ProCoP poradil při vývozu kosmetiky i džusů

25. února 2012, 08:55 - Ondřej Bednář
25. února 2012, 08:55

Obchodníci v členských státech EU často narážejí na stejnou otázku: Mohu volně distribuovat výrobky mezi členskými státy bez dalších povolení a potvrzení? Svoboda pohybu zboží v praxi stále naráží na překážky. Odstranit je pomáhají služby ProCoP a Solvit. Nedávno řešily třeba nejasnosti při obchodování s kosmetikou.

Foto: Profimedia.cz

Vývozcům působícím na trzích Evropské unie pomáhají již několik let služby ProCoP a SOLVIT. Dokladují to i případy z poslední doby.

Například jedna estonská firma chtěla na český trh distribuovat kosmetické prostředky. Obrátila se na centrum ProCoP s dotazem, co musí splnit, aby dostála všem požadavkům. Šlo o kosmetiku vyrobenou v Rusku, tedy ve třetí zemi, firma si proto nebyla jistá, zda se na výrobky vztahuje volný pohyb zboží. ProCoP od Ministerstva zdravotnictví zjistil, že pokud bylo v Estonsku provedeno zhodnocení bezpečnosti daných produktů a byly notifikovány příslušnému estonskému úřadu, není již třeba žádných úředních formalit a kosmetika se může v Česku prodávat. ProCoP rovněž upozornil, jaké jsou požadavky na označení těchto výrobků. Všechny tyto kroky by v opačném případě provedlo také estonské kontaktní místo na žádost českého exportéra.

Jindy zase polská firma zabývající se výrobou ovocných a zeleninových džusů chtěla rozšířit svou činnost a vyrábět nápoje přímo v České republice. Zajímaly ji tedy nejen požadavky českého potravinového práva na nealkoholické nápoje, ale i to, jakým způsobem své podnikání právně zakotvit. Ve spolupráci s Jedním kontaktním místem (JKM) a příslušným dozorovým orgánem (Státní zemědělská a potravinářská inspekce) tak ProCoP zjistil, že je třeba získat živnostenské oprávnění na výrobu potravinářských výrobků, což je volná živnost, a že následně je nutné na speciálním formuláři oznámit provozování potravinářského podniku. Jelikož složení nápojů nebylo v dotazu specifikováno, sdělil ProCoP polskému podnikateli obecné požadavky na tento druh výrobků a zprostředkoval kontakt na konkrétního pracovníka, se kterým je možné prodiskutovat podrobnosti.

Tři roky s ProCoPem

Bezplatná služba ProCoP působí na Ministerstvu průmyslu a obchodu již téměř tři roky. Název je zkratkou pro kontaktní místo pro výrobky (Product Contact Point). Podnikatelé se zde dozví, jaké jsou v Česku technické požadavky na libovolný druh výrobků i jaké administrativní nároky je třeba splnit. ProCoP je součástí celoevropské sítě, a tak poslouží i českým exportérům, kteří chtějí proniknout na trh Evropské unie.

Obecně lze říci, že ve všech členských státech EU poskytuje příslušné kontaktní místo veškeré potřebné informace o tom, co je nutné splnit, aby mohl být výrobek v daném státě uveden na trh.

Kontakt na centrum ProCoP

Web: www.mpo.cz/procop

Online formulář: www.businessinfo.cz/cz/dotaznik-eu

E-mail: procop@mpo.cz

Telefon: 224 221 701

Adresa: Politických vězňů 20, Praha 1 (v pracovní dny od 8 do 16 hodin)

Pomoc i pro malé firmy

Služba ProCoP poskytuje informace podnikatelům bez ohledu na státní příslušnost, nejčastěji menším českým firmám, které chtějí dovážet zboží ze světa nebo z EU a nejsou si kvůli případným požadavkům na certifikaci či povinné testování jisty, zda se jim dovoz vyplatí. Pomáhá jim tak snížit administrativní zátěž, která je spojena s vyhledáváním příslušných právních předpisů. Lze tak předejít problémům s dozorovými orgány a znalost pravidel pro uvádění na trh pomůže podnikatelům také při jednání s obchodními partnery, kteří občas z obav před problémy vyžadují doklady nad rámec zákonných požadavků.

ProCoP je součástí poradenského systému Ministerstva průmyslu a obchodu, do kterého patří rovněž síť JKM a služba SOLVIT, která pomůže v případech, kdy úřad v jakémkoli členském státě EU porušuje evropské právo. Všechny služby jsou zdarma a podnikatelé se na ně mohou obrátit přes internetový formulář na portálu BusinessInfo (www.businessinfo.cz/cz/dotaznik-eu), telefonicky nebo i osobně. Služby jsou zacíleny především na malé a střední podniky, které nemají s přeshraniční činností zkušenosti a často ze strachu nad vysokou byrokracií váhají, zda se do exportu či importu pustit. ProCoP řeší ročně kolem 500 dotazů, SOLVIT přibližně 100 případů porušení evropského práva českými nebo zahraničními úřady, z nichž se 80 procent podaří vyřešit.

Na webu služby ProCoP (www.mpo.cz/procop) naleznou exportéři kontakty na konzultační místa v jednotlivých zemích EU. Stejně jako služba ProCoP poskytují informace o požadavcích na výrobky bezplatně, a to do 15 pracovních dnů. Všechna zahraniční kontaktní místa zodpovídají dotazy v angličtině, do značné míry tedy odpadá jazyková bariéra. Napojení na službu SOLVIT (ve většině zemí tyto služby fungují vedle sebe) je navíc pojistkou, že úřady nebudou vyžadovat více, než jim umožňuje evropské právo.

Autor pracuje na odboru mezinárodní konkurenceschopnosti Ministerstva průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít