Proč zrušit stavební spoření

19. srpna 2010, 15:57 - Petr Stuchlík
19. srpna 2010, 15:57

Manažerský panel

Stavební spoření je snad nejmilovanější finanční produkt v České republice. Zároveň však nejhloupější. Nebojme si to přiznat.
Americké státní hypoteční agentury Freddie Mac a Fannie Mae byly symbolem finanční krize v roce 2008. Zdejší stavební spoření funguje podobně absurdně. Státní příspěvky platí z daní všichni občané ČR, užitek přinášejí jen části z nich. Ti nejchudší stejně nespoří, ty bohatší státní příspěvek nevytrhne.
Představte si, že v Poslanecké sněmovně leží návrh zákona, který zavede novou daň. Vláda plánuje získaný výnos posílat zpět občanům na účty, tedy těm, kteří si konto založí u některých bank a pošlou na něj ročně zlomek průměrné mzdy. Připadá vám to absurdní? Stavební spoření v České republice nefunguje jinak.
Zavedení stavebního spoření na počátku devadesátých let dávalo smysl. Stejně jako zdůvodnění, proč podporovat neúčelové spoření. Do systému je prostě potřeba dostat více peněz. Jenže tento model se již přežil, přiznejme si to. Dnes je celý systém stavebního spoření jen složitým přerozdělovacím mechanismem, na němž nevydělávají občané České republiky ani stát, ale pouze stavební spořitelny, tedy několik německých rodin.
Mimořádná obliba stavebního spoření má ještě jeden negativní důsledek: Češi se za dvacet let nenaučili využívat nástroje kolektivního investování či jiné produkty kapitálového trhu v dostatečné míře. To je možná méně viditelný, ale v kontextu debat o penzijní reformě poměrně bolestivý problém. Opět se ukazuje, že nepřirozené konstrukce se státní intervencí nadělají na finančních trzích více škody než užitku.
Betonářská lobby bledne vedle té stavebněspořitelní. Pánové z jihu Německa nás teď přesvědčují, že stavební spoření je nejlepší způsob, jak se zajistit na důchod. Hmmm… Co kdyby penzijní fondy financovaly výstavbu dálnic? Nebo fond pro podporu kinematografie zaplatil nový most v Chrastavě? Absurdní, hloupé, arogantní? Ne, vítejte ve světě stavebního spoření. Konceptu, který nikde na světě neexistuje. Až na pár prolobbovaných výjimek ve střední Evropě: v Německu, Rakousku, na Slovensku a v Česku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít