Article, show

Profesionální manželka

10. ledna 2011, 01:14 - Vláďa Barák
10. ledna 2011, 01:14

Catherine Deneuve v nové komedii s lehkostí přetřásá svoje kostlivce ve skříni, ve vzpomínkách se probírá svou mladistvou nymfomanií, a to vše velmi bravurně i s reálnou naivitou.

Foto: HCE

Zatímco Zoufalé manželky pohání k hlubší zoufalosti nízká sledovanost amerického publika, francouzskou Profesionální manželku určitě pohání naivita. S přehledem by vyhrála naivku roku 1977, kdy se příběh původní divadelní hry z pera Pierra Barilleta a Jean-Pierra Grédyho odehrává.

Naše profesionální manželka Suzanne Pujole v podání Catherine Deneuve žije v malém městečku Sainte-Gudule na severu Francie. Jako dědička deštníkového impéria se ale stará jen o svého neurotického manžela Roberta Pujola (Fabrice Luchini), který despoticky řídí rodinný podnik a stejně tak i svoji rodinu. Ale doba, vyhrocené spory se stávkujícími zaměstnanci a zoufalý zdravotní stav jejího manžela dopomohou Suzanne nečekaně k vedení továrny.

Bohužel rychlým skokem o pár měsíců vpřed je divák ochuzen o přerod z naivní hospodyňky v cílevědomou továrnici s velkými plány a sociální vizí. Rozhodně ale není během 103 minut snímku ochuzen o vyndávání kostlivců ze skříně madam Pujole, a to v podobě nespočetných milenců. Jedním z nich je i stále zahleděný Maurice Babin (Gérard Depardieu). Upřímně – Gérard se fyzicky pěkně zakulatil a obávám se, že do další připravované role Obelixe bude muset dokonce i zhubnout. Zato Catherine Deneuve nepotřebuje při lovení svižné a lichotivé obraty, jak to používají muži, ale svoji oběť dokáže pokaždé omámit jen svůdným pohledem, což stále velmi dobře umí i coby zralá žena a profesionální manželka.

Nesvatá minulost a hříchy mládí komplikují vztahy v rodině i samotný děj snímku, ostatně jak to v dobré konverzační hře bývá. A právě rychlá konverzace je kamenem úrazu při sledování filmu v kině v původním znění s titulky. Divák by si musel zajít na rychlokurz čtení, aby stihl pochytit všechny bravurně napsané dialogy a vtipy. O to je tu lepší důvod vidět film vícekrát, nebo si počkat na dabovanou verzi na DVD.

Režisér François Ozon totiž opět dokázal důstojně převést nadsázku původně divadelní hry na plátna kin tak, jak se mu to již o špetku lépe povedlo se snímkem 8 žen, a to navíc s neklopýtajícím hereckým obsazením a hravou hudbou.

Celkové hodnocení: 60 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít