Prodej budov ČSOB finišuje

07. března 2005, 00:00 - PETR BÝM
07. března 2005, 00:00

První kolo výběrového řízení na prodej souboru osmi pražských budov ČSOB vrcholí. Jejich budoucí majitel ovšem bude muset čekat až do roku 2007. Na jeho počátku má skončit výstavba nové centrály banky v Radlicích.

Po přestěhování Československé obchodní banky (ČSOB) do nové radlické centrály „osiří“ osm budov. A to většinou ve velmi atraktivních lokalitách. Nacházejí se v ulicích Na Příkopě, Jindřišská, Jungmannova, Panská a Perlová na území Prahy 1. Dále pak v ulici Anglické na Vinohradech, Prokopově na Žižkově a ve Štětkově ulici v Praze 4.

Banka se rozhodla pro prodej formou výběrového řízení. To je podle odborníků pro takovou transakci ideální především díky své transparentnosti. Prodej organizují realitní společnosti Knight Frank a DTZ Zadelhoff Tie Leung. První kolo bude uzavřeno 15. března.

Podle ředitelky firmy Knight Frank Zdeňky Klapalové je hlavním hodnotícím kritériem cena a zájem o všechny budovy. Nákup celého portfolia nicméně není podmínkou. Tím spíše, že ani v tomto případě nelze očekávat nižší cenu s ohledem na atraktivitu celého souboru a předpokládaný velký zájem investorů. Podle ní bude také ve hře serióznost partnera. Už proto, že v některých budovách si ČSOB bude i nadále pronajímat prostory pro své pobočky.

V Praze 1 a zejména přímo v centru města je příležitostí ke koupi větších administrativních budov poměrně málo. Přitom průměrný čistý výnos z pronájmu kancelářských prostor nejvyšší kvality v nejlepších lokalitách činí 7,5 procenta. Ročně je to více než ve většině západoevropských metropolí, ale méně než například ve Varšavě či Budapešti.

O vybudování nového sídla rozhodlo vedení banky již v roce 2003. Hlavním motivem tohoto kroku byly ekonomické úspory. Rozhodnutí ČSOB opustit český „Wall Street“ (ulici Na Příkopech) nepochybně bude přínosem i pro Radlice, kde zatím mnoho takových projektů není.

Nová centrála bude stát v těsném sousedství stanice metra Radlická. V lokalitě nedávno začal archeologický průzkum a stavební přípravy. Realizací projektu byla po výběrovém řízení pověřena společnost Skanska CZ.

„Banka nechce honosné sídlo z mramoru, ale přátelskou a vstřícnou budovu s velkým důrazem na ekologické aspekty,“ vysvětluje záměr investora první muž ČSOB Pavel Kavánek. Tomu také odpovídá architektonické pojetí budovy. Při stavbě bude použito velké množství přírodních materiálů, značný důraz je kladen na minimalizaci spotřeby energie i ryze ekologické aspekty. Okolí budovy i její střecha budou osázeny velkým množstvím zeleně. Budova přitom vyroste na pozemku, který byl již jednou stavebně využit při budování pražského metra a který díky tomuto projektu najde další využití.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít