Article, show

Proč se slaví?

22. prosince 2003, 00:00 - (ver)
22. prosince 2003, 00:00

KDYŽ SE ŘEKNE SILVESTR, MÁLOKDO MÁ NA MYSLI SVÁTEK SVATÉHO SILVESTRA. SILVESTREM S MALÝM S NA POČÁTKU SLOVA MÁME NA MYSLI VESELÉ LOUČENÍ SE STARÝM ROKEM A VÍTÁNÍ NOVÉHO.

Papež Silvestr I. byl svatý muž, patron dobré úrody a ochránce domácích zvířat. Narodil se kolem roku 250 a knězem se stal patrně roku 284, ještě před nástupem krutého císaře Diokleciána. (Za jeho vlády vrcholilo pronásledování křesťanů za jejich víru.) Několik let se ukrýval před pronásledováním na Monte Soracte u Říma. Římským biskupem byl zvolen 31. ledna 314. Stal se vlastně prvním představitelem křesťanské církve, který nemusel žít ve věčném strachu z pronásledování pro svou víru. Do jeho pontifikátu spadá první ekumenický koncil v Nikai roku 325, kterému předsedal císař Konstantin. Právě jeho vyléčil Silvestr zázračně ze slepoty. Císař Konstantin Veliký z vděčnosti přenechal Silvestrovi polovinu říše. Svátek sv. Silvestra se slavil od pátého století, kdy se rozšířil do celé Evropy. Jeho nejčasnější evropské uctívání je prokázáno v 11. století v německém Bamberku. Když ztratil na významu, přenesl se na oslavu přelomu roku, každoročním bujarým silvestrem.

RŮZNÉ KRAJE, RŮZNÉ ZVYKY První leden je bezesporu nejrozšířenějším dnem, kdy se slaví na světě počátek nového kalendářního roku. Přizpůsobily se i národy, které prošly obdobím koloniální nadvlády jednoho ze států západní civilizace a nyní používají i“druhý“ kalendář. Muslimské děti dostávají při příležitosti výrazné změny data nové oblečení, peče se chleba, jí ovoce, všechny zvyky jsou upřeny a motivovány myšlenkami na novou úrodu. V Egyptě se lidé navštěvují a dávají si dárky. V některých částech Rakouska a Švýcarska se slaví v maškarních kostýmech. V Řecku je Nový rok svátkem nikoli sv. Silvestra, ale sv. Vassilise, který naděluje dětem dárky do odložených bot. Skotové, kteří ctí své tradice, zase koulejí po ulici o silvestrech sudy s hořící smůlou. Tím spalují starý rok se vším špatným, co přinesl, a dělají místo roku novému. Svátek se jmenuje Hogmanay. V tento den také napjatě očekávají, kdo první překročí práh domu, což se ovšem dá nejrůznějším způsobem ovlivnit. Ideální je vysoký černovlasý muž s dárkem v ruce. Kanadská provincie Britská Kolumbie pořádá otužilecká koupání. Říká se tomu plavba ledních medvědů. V ruském Petrohradě dělají otužilí muži to samé a nazývají se mroži. Australané se chtěli také přidat, slaví silvestra na plážích masově, nejen otužilci, u nich je totiž v tu dobu krásně teplo. Stále častěji k nim zajíždějí v tento čas proto i Američané a Evropané, především Němci. JAK SE CHOVAT K ŠAMPAŇSKÉMU?

* Šampaňské má být dlouhodobě uloženo v chladném sklípku se stálou teplotou 10-12 °C.

* Šampaňské nepatří ani na chvíli do mrazáku!

* Před konzumací se lahve na 20-25 minut uloží do nádoby z poloviny naplněné vodou, z poloviny kostkami ledu.

* Pije se hodně vychlazené, ale nikdy ne ledové, ideální teplota je 6-7 °C. Nedopitá lahev zůstává na stole v ochranné nádobě s vodou a ledem.

* Jak se lahve se šampaňským správně otevírají? Palcem proti vystouplému límci korkové zátky pomalu nazdviháváme špunt. Přetlakový vzduch z lahve postupně uniká. Korek uvolní hrdlo bez hlasitého bouchnutí.

* Při nalévání upřednostňujeme sklenky ve tvaru tulipánu z velmi tenkého čirého skla na broušené stopce. Nejdéle se v nich drží při hladině vůně vína.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít