ProCoP slaví roční narozeniny

09. září 2010, 12:00 - Barbora Hanáková, odbor mnohostranné a společné obchodní politiky, ministerstvo průmyslu a obchodu
09. září 2010, 12:00

Již rok funguje v České republice poradenské místo ProCoP, ve kterém se mohou podnikatelé informovat o podmínkách prodeje výrobků v jiných státech Evropské unie. Více než stovku zákazníků, kteří dosud v Česku službu využili, netvořili jen tuzemští vývozci, ale také zahraniční podnikatelé, kteří se chtějí uchytit na zdejším trhu.

Chcete vědět, jaké jsou požadavky třeba na prodej hraček v Holandsku? I s tím může ProCoP poradit.

Autor: Luděk Vycpálek

I přes otevřenost trhů v Evropské unii stále existuje mnoho překážek, které podnikatel překonává velmi těžce, velmi nerad anebo v horších případech jejich zdolávání raději vzdá úplně. Zejména pokud jde o administrativní překážky.

Co se týče domovských států, firmy se velmi dobře orientují v právních předpisech, které se vztahují na výrobek, kterým obchodují. Problém ale nastává pro českého podnikatele, který chce vyvážet své výrobky na trhy zemí Unie, stejně jako pro zahraniční podnikatele z evropských zemí, kteří chtějí prodávat své výrobky v Česku.

Na belgická hnojiva stačilo přidat českou etiketu

A přesně takový problém s neznalostí podmínek na českém trhu měl například i belgický distributor organických hnojiv. Bez problémů prodával v Belgii a v popředí jeho zájmu teď byla Česká republika. Neměl však ponětí, jaké jsou u nás podmínky pro prodej hnojiv, nevěděl, jak a kde najde příslušné zákony, jak se v nich pak zorientuje. Netrvalo to ani tři týdny a podnikatel všechny tyto informace dostal. Jak? Velmi jednoduše – kontaktoval ProCoP, informační místo pro podnikatele.

Název ProCoP je odvozen z anglického spojení Product Contact Point. Centrum bylo zřízeno před rokem na ministerstvu průmyslu a obchodu. Jeho posláním je posílit postavení podnikatelů, jejich sebevědomí a chuť podnikat i za hranicemi domovského státu. Firmy totiž často naráží na překážky a zdlouhavé postupy při zjišťování, jaké národní požadavky musí splnit, zda je vůbec musí plnit a jak vlastně probíhá uvedení výrobku na trh. Získat tyto informace je někdy běh na dlouhou trať.

A tak belgický podnikatel díky službě ProCoP zjistil, že česká právní úprava sice registraci hnojiva vyžaduje, nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o neharmonizovaný výrobek, který již byl legálně uveden na trh v jiném členském státě, českému dozorovému orgánu bude postačovat doklad o registraci v zahraničí. Svůj výrobek tak může v zásadě bez dalšího volně distribuovat v Česku. V podstatě jediným požadavkem je opatření etiketou v českém jazyce, aby byl výrobek a jeho složení přístupný českému spotřebiteli.

Podobnou informaci může ProCoP nabídnout obdobně i českých vývozcům.

Solvit je lepší varianta než soud

Za dobu své existence poskytla služba ProCoP v Česku své služby už více než stovce tuzemských i zahraničních klientů. Paleta výrobků, kterých se dotazy týkají, je velmi rozmanitá. Od stavebnin přes potraviny až po kosmetiku. Důležité je, že ProCoP spolupracuje s širokou sítí zástupců jednotlivých úřadů, a klient tak obdrží fundovanou odpověď přímo od odborníka. ProCoP pak ještě přidá informace týkající se pravidel volného pohybu zboží.

Informační místo pro výrobky vzniklo v každém členském státě Evropské unie na základě nového nařízení Evropských společenství o vzájemném uznávání. Podnikatel se tak vždy může sám rozhodnout, zda kontaktuje informační místo ve státě, odkud pochází a požádá o zprostředkování informací, či se obrátí přímo na službu ve státě, na jehož trh chce výrobek uvést.

Pokud ProCoP v souvislosti s některým z dotazů zjistí, že příslušný správní orgán, ať už český nebo zahraniční, omezuje volný pohyb určitého výrobku a vyžaduje splnění podmínek, jež jsou v rozporu s evropským právem, lze takový případ předat k řešení síti Solvit, která rovněž sídlí na ministerstvu průmyslu a obchodu. Jedná se o neformální systém řešení sporů na vnitřním trhu Unie, který se snaží o nápravu nesprávných správních rozhodnutí a poskytuje tak alternativu k nákladným a zdlouhavým řešením soudní cestou.

Tak tomu bylo i v případě českého podnikatele, jenž hodlal v Maďarsku instalovat české zateplovací systémy. Díky informačnímu místu ProCoP dnes ví, že maďarská zkušebna by měla uznat výsledky zkoušek provedených v Česku. Případ byl nyní předán maďarskému Solvitu, který prověřuje, zda v daném případě nedochází k porušování zásady vzájemného uznávání ze strany maďarských úřadů a zda požadavky nejdou nad rámec evropské právní úpravy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít