Prodělávají hlavně exportéři

29. září 2008, 08:00 - (lf, jbn, čtk)
29. září 2008, 08:00

PRVNÍ OBĚTÍ KRIZE - Finanční krize postupuje ze Spojených států amerických do západní Evropy i do České republiky.

Ohrožen je zejména textilní a sklářský průmysl, obuvnictví i automobilky. Škoda Auto už omezuje výrobu automobilů.

Současná finanční může podle Hospodářské komory ještě více zhoršit svízelnou situaci, v níž se nachází řada tuzemských průmyslových odvětví. „České textilky, obuvníci a sklárny velmi doplácejí na současný stav. Navíc se už v posledním období musely potýkat s růstem cen energií, požadavky na růst platů, levnými dovozy z Asie, ale především kurzovými výkyvy,“ říká prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

Začalo to u skla

Za první velkou oběť finanční krize v České republice označil majitel sklárny v Harrachově František Novosad koncern Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto snižuje kvůli globální finanční krizi výrobu. Na dva dny omezí produkci ve většině provozů. Automobilka tak nevyrobí zhruba 2500 aut. „Důsledky finanční krize zanechávají na evropském trhu negativní stopy. Jako největší exportér v Česku se jim nebudeme moci vyhnout. Proto reagujeme omezením výroby,“ vysvětluje mluvčí firmy Jaroslav Černý. Škoda Auto, největší tuzemský exportér s podílem 7,5 procenta na celkovém vývozu, letos původně plánovala vyrobit kolem 760 tisíc vozů.

Vývozcům teče do bot

Exportéři se už delší dobu potýkají s problémem kolem posilujícího kurzu koruny a nyní se obávají, že už tak svízelnou situaci finanční krize ještě zhorší. „Samozřejmě, že jsme současnou krizi také pocítili. Máme ale dobrého partnera, který se s námi o ztrátu podělil. Přistoupil na desetiprocentní navýšení ceny,“ říká obchodní ředitel firmy Remoska Ivo Svoboda, která vyváží 55 procent svých výrobků.

„Světová krize na nás dopadá jako na všechny vývozce,“ říká Milan Teplý, ředitel českobudějovické Madety. „Když počítáme ztráty, tak by asi bylo nejlepší vůbec nevyvážet. V této chvíli činí ztráta 17 až 20 milionů korun měsíčně. Odstřihout se ale nemusí vyplatit. Vyvážíme zejména sušené mléko do arabských zemí. To znamená obchod v dolarech,“ dodává Teplý. Situaci na světových trzích a zejména kurz dolaru denně sleduje i ekonomický ředitel Velvety Varnsdorf Miloš Pavlů. „Z naší textilní výroby vyvážíme ročně zboží za 100 milionů korun. Obávám se, že krize se projeví i v menším zájmu odběratelů. Už dva měsíce zaznamenáváme velké výkyvy na textilním trhu,“ říká.

Krize v Americe a oslabování dolaru naopak spíš pomáhá firmě Hotwicks Cars. „Jsme totiž téměř výhradními dovozci jízdních kol a litých dílů pro automobily. V čem se nejspíš krize negativně projeví, bude další tlak na ceny surovin a energií. A to pocítíme všichni,“ říká její jednatel Miroslav Kornfiršt.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít