Proč se ropní obři vracejí do Iráku

10. listopadu 2009, 14:26 - Stanley Reed
10. listopadu 2009, 14:26

V červnu velké energetické společnosti odmítly...

Celý podtitul: V červnu velké energetické společnosti odmítly podmínky Bagdádu. Teď, těsně po uzavření dohody s BP, se obávají, že jsou opomíjeny

Ještě nedávno se zdálo, že irácký ropný průmysl uvízl v pouštním písku. Dnes přetváří globální energetickou hru a hrozí tím, že zcela vyvede z rovnováhy dynamiku organizace OPEC. Společnosti ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Eni a další letos v létě odešly z výběrového řízení na bohatá irácká pole, protože odmítly tvrdé podmínky, které Bagdád navrhoval. Teď jsou zpátky – a nabízí se jim zhruba stejná dohoda, jež byla na stole v červnu. Dne 2. listopadu společnost Eni parafovala kontrakt na zvýšení těžby na poli Zubajr u Basry, jehož zásoby Eni odhaduje na šest miliard barelů. Shell, Exxon a ConocoPhillips rovněž vedou jednání, která by mohla pomoci zvýšit produkci Iráku na více než šest milionů barelů denně – v organizaci OPEC produkuje víc jen Saúdská Arábie.
Velké ropné společnosti znovu uvažují o Iráku, protože se obávají, že by to mohla být jejich poslední příležitost, jak se dostat k velkým objemům ropy. A když BP a China National Petroleum Corporation (CNPC) těsně po červnových aukcích souhlasily s iráckými podmínkami, ostatní společnosti si uvědomily, že lepší obchody pravděpodobně neuzavřou. Podle kontraktu BP/CNPC, slavnostně podepsaného 3. listopadu v Bagdádu, budou mít tyto firmy téměř trojnásobnou těžbu v Rumajle, asi 50 kilometrů na západ od Basry. Skupině BP se vrátí všechny náklady a z každého barelu nad desetiprocentní zvýšení dnešní těžby bude mít dva dolary zisku. „Je poctivé říct, že v současnosti jedná hodně lidí, kteří by předtím se dvěma dolary bývali nesouhlasili,“ sdělil finanční ředitel Shellu Simon Henry reportérům 29. října.
Změna postoje by mohla zvýšit napětí v organizaci OPEC, která předpokládala, že irácká produkce zůstane několik dalších let na nízké úrovni. Protože se těžba v Iráku začíná zvyšovat, Saúdové a další velcí producenti by se mohli pokusit přesvědčit Irák – který sice patří do organizace OPEC, ale má výjimku z jejích kvót – aby se podřídil. Iráčané však možná budou chtít těžit maximum, přičemž budou tvrdit, že jakékoli snižování výroby by měli mít na bedrech jiní členové kartelu, kteří léta profitovali z potíží Iráku.
Otevření země patrně změní globální energetickou situaci. Její zásoby činí přibližně 115 miliard barelů a jsou třetí největší na světě. Iráckou produkci by mohla téměř ztrojnásobit za méně než deset let pouhá tři pole – Rumajla, Zubajr a Západní Kurna. Většina iráckého území zůstává relativně neprobádaná, takže mnozí lidé z branže vidí možnost, že se najdou nová obrovská pole. „Když Irák a mezinárodní ropné společnosti budou schopny tyto projekty spustit,“ říká David Kirsch, analytik poradenské firmy PFC Energy z Washingtonu (D.C.), „určitě by to eliminovalo obavy, že celosvětová produkce někdy brzy dosáhne vrcholu.“ Samozřejmě zůstávají velké překážky. Starosti bude určitě působit bezpečnost. Kdyby premiér Núrí al-Málikí, který podporoval ropné dohody, přišel v lednových volbách o funkci, investiční ovzduší by mohlo ochladnout. A projekty, které se schválí, by mohly brzdit nouze o kvalifikované pracovníky a infrastrukturní nesnáze, jako je nedostatek ropných terminálů a nedostačující kapacita ropovodů na vývoz irácké ropy. Pro ENI a ostatní společnosti, které jsou teď zpátky u stolu, potenciální výnosy za tyto potíže stojí. Dohoda společnosti Eni je podobná smlouvě BP. Eni a její partneři, Occidental Petroleum a Korea Gas, chtějí zvýšit těžbu v Zubajru do sedmi let ze současné úrovně 190 000 barelů na 1,125 milionu barelů denně. Budou dostávat rovněž dva dolary za každý barel navíc jako BP, i když původně chtěly 4,80 dolaru. Claudio Descalzi, šéf Eni pro průzkum a výrobu, říká, ze Bagdád také objasnil, jaké daně budou muset cizinci platit, což obchod udělalo atraktivnějším. Nakonec, jak říká Descalzi, „máme kontrakt, který nám zaručuje řádné výnosy“.

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

PŘEKLAD: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít