Prodej užitkových aut roste

31. května 2004, 00:00 - Přílohu připravil IGOR PÍREK
31. května 2004, 00:00

V KATEGORII UŽITKOVÝCH VOZIDEL DOSAHUJE ČR ÚROVNĚ VYSPĚLÝCH AUTOMOBILOVÝCH TRHŮ Prodej lehkých užitkových automobilů vzrostl v dubnu téměř o polovinu, mimo jiné i díky převedení některých osobních automobilů do této kategorie kvůli možnosti odpočtu DPH. Užitkové vozy nyní v ČR prodává 35 značek.

V KATEGORII UŽITKOVÝCH VOZIDEL DOSAHUJE ČR ÚROVNĚ VYSPĚLÝCH AUTOMOBILOVÝCH TRHŮ Prodej lehkých užitkových automobilů vzrostl v dubnu téměř o polovinu, mimo jiné i díky převedení některých osobních automobilů do této kategorie kvůli možnosti odpočtu DPH. Užitkové vozy nyní v ČR prodává 35 značek.

Ke konci loňského roku jezdilo po silnicích České republiky téměř 240 tisíc užitkových automobilů (kategorie N1). Jejich průměrné stáří mírně přesahovalo hranici osm let. Pro srovnání: průměrné stáří osobních vozidel v ČR dosahuje 13,5 let, u autobusů je ještě vyšší. Užitkové automobily jsou díky tomu na vyšší technické úrovni a celkově modernější. Oproti ostatním kategoriím vozů tedy ČR v případě užitkových aut za vyspělou Evropou nezaostává.

NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ BYL FORD

Vývoj českého trhu lehkých užitkových vozů (LUV) v prvních letech po jeho liberalizaci ovlivňovala vedle domácí Škody (která nabízela pouze malé LUV) zejména americká automobilka Ford. V převážné míře díky vozu Transit, který zaznamenával a stále zaznamenává velké prodejní úspěchy nejen v ČR, ale i na dalších trzích Evropy. Transit vládl českému trhu posledních 13 let, první příčku prodejů ve své kategorii si Ford udržel až do konce loňského roku. Poslední dva roky však ukazují, že konkurence nespala a nechtěla se s dominantní pozicí Fordu spokojit. Největší evropská automobilka Volks-Wagen (VW) uvedla na trh výrazně modernizovaný a velmi žádaný vůz Transporter. Vedle VW si z celkového koláče ukrajují stále větší díl také francouzské automobilky Peugeot, Citroen a Renault, jejichž prodeje v uplynulých letech dynamicky vzrostly. Pomyslnou tabulku šesti nejúspěšnějších značek doplňuje Opel.

LETOS VEDE VW

Stále větší vyrovnanost na čele tabulky prodejců lehkých užitkových vozidel se ještě více projevila v letošním roce. Za první čtyři měsíce Ford dokonce po dlouhé době ztratil své prvenství. Jeho podíl na trhu klesl pod 15 % a musel se spokojit s druhou příčkou za VW, jehož podíl letos výrazně vzrostl. Také rostoucí vliv francouzských značek naznačuje, že se špička peletonu prodejců užitkových vozů bude dále vyrovnávat. Do boje chtějí zasáhnout i další značky - zejména Mercedes-Benz či Fiat, které zatím letos vykazují lepší umístění než loni. Další vývoj bude hodně záležet na tom, jak se novinky jednotlivých značek trefí do stále náročnějších požadavků majitelů užitkových vozidel. K nejnovějším přírůstkům na trhu patří například VW Caddy, inovovaný vůz Citroen Berlingo či zbrusu nový malý užitkový C2. O lepší umístění na českém trhu se snaží bojovat také japonské a jihokorejské automobilky, které zatím uzavírají první desítku nejúspěšnějších prodejců. Osmá příčka zatím patří značce Kia, devátá Huyndai a desátá Nissan. Očekává se také zvýšení podílu největší japonské automobilky Toyota, která se po velkých úspěších na americkém trhu nyní orientuje na posílení pozic v Evropě.

fota v příloze: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Komentář: Řídím rád, ale příchodu autonomního řízení se…
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek. Designem nepřekvapí
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít