Profesionalizace pašeráků a padělatelů cigaret

18. února 2009, 13:45 - Vratislav Janda
18. února 2009, 13:45

Na zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky vydělá především organizovaný zločin

Zvyšování spotřební daně na tabákové výrobky a prostupnost hranic nahrává neustále sílícímu nelegálními obchodu s nimi. Celé odvětví se čím dál víc profesionalizuje a stává se z něj co do objemu samostatný průmysl, jenž se ocitá mimo zákon – bez jakékoli kontroly, zdanění a odpovědnosti.

Výnosná činnost

Území, na kterém je dnes možné prakticky bez kontroly převážet tabákové výrobky, zahrnuje 22 členských států Evropské unie. Ceny cigaret a dalších tabákových výrobků se v nich však výrazně liší. V Lotyšsku lze koupit nejprodávanější krabičku cigaret za 26 korun. Ve Francii je však téměř 5,5krát dražší. A to se pohybujeme v Schengenském prostoru. Na Ukrajině není problém nakoupit cigarety za pětikorunu. Proto nepřekvapuje, že v České republice patří nelegální obchod s tabákovými výrobky (vedle drog, zbraní a nelegální migrace) mezi nejvýnosnější trestné činnosti. Nehovoříme však o jednotlivcích vyrábějících cigarety doma v garáži. Ty vytlačují organizované skupiny především z asijských států vynikající důslednou uzavřeností a dokonalým vnitřním členěním na jednotlivé organizační úrovně s přesně vymezenými úkoly.
Padělky cigaret určené zejména pro příhraniční tržiště jsou stále častěji vyráběny na území ČR na profesionálních vysokorychlostních výrobních linkách obvykle dobře ukrytých ve starších průmyslových objektech. Takové technické zázemí přímo v ČR výrazně urychluje přísun nelegálních cigaret na trh, čímž se minimalizuje riziko odhalení při převozu přes hranice.

Zisky mafie

V důsledku nárůstu rozdílu mezi zdaněnou prodejní cenou cigaret a tou, za niž je možné vyrobit je nelegálně, dosahují mafie stále vyšších zisků. Ty pak mohou dále investovat do zlepšování výroby a do zdokonalování nelegálního dovozu cigaret. To přináší ještě vyšší zisky, jež opět končí u mafie. Kontroly na tržnicích sice často vedou k zabavení poměrně velkého množství padělků a pašovaného zboží, ale jsou prakticky neúčinné vůči hlavním organizátorům. Dle studie ACNielsen z roku 2006 přišel tehdy kvůli nelegálním cigaretám státní rozpočet ČR na daních o více než miliardu korun. A to hovoříme o zhruba pětiprocentním podílu na trhu, kterého nelegální tabákové výrobky zatím dosahují.

Rizika

Negativní dopad na státní rozpočet není zdaleka jediným rizikem černého trhu. Kvalita padělaných cigaret bývá z hlediska chuti i balení poměrně vysoká a běžný spotřebitel často nedokáže padělek rozpoznat. Padělané cigarety přitom obsahují až o 75 procent více dehtu, o 28 procent nikotinu a zhruba o 63 procent oxidu uhelnatého než pravé – o dalších, často nechtěných příměsích vzniklých při výrobě ani nemluvě. Rizika vyplývající z kouření legálních cigaret jsou poměrně dobře známá, ale o zdravotních dopadech absolutně hygienicky i kvalitativně nekontrolovaných výrobků lze jen spekulovat. Kromě toho si málokterý z kuřáků padělaných cigaret při jejich výhodném nákupu uvědomuje, že zákon o spotřebních daních umožňuje, aby člověk, u něhož celníci či policisté kdekoli na našem území objeví krabičku cigaret bez platného kolku, dostal pokutu až 150 tisíc korun.

Box:
Struktura tabákové kriminality

1. Organizované skupiny pachatelů dovážející nelegálně plagiáty cigaret.
Skupiny, které si nechají na zakázku vyrobit cigarety známých světových značek včetně kolků v zemích, v nichž to prakticky nepředstavuje žádné riziko, například v Číně nebo ve Vietnamu. Česká celní správa monitoruje jako nejfrekventovanější trasu pašovaného zboží takzvanou „asijskou cestu“ (v kontejnerech z přístavů východoasijských států loděmi do evropských – Hamburg, Rotterdam, Antverpy, Brémy).
2. Organizované skupiny pachatelů dovážející nelegálně originální cigarety ze států s nižší prodejní cenou.
Další trasa pašovaného zboží je označovaná jako takzvaná „východoevropská cesta“ – ze zemí bývalého Sovětského svazu přes Polsko nebo Slovensko). Většinou jde o skupiny ze států bývalého SSSR, které do zemí EU pašují především z Ukrajiny a Polska legálně vyrobené cigarety s místními kolky.
3. Organizované skupiny, které dovážejí nelegálně komponenty pro výrobu cigaret a následně je vyrábějí na území ČR.
Komponenty jsou s doklady na jiné zboží dovážené do ČR a cigarety jsou až následně vyráběné na českém území.

Tabulka:
Velké ztráty

Odhalený počet případů a zajištěných cigaret (v mil. kusů), množství tabáku (v tunách) a celní a daňový únik (v mil. korun) v letech 1999 až 2007

Rok Počet případů Počet cigaret Množství tabáku Celní a daňový únik
1999 301 22,6 0 41,8
2000 319 36,1 0 53,6
2001 241 37,5 0 57,9
2002 329 58,3 0 103,3
2003 426 47,6 110,5 113,2
2004 907 45,7 646 337,3
2005 918 76,8 253,6 209,3
2006 504 101,8 1000,8 1800
2007 482 81 581 338

Pramen: Celní správa ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít