Prodej Deltaxu neplatný?

27. září 2007, 16:28 - Ondřej Hergesell
27. září 2007, 16:28

T-Mobile versus Telefónica O2

Akvizice softwarové společnosti Deltax Systems, kterou před třemi týdny ohlásila Telefónica O2, bude možná zneplatněna a dosavadní majitelé budou zřejmě muset vrátit zhruba čtvrtmiliardu korun, kterou za prodej firmy inkasovali. Na Telefóniku je totiž vyhlášena exekuce kvůli sporu s konkurenčním T-Mobilem ohledně dluhu ve výši 1,8 miliardy za propojovací poplatky, jež Telefónika dosud T-Mobilu nezaplatila.
Vzhledem k tomu, že firma postižená exekucí nesmí nakládat se svým majetkem, považuje T-Mobile akvizici Deltaxu za neplatnou. „Domníváme se, že uvedená akvizice je porušením ustanovení exekučního řádu, neboť jestliže toto ustanovení výslovně zakazuje i tak relativně běžnou transakci, jakou je převod nemovitostí, považujeme za vyloučené, aby investici do nové společnosti v řádu stovek milionů korun bylo možno považovat za ,běžnou obchodní činnost´, kterou jako jedinou exekuční řád povoluje,“ řekla týdeníku EURO mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.
Spor mezi operátory se táhne od roku 2001, kdy Český Telecom, jenž byl předchůdcem dnešní O2, nezaplatil 898 milionů korun T-Mobilu na propojovacích poplatcích. Během šesti let se dlužná částka díky úrokům z prodlení vyšplhala na 1,8 miliardy, přičemž v červnu byla kvůli tomuto závazku uvalena na Telefóniku exekuce. Kvůli sporu nemůže Telefónica nakládat se svými nemovitostmi v Olšanské ulici v Praze 3, které hodlá rozprodat poté, co se přestěhovala do nových prostor.
Podle T-Mobilu tedy nesmí Telefónika provádět ani další operace, včetně akvizice Deltaxu. Kemrová říká: „Zvažujeme podání žaloby na neplatnost tohoto obchodu. Rozhodneme se během několika dní.“ Telefónica má však na transakci jiný pohled. „Na nákupu firmy, která rozšíří naše portfolio, nevidíme nic protiprávního, jedná se o rozšiřování majetku,“ říká Vlastimil Sršeň, mluvčí operátora. Na spornou sumu má prý Telefónica vytvořeny rezervy. „Celý postup T-Mobilu považujeme především za neobvyklý způsob konkurenčního boje,“ dodává Sršeň.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít