Prodej budov ČSOB finišuje

07. března 2005, 00:00 - PETR BÝM
07. března 2005, 00:00

První kolo výběrového řízení na prodej souboru osmi pražských budov ČSOB vrcholí. Jejich budoucí majitel ovšem bude muset čekat až do roku 2007. Na jeho počátku má skončit výstavba nové centrály banky v Radlicích.

Po přestěhování Československé obchodní banky (ČSOB) do nové radlické centrály „osiří“ osm budov. A to většinou ve velmi atraktivních lokalitách. Nacházejí se v ulicích Na Příkopě, Jindřišská, Jungmannova, Panská a Perlová na území Prahy 1. Dále pak v ulici Anglické na Vinohradech, Prokopově na Žižkově a ve Štětkově ulici v Praze 4.

Banka se rozhodla pro prodej formou výběrového řízení. To je podle odborníků pro takovou transakci ideální především díky své transparentnosti. Prodej organizují realitní společnosti Knight Frank a DTZ Zadelhoff Tie Leung. První kolo bude uzavřeno 15. března.

Podle ředitelky firmy Knight Frank Zdeňky Klapalové je hlavním hodnotícím kritériem cena a zájem o všechny budovy. Nákup celého portfolia nicméně není podmínkou. Tím spíše, že ani v tomto případě nelze očekávat nižší cenu s ohledem na atraktivitu celého souboru a předpokládaný velký zájem investorů. Podle ní bude také ve hře serióznost partnera. Už proto, že v některých budovách si ČSOB bude i nadále pronajímat prostory pro své pobočky.

V Praze 1 a zejména přímo v centru města je příležitostí ke koupi větších administrativních budov poměrně málo. Přitom průměrný čistý výnos z pronájmu kancelářských prostor nejvyšší kvality v nejlepších lokalitách činí 7,5 procenta. Ročně je to více než ve většině západoevropských metropolí, ale méně než například ve Varšavě či Budapešti.

O vybudování nového sídla rozhodlo vedení banky již v roce 2003. Hlavním motivem tohoto kroku byly ekonomické úspory. Rozhodnutí ČSOB opustit český „Wall Street“ (ulici Na Příkopech) nepochybně bude přínosem i pro Radlice, kde zatím mnoho takových projektů není.

Nová centrála bude stát v těsném sousedství stanice metra Radlická. V lokalitě nedávno začal archeologický průzkum a stavební přípravy. Realizací projektu byla po výběrovém řízení pověřena společnost Skanska CZ.

„Banka nechce honosné sídlo z mramoru, ale přátelskou a vstřícnou budovu s velkým důrazem na ekologické aspekty,“ vysvětluje záměr investora první muž ČSOB Pavel Kavánek. Tomu také odpovídá architektonické pojetí budovy. Při stavbě bude použito velké množství přírodních materiálů, značný důraz je kladen na minimalizaci spotřeby energie i ryze ekologické aspekty. Okolí budovy i její střecha budou osázeny velkým množstvím zeleně. Budova přitom vyroste na pozemku, který byl již jednou stavebně využit při budování pražského metra a který díky tomuto projektu najde další využití.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít