Prodej bank byl špatný a netransparentní

25. srpna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
25. srpna 2003, 00:00

Za veřejnou podporu při privatizaci bank budeme možná ještě platit. Ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík se dokonce domnívá, že nám hrozí i prohraná arbitráž s Nomurou.

Ševčík: Je pravděpodobné, že Nomura v arbitráži uspěje

Za veřejnou podporu při privatizaci bank budeme možná ještě platit. Ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík se dokonce domnívá, že nám hrozí i prohraná arbitráž s Nomurou.

* Evropská komise zahájila řízení s Českou republikou ohledně veřejné podpory poskytnuté některým českým bankám. Myslíte si, že tuto podporu obhájíme?

Šance jsou velmi nízké, a je to zřejmé i z vyjádření komisaře Maria Montiho, který má na starosti hospodářskou soutěž. Osobně si myslím, že zásadní chyba našich vyjednavačů byla, že při vyjednávání podmínek pro vstup do Evropské unie nevyjednali, že záležitosti uzavřené před naším vstupem do EU již nebudou revidovány. Naše socialistické vlády totiž naprosto pochybily při privatizaci bank, a způsob, jakým ji provedly, byl netransparentní, špatný a možná zadává i možnosti vidět celý proces jako korupční akt. Měly se prodat spíše akcie bank levně, třeba za symbolickou cenu, a na nových majitelích se mělo nechat, jakým způsobem si se zadlužením poradí. Nakonec stejně přijdou veřejné rozpočty zkrátka, protože stát dostal za banky zaplaceno podstatně méně, než kolik musel nasypat do jejich oddlužení. Vydělaly pouze některé finanční skupiny spojené se současnou vládní nomenklaturou.

* Byla větším hříchem selektivní pomoc některým bankám, nebo to, že se nepostupovalo výběrovými řízeními?

Obojí pochybení hrají důležitou roli. Na selektivní přístup nejvíce doplatila IPB, což byl možná i záměr představitelů socialistické vlády, aby mohli uvalit na tuto banku nucenou správu. Vůbec bych se proto nedivil, když mezinárodní arbitráž stanoví v řízení nahradit tuto újmu. Je docela pravděpodobné, že Nomura může v této arbitráži uspět, a že bude muset český stát zaplatit až čtyřicet miliard korun, protože nepostupoval vůči všem subjektům stejně. Přitom jiným bankám stát

opakovaně od špatných úvěrů pomohl, a to včetně ČSOB, která později od vlády a ČNB dostala IPB prakticky zadarmo.

* Dá se předpokládat, že by prohraná arbitráž s Nomurou mohla ovlivnit výsledek řízení Evropské komise?

Jedním momentem je žaloba Nomury týkající se nepřátelského převzetí ČSOB za pomoci nejvyšších státních orgánů, které se na tomto nepřátelském převzetí podílely. Zde je vysoká pravděpodobnost, že Nomura uspěje. Druhou věcí je probíhající řízení o poskytnutí veřejné podpory. V něm se budou snažit určité lobbistické skupiny reprezentující nové vlastníky českých bank ovlivnit výsledek řízení tak, aby nedopadl na ně, anebo aby je to stálo co nejméně. Neznamená to ale, že se z celé situace vyvleče stát. Mám proto obavu, že bude snaha přenést povinnost platit na stát, například sankce či pokuty. Těžko pak bude stát vymáhat vracené prostředky od samotných bank. Pokud se týká určité návaznosti i na případně prohrané arbitráže s Nomurou na řízení před Evropskou komisí, neexistuje žádná přímá souvislost. Dalo by se ale dovodit, že pokud mezinárodní arbitráž bude konstatovat nerovné zacházení a tím pádem porušení pravidel hospodářské soutěže, pak v tomto okamžiku by se to již mohlo probíhajícího řízení týkat.

* Není divné, že banky rozpouštějí rezervy a opravné položky za špatné úvěry, aniž by vyčkaly ukončení řízení před EK?

Tam může být za jistých okolností nějaká tichá dohoda mezi státem a jednotlivými bankami. Dík rozpuštění opravných položek a rezerv dosáhly banky pozoruhodného hospodářského výsledku, takže zaplatily vyšší daně, což vládě vyhovuje. Navíc si mohly dovolit vyplatit vyšší dividendy, případně jiné finanční částky, které jim ještě pomáhají uhradit i tu nízkou kupní cenu za jednotlivé banky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít