Prodejcům hrozí padesátimilionové pokuty

22. května 2006, 00:00 - (pk, čtk)
22. května 2006, 00:00

NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE Podpis prezidenta republiky završil přijetí novely zákona o ochraně spotřebitele. Ten umožňuje uložit nepoctivým obchodníkům pokutu až 50 milionů korun. Zavádí také povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace a upravuje prodej v tržnicích.

NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE Podpis prezidenta republiky završil přijetí novely zákona o ochraně spotřebitele. Ten umožňuje uložit nepoctivým obchodníkům pokutu až 50 milionů korun. Zavádí také povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace a upravuje prodej v tržnicích.

Obchodníkům, kteří při prodeji použijí nekalé praktiky, hrozí výrazně vyšší pokuta než dosud - až 50 milionů korun. Tvrdší postih přináší novela zákona o ochraně spotřebitele, která je mimo jiné reakcí na prodej prošlých potravin a zkaženého masa, zaznamenaný loni v několika velkoprodejnách při kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Prodejcům se zvýšení pokut nelíbí a tvrdí, že to není systémové řešení problémů v obchodní síti. Viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka považuje 50 milionů za přehnanou částku. „Vysoká pokuta sice může mít odstrašující efekt, ale není to systémové řešení,“ domnívá se. Juračka navrhl rozdělit pokuty do dvou kategorií, a to na sankce za systémové chyby, za něž nese zodpovědnost vedení obchodu, a na pokuty za provinění konkrétních pracovníků.

Naopak Sdružení obrany spotřebitelů se zpřísnění sankcí zamlouvá. Jeho mluvčí Ivana Picková říká, že obchodníci se nezlepšili ani po nedávné sérii kontrol, a tudíž je zvýšení pokut namístě. Nyní obchodníkům za porušení zákona o ochraně spotřebitele hrozí maximálně

milionová pokuta. U prohřešků proti zákonu o potravinách je maximální sankce tři miliony.

PÍSMO SE ZATÍM ZVĚTŠIT NEMUSÍ

Parlament na jaře odstranil z návrhu zákona novou povinnost ohledně velikosti textu informací na výrobcích. Původně poslanci schválili povinnost výrobců označovat výrobky informacemi s minimálně dvoumilimetrovým kontrastním písmem, aby si jich spotřebitelé vůbec všimli a dokázali přečíst.

„Byli jsem ale upozorněni Potravinářskou komorou, že novinka by byla pro řadu firem likvidační,“ vysvětlila následnou změnu místopředsedkyně senátního hospodářského výboru Soňa Paukrtová.

Přísnější pravidla ale začnou platit pro používání piktogramů. Ty musí být srozumitelné a firma je musí na požádání spotřebitele jasně vysvětlit. Takzvanou ekoznačku může používat jen její skutečný vlastník, přičemž jsou zakázány i její lživé nebo klamné odkazy a napodobeniny.

V TRŽNICÍCH PŘÍSNĚJI

Provozovatelé tržnic zřejmě budou muset vést evidenci údajů o obchodnících, kteří na tržištích nabízejí zboží. Stánky by měly být napříště označeny identifikačními údaji o prodávajících. Provozovatel tržnice bude muset vědět, kdo, co a kde prodává. Tím se má předejít útěkům prodejců od stánků, jako se tomu často dělo při dosavadních kontrolách.

Novela také dává větší kompetence České obchodní inspekci. Zároveň se posílí kompetence spotřebitelských organizací při prosazování práv spotřebitelů.

POTVRZENÍ O REKLAMACI

Jasnější pravidla začnou platit také pro reklamace. Prodávající je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje. Dále musí vydat potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Tato povinnost se vztahuje i na jiné osoby určené k provedení opravy. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít