Prodej budov ČSOB finišuje

07. března 2005, 00:00 - PETR BÝM
07. března 2005, 00:00

První kolo výběrového řízení na prodej souboru osmi pražských budov ČSOB vrcholí. Jejich budoucí majitel ovšem bude muset čekat až do roku 2007. Na jeho počátku má skončit výstavba nové centrály banky v Radlicích.

Po přestěhování Československé obchodní banky (ČSOB) do nové radlické centrály „osiří“ osm budov. A to většinou ve velmi atraktivních lokalitách. Nacházejí se v ulicích Na Příkopě, Jindřišská, Jungmannova, Panská a Perlová na území Prahy 1. Dále pak v ulici Anglické na Vinohradech, Prokopově na Žižkově a ve Štětkově ulici v Praze 4.

Banka se rozhodla pro prodej formou výběrového řízení. To je podle odborníků pro takovou transakci ideální především díky své transparentnosti. Prodej organizují realitní společnosti Knight Frank a DTZ Zadelhoff Tie Leung. První kolo bude uzavřeno 15. března.

Podle ředitelky firmy Knight Frank Zdeňky Klapalové je hlavním hodnotícím kritériem cena a zájem o všechny budovy. Nákup celého portfolia nicméně není podmínkou. Tím spíše, že ani v tomto případě nelze očekávat nižší cenu s ohledem na atraktivitu celého souboru a předpokládaný velký zájem investorů. Podle ní bude také ve hře serióznost partnera. Už proto, že v některých budovách si ČSOB bude i nadále pronajímat prostory pro své pobočky.

V Praze 1 a zejména přímo v centru města je příležitostí ke koupi větších administrativních budov poměrně málo. Přitom průměrný čistý výnos z pronájmu kancelářských prostor nejvyšší kvality v nejlepších lokalitách činí 7,5 procenta. Ročně je to více než ve většině západoevropských metropolí, ale méně než například ve Varšavě či Budapešti.

O vybudování nového sídla rozhodlo vedení banky již v roce 2003. Hlavním motivem tohoto kroku byly ekonomické úspory. Rozhodnutí ČSOB opustit český „Wall Street“ (ulici Na Příkopech) nepochybně bude přínosem i pro Radlice, kde zatím mnoho takových projektů není.

Nová centrála bude stát v těsném sousedství stanice metra Radlická. V lokalitě nedávno začal archeologický průzkum a stavební přípravy. Realizací projektu byla po výběrovém řízení pověřena společnost Skanska CZ.

„Banka nechce honosné sídlo z mramoru, ale přátelskou a vstřícnou budovu s velkým důrazem na ekologické aspekty,“ vysvětluje záměr investora první muž ČSOB Pavel Kavánek. Tomu také odpovídá architektonické pojetí budovy. Při stavbě bude použito velké množství přírodních materiálů, značný důraz je kladen na minimalizaci spotřeby energie i ryze ekologické aspekty. Okolí budovy i její střecha budou osázeny velkým množstvím zeleně. Budova přitom vyroste na pozemku, který byl již jednou stavebně využit při budování pražského metra a který díky tomuto projektu najde další využití.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít