Prodej bytů vyvolává pochybnosti

23. května 2005, 00:00 - PETRA BREYEROVÁ
23. května 2005, 00:00

Nedávné občanské protesty v Ústí nad Labem vrhly stín na tamní radnici. A na realitní impérium Radovana Vítka, jednoho z nejbohatších mužů v zemi. Privatizace městského bytového fondu v severočeské metropoli obrátila pozornost k realitnímu impériu Radovana Vítka, podle odhadů jednoho z nejbohatších domácích podnikatelů.

Nedávné občanské protesty v Ústí nad Labem vrhly stín na tamní radnici. A na realitní impérium Radovana Vítka, jednoho z nejbohatších mužů v zemi.

Privatizace městského bytového fondu v severočeské metropoli obrátila pozornost k realitnímu impériu Radovana Vítka, podle odhadů jednoho z nejbohatších domácích podnikatelů. Velké rozpaky přitom vyvolávají příliš důvěrné vztahy mezi jeho firmami a ústeckou radnicí. A způsob, jakým Vítkovy firmy dělají s radnicí a ústeckým krajem obchody.

Podle opozičních členů zastupitelstva stojí v pozadí lukrativních realitních obchodů Vítkových společností s městem a krajem především přístup k utajovaným informacím, ovlivňování radních a přátelské vztahy se špičkami regionální politické scény. Tato podezření jsou dnes nanejvýš aktuální, protože Vítkovy společnosti Czech Property Investment (CPI) a Spobyt byly donedávna personálně propojeny s radnicí městského obvodu Ústí nad Labem. A to v době, kdy právě s tímto obvodem, městem či krajem uzavřely řadu obchodních kontraktů na nákup či prodej různých nemovitostí.

Kritici tvrdí, že pokud město prodávalo, pak pod úrovní tržních cen. A naopak od Vítkových firem nakupovalo příliš draho, což městskému rozpočtu přineslo ztráty. Ondřej Dvořák z CPI to ale odmítá.

Pochybnost vzbuzuje i další skutečnost: Radovan Vítek, majitel několika sídlišť a tisíce hektarů půdy v blízkosti dálničních tahů, je trestně stíhán za údajnou přípravu obchodu s prostitutkami.

JSME DISKRIMINOVÁNI

Nejvíce kritiky v Ústí nad Labem vyvolávají aktivity společnosti Spobyt. Tato firma nedávno zvítězila ve veřejné soutěži obálkovou metodou vypsanou na prodej několika bytových domů a porazila tak jejich nájemníky. Ti vzápětí celý tendr označili za neprůhledný a hodlají ho napadnout u soudu.

Minulý měsíc zastupitelstvo schválilo prodej šesti nemovitostí v ceně téměř 63 milionů korun - polovina z toho připadla právě na Spobyt, který i v loňském roce nakoupil velkou část privatizovaných bytů. Jednalo se o nákup 65 nemovitostí, jejichž prodej vynesl městské pokladně desítky milionů korun. Přestože obě soutěže Spobyt vyhrál díky nejvyšší nabídce, rozhořčení nájemníci tvrdí, že ve hře je zásadní střet zájmů. Problém podle nich tkví už ve způsobu, jakým radnice centrálního ústeckého obvodu privatizace provedla. V minulosti uživatelům bytů opakovaně přislíbila, že je budou moci koupit. „Tyto sliby ale radnice nesplnila a nájemníky tak diskriminuje,“ tvrdí jedna z nájemnic Táňa Podlesná. Dříve Ústí privatizovalo byty jednotlivě a nájemníci je mohli získat za relativně nízké ceny, aniž museli podstupovat soutěž se soukromými investory.

JASNÝ STŘET ZÁJMŮ?

Radnici ústeckého centrálního obvodu nyní ovládá koalice ODS a regionálního Sdružení pro zdraví, sport a prosperitu. A právě zastupitel ODS Josef Štolba byl do konce minulého roku členem představenstva Spobytu a dříve se angažoval i v další Vítkově firmě - Ústí nad Labem Property Development. Ta ústeckému kraji v minulém roce odprodala pozemky. Štolba podle obchodního rejstříku stále figuruje jako člen představenstva CPI, která donedávna vlastnila Spobyt. Velká část realitního portfolia Spobytu se nachází právě v Ústeckém kraji, kde firma vlastní 3280 bytových jednotek v celkem 252 domech.

Kritici poukazují zvláště na to, že Štolba je zároveň členem krajské majetkové komise a majetkového výboru magistrátu Ústí nad Labem, které radí městské radě. Tudíž, podle oponentů, může ovlivňovat rozhodování rady ve prospěch Spobytu či jiných Vítkových firem. Rada předkládá návrhy zastupitelstvu, které pak o nich hlasuje. Ve zmíněné krajské majetkové komisi je spolu se Štolbou i člen představenstva Spobytu Zbyněk Michal. Oba byli nominováni jako realitní odborníci Okresní hospodářskou komorou v Ústí nad Labem, jejíž je Štolba členem představenstva.

Opoziční zastupitelé z ČSSD a KSČM považují tyto vazby za jasný střet zájmů. „Taková personální propojení jsou nemravná, ovlivňování rozhodovacích procesů je zjevné,“ tvrdí Zuzana Kailová z ČSSD. „U nás je kozel zahradníkem,“ říká s odkazem na Štolbu jiný člen této strany, Vladimír Kozubek. „V souvislosti s některými majetkovými transakcemi připravuji trestní oznámení,“ dodává.

NEJDE JEN O BYTY

K posledním případům, které má na mysli, patří prodej lukrativních pozemků severně od Ústí, mezi obcemi Petrovice a Krásný les. Město prodalo celkem 200 hektarů právě Vítkovi, a to za cenu 4,20 korun za metr čtvereční. Kritici ovšem tvrdí, že všechna prodaná půda může být změněna na stavební pozemky a jako taková prodána až za 250 korun za metr. Ondřej Dvořák z CPI oponuje, že o tento pozemek měli zájem tři subjekty a byl prodán nejvyšší nabídce.

Aféra doputovala až k předsedovi ODS Mirku Topolánkovi. Rozlícení nájemníci mu poslali dopis, kde ho seznamují se všemi okolnostmi případu. Zároveň ho upozornili, že už nikdy nebudou volit ODS. Topolánek řekl, že celou věc prodiskutoval s ústeckým starostou Petrem Gandalovičem. Ten ho ujistil, že k žádnému střetu zájmů nedošlo a kauzu vyvolala opozice, která využila zklamání nájemníků nad jejich prohrou ve veřejné soutěži. Jakýkoli konflikt zájmů vyloučil i zastupitel Josef Štolba. Podle svých slov se při kolektivním rozhodování o záležitostech, které se nějak dotýkali Spobytu, vždy zdržel hlasování.

Foto popis| Proti postupu ústecké radnice protestovali dosavadní nájemníci.

Foto autor| foto: ČTK

O autorovi| PETRA BREYEROVÁ, Czech Business Weekly

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít