Prodejcům hrozí padesátimilionové pokuty

22. května 2006, 00:00 - (pk, čtk)
22. května 2006, 00:00

NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE Podpis prezidenta republiky završil přijetí novely zákona o ochraně spotřebitele. Ten umožňuje uložit nepoctivým obchodníkům pokutu až 50 milionů korun. Zavádí také povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace a upravuje prodej v tržnicích.

NOVELA ZÁKONA O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE Podpis prezidenta republiky završil přijetí novely zákona o ochraně spotřebitele. Ten umožňuje uložit nepoctivým obchodníkům pokutu až 50 milionů korun. Zavádí také povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace a upravuje prodej v tržnicích.

Obchodníkům, kteří při prodeji použijí nekalé praktiky, hrozí výrazně vyšší pokuta než dosud - až 50 milionů korun. Tvrdší postih přináší novela zákona o ochraně spotřebitele, která je mimo jiné reakcí na prodej prošlých potravin a zkaženého masa, zaznamenaný loni v několika velkoprodejnách při kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Prodejcům se zvýšení pokut nelíbí a tvrdí, že to není systémové řešení problémů v obchodní síti. Viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka považuje 50 milionů za přehnanou částku. „Vysoká pokuta sice může mít odstrašující efekt, ale není to systémové řešení,“ domnívá se. Juračka navrhl rozdělit pokuty do dvou kategorií, a to na sankce za systémové chyby, za něž nese zodpovědnost vedení obchodu, a na pokuty za provinění konkrétních pracovníků.

Naopak Sdružení obrany spotřebitelů se zpřísnění sankcí zamlouvá. Jeho mluvčí Ivana Picková říká, že obchodníci se nezlepšili ani po nedávné sérii kontrol, a tudíž je zvýšení pokut namístě. Nyní obchodníkům za porušení zákona o ochraně spotřebitele hrozí maximálně

milionová pokuta. U prohřešků proti zákonu o potravinách je maximální sankce tři miliony.

PÍSMO SE ZATÍM ZVĚTŠIT NEMUSÍ

Parlament na jaře odstranil z návrhu zákona novou povinnost ohledně velikosti textu informací na výrobcích. Původně poslanci schválili povinnost výrobců označovat výrobky informacemi s minimálně dvoumilimetrovým kontrastním písmem, aby si jich spotřebitelé vůbec všimli a dokázali přečíst.

„Byli jsem ale upozorněni Potravinářskou komorou, že novinka by byla pro řadu firem likvidační,“ vysvětlila následnou změnu místopředsedkyně senátního hospodářského výboru Soňa Paukrtová.

Přísnější pravidla ale začnou platit pro používání piktogramů. Ty musí být srozumitelné a firma je musí na požádání spotřebitele jasně vysvětlit. Takzvanou ekoznačku může používat jen její skutečný vlastník, přičemž jsou zakázány i její lživé nebo klamné odkazy a napodobeniny.

V TRŽNICÍCH PŘÍSNĚJI

Provozovatelé tržnic zřejmě budou muset vést evidenci údajů o obchodnících, kteří na tržištích nabízejí zboží. Stánky by měly být napříště označeny identifikačními údaji o prodávajících. Provozovatel tržnice bude muset vědět, kdo, co a kde prodává. Tím se má předejít útěkům prodejců od stánků, jako se tomu často dělo při dosavadních kontrolách.

Novela také dává větší kompetence České obchodní inspekci. Zároveň se posílí kompetence spotřebitelských organizací při prosazování práv spotřebitelů.

POTVRZENÍ O REKLAMACI

Jasnější pravidla začnou platit také pro reklamace. Prodávající je povinen spotřebiteli vydat písemné potvrzení o tom, kdy spotřebitel právo uplatnil, co je obsahem reklamace a jaký způsob vyřízení reklamace spotřebitel požaduje. Dále musí vydat potvrzení o datu a způsobu vyřízení reklamace, včetně potvrzení o provedení opravy a době jejího trvání, případně písemné odůvodnění zamítnutí reklamace. Tato povinnost se vztahuje i na jiné osoby určené k provedení opravy. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít