Prodloužení zkušební doby

09. října 2006, 00:00 - V. Chamrová, Petr Kučera
09. října 2006, 00:00

Se zaměstnancem jsme uzavřeli pracovní smlouvu na dobu určitou s tříměsíční zkušební dobou. Teď bychom se stejným zaměstnancem znovu chtěli uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou, opět s tříměsíční zkušební dobou. Připouští takovou možnost zákoník práce?

Se zaměstnancem jsme uzavřeli pracovní smlouvu na dobu určitou s tříměsíční zkušební dobou. Teď bychom se stejným zaměstnancem znovu chtěli uzavřít pracovní smlouvu na dobu určitou, opět s tříměsíční zkušební dobou. Připouští takovou možnost zákoník práce?

Ve vaší otázce bohužel chybí podstatná informace, zda chcete novou pracovní smlouvou bezprostředně navázat na dosavadní smlouvu, či zda zaměstnance znovu přijímáte po nějaké delší době. Stejně tak chybí informace, zda dosavadní smlouvu ukončíte ihned po skončení zkušební doby, nebo zda už zkušební doba dávno skončila. Nicméně rozdělím vaši otázku na dvě části, které je nutno posuzovat samostatně:

1. Zákoník práce zakazuje, aby opakovaným sjednáváním pracovního poměru na dobu určitou byly zaměstnanci bezdůvodně odpírány výhody, které mu přináší poměr na dobu neurčitou. Stanoví proto, že pracovní poměr na dobu určitou mezi týmiž účastníky lze sjednat (nebo prodlužovat) celkem na dobu nejvýše dvou let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. To platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky. Jedině pokud od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba delší než šest měsíců, počítá se výše uvedená dvouletá lhůta „nanovo“.

2. Zkušební doba může být sjednána maximálně na tři měsíce. Nelze ji dodatečně prodlužovat, a to ani tehdy, byla-li původně sjednána zkušební doba kratší (třeba měsíční) a zaměstnavatel ještě není rozhodnut. Pokud byste bezprostředně po skončení jedné zkušební doby ukončili se zaměstnancem smlouvu a ihned s ním uzavřeli novou, bylo by to s nejvyšší pravděpodobností považováno za obcházení zákona a nepřípustné prodloužení zkušební doby. Výjimkou by mohla být snad jen situace, kdy by nová pracovní smlouva byla uzavřena na jinou činnost než ta původní, nejednalo by se tedy o faktické pokračování poměru. Nicméně zde se předpokládá, že když například povyšujete už otestovaného pracovníka, znáte již dostatečně jeho schopnosti a na nové pozici tedy není potřeba další zkušební doby. Upozorňuji také, že úřady takové případy posuzují podle faktického stavu, nikoliv podle formálního znění smlouvy. Jinými slovy: Pokud by pracovní náplň zaměstnance zůstala stejná a pouze by se změnil název funkce, jednalo by se o obcházení zákona.

Podobně je tomu i v případě, že by nová smlouva se zkušební dobou (na stejnou činnost) byla uzavřena až dávno poté, co skončila předchozí zkušební doba. Navíc byste asi těžko vysvětlovali, proč chcete znovu testovat zaměstnance, kterého už jste jednou vyzkoušeli. Úřady by to opět mohly posuzovat jako obcházení zákona (pokus těžit z toho, že ve zkušební době můžete rozvázat pracovní poměr i bez uvedení důvodu). Šanci byste měli snad jen v případě, pokud by mezi skončením předchozího pracovního poměru a začátkem nového uplynula delší doba - zde by se dalo argumentovat, že znovu chcete vyzkoušet zaměstnance, zda se mezitím „nezměnil“.

Mgr. Zdeněk Bauer, právník

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít