Prodám pohledávku. Zn.: Po splatnosti

15. ledna 2009, 13:39 - Petra Pelantová
15. ledna 2009, 13:39

Česká spořitelna se zbavila dvanácti tisíc problémových dlužníků

Číslo stránky bude upřesněno po středeční poradě!

Jako trn v oku působí nyní na banky jejich portfolio nesplácených pohledávek. Problematičtí dlužníci během finanční krize vadí víc než jindy a banky tvrdí, že se jich budou nekompromisně zbavovat. Například Česká spořitelna (ČS) už velkou část pohledávek prodala ještě před koncem roku. „V roce 2008 jsme prodali přes dvanáct tisíc kusů pohledávek,“ uvádí Pavla Langová z tiskového oddělení ČS a dodává: „Vždy se jednalo o pohledávky, kde jsme bezvýsledně vyčerpali veškeré možnosti dohodnout se s klientem na řešení.“ Firmy, kterým pohledávky prodala, ČS tají, zdůrazňuje ovšem, že si pečlivě vybírá. „Vypisujeme výběrové řízení a výběr probíhá na základě předložených nabídek,“ tvrdí Langová.
Letos bude banka v této strategii pokračovat. „Prodávat budeme pohledávky, které budou dlouhou dobu po splatnosti a kde již nevidíme jinou možnost řešení,“ upřesnila Langová. O jak velký objem půjde, ovšem banka nehodlá zveřejnit.

Dluhová spirála

Prodávat budou i další banky. „Je to běžný bankovní nástroj. Citibank jej používá i v Česku, aby podpořila co nejvyšší efektivitu svého podnikání,“ potvrdil mluvčí Citibank Pavel Vlček. Podobné sdělení přišlo také od Komerční banky (KB). V médiích se objevily spekulace, že se hodlá zbavit balíku spotřebitelských úvěrů v objemu asi čtyřiceti milionů korun. KB ale potvrzuje jen případný prodej. „V procesu vymáhání pohledávek z úvěrových obchodů je jejich prodej jednou z možností. Banka jej uplatňuje v případech, kdy se tento postup ukáže jako efektivní,“ tvrdí mluvčí banky Monika Klucová. Plán prodávat své pohledávky připustila v omezené míře i ČSOB či UniCredit Bank, naopak Raiffeisenbank to jako jediná z oslovených zcela odmítla.
Vzhledem k vlně propouštění ale i bankrotů lze očekávat, že objem problematických pohledávek se letos výrazně zvýší. „Očekáváme, že v roce 2009 přesáhne celkový růst nezaplacených pohledávek dvě stě procent,“ domnívá se Igor Kondratiev, jednatel Revital Finance, jež se zabývá správou pohledávek. Úvěry, které Češi splácejí u bank přitom sprintují k hranici jednoho bilionu korun. Další desítky miliard korun dluží leasingovým či splátkovým společnostem. Zdeněk Čáp, partner společnosti Equity Solutions, která se řešením problematických pohledávek rovněž zabývá, odhadl, že letos by mohl jejich objem nabobtnat na úroveň okolo sta miliard korun.

Kamuflovat nebo optimalizovat?

Nárůst dlužníků se špatnou platební morálkou nutí banku se jich zbavovat, neboť významně srážejí rating. „Proto se každá banka snaží tento ukazatel ve své bilanci nějak kamuflovat či spíše „účetně optimalizovat“. K tomuto účelu prakticky u všech bank existují takzvané „podkontrolní firmy“, kam jsou tato portfolia pohledávek prodávána většinou s velkým odkladem platby. Tím jsou v povinných finančních zprávách celkové částky nevýhodných položek účetně převáděny do aktiv před splatností. Tyto firmy obvykle banky vlastní prostřednictvím zahraničních subjektů,“ vysvětluje Kondratiev.
Banky by si měly s prodejem dluhů pospíšit. Byznys s nesplácenými závazky roztáčí zrádnou spirálu. Kvůli finanční krizi je ochota skupovat dluhy stále nižší, což sráží cenu pohledávek dolů. „V současné době je na českém trhu stále méně firem, které jsou ochotny investovat do odkupu celých portfolií pohledávek nebo širšího spektra jednotlivých pohledávek u věřitele,“ přiznává Kondratiev. Některé dluhy tak končí v rukou obchodníků i za třetinu jejich původní hodnoty, a prodej se tak nemusí vyplatit. „Pohledávky vůči velkým a stabilním firmám je možno prodat i za pětadevadesát procent nominální hodnoty, zatímco pohledávky vůči tržně nevýznamným společnostem, i když jsou funkční, nelze prodat ani za minimální cenu,“ dodává Kondratiev.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít