Proč zrušit stavební spoření

19. srpna 2010, 15:57 - Petr Stuchlík
19. srpna 2010, 15:57

Manažerský panel

Stavební spoření je snad nejmilovanější finanční produkt v České republice. Zároveň však nejhloupější. Nebojme si to přiznat.
Americké státní hypoteční agentury Freddie Mac a Fannie Mae byly symbolem finanční krize v roce 2008. Zdejší stavební spoření funguje podobně absurdně. Státní příspěvky platí z daní všichni občané ČR, užitek přinášejí jen části z nich. Ti nejchudší stejně nespoří, ty bohatší státní příspěvek nevytrhne.
Představte si, že v Poslanecké sněmovně leží návrh zákona, který zavede novou daň. Vláda plánuje získaný výnos posílat zpět občanům na účty, tedy těm, kteří si konto založí u některých bank a pošlou na něj ročně zlomek průměrné mzdy. Připadá vám to absurdní? Stavební spoření v České republice nefunguje jinak.
Zavedení stavebního spoření na počátku devadesátých let dávalo smysl. Stejně jako zdůvodnění, proč podporovat neúčelové spoření. Do systému je prostě potřeba dostat více peněz. Jenže tento model se již přežil, přiznejme si to. Dnes je celý systém stavebního spoření jen složitým přerozdělovacím mechanismem, na němž nevydělávají občané České republiky ani stát, ale pouze stavební spořitelny, tedy několik německých rodin.
Mimořádná obliba stavebního spoření má ještě jeden negativní důsledek: Češi se za dvacet let nenaučili využívat nástroje kolektivního investování či jiné produkty kapitálového trhu v dostatečné míře. To je možná méně viditelný, ale v kontextu debat o penzijní reformě poměrně bolestivý problém. Opět se ukazuje, že nepřirozené konstrukce se státní intervencí nadělají na finančních trzích více škody než užitku.
Betonářská lobby bledne vedle té stavebněspořitelní. Pánové z jihu Německa nás teď přesvědčují, že stavební spoření je nejlepší způsob, jak se zajistit na důchod. Hmmm… Co kdyby penzijní fondy financovaly výstavbu dálnic? Nebo fond pro podporu kinematografie zaplatil nový most v Chrastavě? Absurdní, hloupé, arogantní? Ne, vítejte ve světě stavebního spoření. Konceptu, který nikde na světě neexistuje. Až na pár prolobbovaných výjimek ve střední Evropě: v Německu, Rakousku, na Slovensku a v Česku.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít