců, protože kvůli určité stabilitě a nezávislosti tohoto centra chce nejprve shromáždit 300 milionů korun.
Zatím se mu fundraising pro think-tank nedaří. Pokud se mu nadační jmění pro svůj institut nepodaří zajistit, bude to podle Švejnara chyba české společnosti. V rozhovoru s týdeníkem EURO řekl: „Uvidíme, jestli jsme pro podobný typ instituce a financování dostatečně zralá společnost… V případě neúspěchu jsem připraven říci, že jsem možná o deset let předběhl dobu, do které česká společnost musí teprve dozrát.“ (strana 45) Tedy přesně podle vzoru jiných pravdoláskovských politických reprezentantů je připraven své politické či obchodní selhání svést na „nevyzrálost české společnosti“. Je zjevné, že dosavadní politické neúspěchy Janu Švejnarovi zjevně neubraly na sebevědomí. Neskromností rozhodně netrpí. V nedávném rozhovoru pro magazín Proč ne uvedl: „Měl jsem možnost začít jako manažer Philip Morris a jsem si téměř jist, že bych tam uspěl a prorazil, kdybych chtěl. Já o to ale nestál.“ Na rozdíl od Čtvrtníčka v reklamě společnosti Vodafone to však nemyslí jako vtip, ale prkenně vážně.
Přesto všechno je pravděpodobné, že se Janu Švejnarovi podaří etablovat se na české politické scéně, neboť má v zádech silné ekonomicko-politické skupiny. Nejen ČSOB, kde je předsedou dozorčí rady, ale přes své politické pravdoláskovské spojence i třeba uhlobarona Zdeňka Bakalu.
Dokonce je možné, že se mu podaří logické spojení ČSSD a pravdoláskovských politiků, ať už jde o pohrobky Václava Havla, Unie svobody nebo Bursíkových zelených. Ekonomickými a politickými názory je Jan Švejnar totiž velmi blízký sociálním demokratům. Je zastáncem rychlého vstupu České republiky do eurozóny, federalizace EU a ekonomicky se hlásí ke Keynesovi. Jeho recept na krizi není jen rozumné snižování daní a odvodů z mezd, ale také třeba zvýšení daně z nemovitosti a hlavně masivní státní utrácení coby stimulace ekonomiky. V Radiožurnálu řekl: „Evropa by měla dát důraz na oživení poptávky, jako to dělá v Americe Obamova administrativa. Oni se nebaví o tom, jestli maastrichtské kritérium je minus tři procenta, tedy schodek tří procent HDP. Oni prostě klidně budou mít výdaje, které budou větší než deset procent HDP, aby zvrátili tu krizi, tu spirálu, která žene všechny směrem dolů, a aby ji změnili ve spirálu, která jde nahoru. A bylo by velmi žádoucí, aby Evropa jako celek, a my jako předsednická země se o to můžeme zasadit, též koordinovaně šla do velkého výdajového balíku.“ Česká levice může získat v Janu Švejnarovi svého Tonyho Blaira.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít