Produkty jsou téměř stejné, servis nikoli

12. června 2006, 00:00 - PETR BÝM <br />
12. června 2006, 00:00

Nabídka tuzemských pojišťoven je do značné míry unifikovaná. A totéž platí i pro ceny, za které se jejich produkty prodávají. Klientům by tak mohlo vlastně být jedno, kam se svou pojistnou „poptávkou“ zamíří. Může si klient vybrat pojišťovnu bez přemýšlení?

Nabídka tuzemských pojišťoven je do značné míry unifikovaná. A totéž platí i pro ceny, za které se jejich produkty prodávají. Klientům by tak mohlo vlastně být jedno, kam se svou pojistnou „poptávkou“ zamíří.

Může si klient vybrat pojišťovnu bez přemýšlení? Jsou produkty tuzemských ústavů stejné? Samozřejmě to tak není: nejde totiž jen o produkt a jeho cenu, ale celou škálu služeb s ním spojených. Za všechny uveďme třeba rychlost likvidací pojistných událostí, což je pro pojištěné samozřejmě nanejvýš významný parametr. Kromě toho jsou určité rozdíly samozřejmě patrné i v produktové oblasti. Hlavně tyto diference mapuje soutěž Pojišťovna roku, která se letos koná už pošesté.

Soutěž Pojišťovna roku, kterou od počátku této dekády pořádá Asociace českých pojišťovacích makléřů (AČPM), se od ostatních liší nikoli snad soutěžními kategoriemi, ale hlavně především okruhem hlasujících. Těmi jsou samotní organizátoři soutěže, makléři. Tedy ti, kteří mají v popisu práce právě porovnávat jednotlivé typy pojistek a kteří také mají dobrý přehled o kvalitě servisu, který se k pojistkám váže. Výsledky, v tomto okamžiku ještě neznámé, jsou o to cennější, že zájem členské základny AČPM o soutěž, respektive hlasování, roste. „V porovnání s prvním ročníkem vzrostl počet hlasujících téměř o polovinu,“ říká Zdeněk Kutina, ředitel AČPM. Hlasovací lístky pro letošní ročník podle něj vyplnilo celkem 117 respondentů, což představuje takřka čtvrtinu členů asociace. „Mohlo by to být více, ale řada makléřů se do soutěže nezapojí prostě proto, že spolupracují s relativně malým počtem pojišťoven a jejich hodnocení by nemělo potřebnou míru objektivity,“ osvětluje pozadí hlasování Kutina.

Soutěž má jednu hlavní (Pojišťovna roku) a sedm zvláštních kategorií (životní a občanská pojištění, pojištění vozidel, průmyslu a podnikatelů, speciální pojištění a „servisní“ kategorie: likvidace škod a spolupráce s makléři). Letos nejvíce nominací (pět soutěžících s nejvyšším počtem bodů v každé kategorii) získalo kvarteto Allianz, Česká pojišťovna, Generali a Kooperativa. Nijak překvapivá jména - domácí pojistný trh je co do počtu a významu hráčů dosti stabilní. Nemusí to tak ale být pořád. Český zákazník má dnes teoreticky k dispozici jednotný evropský trh (všechny pojišťovny členských zemí mají možnost podnikat na celém území Unie) a odpovídající nabídku. K tomu Zdeněk Kutina poznamenává: „Nové dimenze konkurence snad podvědomě vedou k většímu pocitu sounáležitosti mezi domácími pojišťovnami a makléři. Nicméně někteří už svou nabídku rozšiřují o unijní produkty a není vyloučeno, že v dohledné době se až dosud klidné vody českého pojišťovnictví trochu rozčeří.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít