Proč prezident nechává běhat zločince?

30. srpna 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
30. srpna 2004, 00:00

Evropská unie jednoznačně směřuje ke Spojeným státům evropským. Cesta je ještě daleká, čekají na ní výmoly, spadlé mosty, objížďky a určitě i bludné odbočky, ale směr je jasný. V lesích okolo silnic ovšem čekají zloději a vrazi, do měst míří podloudní obchodníci se zbraněmi a dealeři drog a za nimi přicházejí teroristé.

Evropa se proti všem těmto podivným existencím spojuje. Četníci, policajti a soudci je chtějí honit, ať jsou, kde jsou. V odborné hantýrce se tomu říká eurozatykač. Česká republika by se do honby na zločince ráda zapojila také, ale brání ji v tom jeden muž. Co ho k tomu může vést? Jak uvažuje? Do hlavy mu nevidíme, ale zkusme spekulovat:

1) Prezident Václav Klaus ví, že se Evropa sjednocuje, ale nejde mu to pod nos. Nepodařilo se mu zabránit vstupu Česka do Evropské unie, tak to zkouší jinak. Využívá českým úřednictvem úspěšně vyzkoušenou salámovou metodou. Kousek po kousku torpéduje zákony, dohody a smlouvy, aby se ze zbytku stal jen beztvarý shluk bezzubých prohlášení.

2) Brání nepoctivé podnikatele, kteří se ukrývají před spravedlností v zemi, kam zatím eurozatykač nedosáhne. Nejde o to, že by zmizeli v ilegalitě, ale jen v tom umí chodit. Vzpomeňme na případy mnohých bývalých podnikatelských hvězd, které nejsou tuzemské soudy schopny odsoudit nebo očistit.

3) Tuší, že ne všichni politici a úředníci jednali v minulosti čestně a v souladu se zákony. Zahraniční soudy by je mohly z české země vytáhnout a odsoudit bez jakýchkoliv politických tlaků.

4) Tváří se, že neví o tom, jak jsou čeští občané odsuzováni za trestné činy v cizině. Nejde jen o známé případy drogových kurýrů v Asii, ale i podnikatele v Rumunsku, převaděče do Německa nebo obchodníky se ženami v Itálii. Místní policie je chytí při činu a jdou si sednout do chládku. Eurozatykač by takové záležitosti jenom zrychlil a zprůhlednil.

5) Brání se globalizaci jako takové a odmítá přijmout skutečnost, že svět se propojuje nejen ekonomickými vazbami. Nelze otevřít mezinárodní obchod a nechat zavřené dveře například pro životní prostředí, politiku, kulturu, ale také pro právo.

6) Staví zákony nad spravedlnost a orientuje se tedy z anglosaského pojetí přirozeného práva na německou justici držící se především psaných paragrafů. Ústava se mu stává modlou a zároveň možností jak bojovat proti Evropské unii. Že Václav Klaus už hezkých pár let není tahounem české politiky, je jasné každému, kdo není jeho zaslepeným osobním fanouškem. Že si mnohdy stejně jako v případě eurozatykače klepe po rameni s komunisty, také není žádná novinka. Ale že přímo poškozuje zájmy poctivých lidí na mezinárodním poli, je novinka a zároveň jeho další krok mezi populistické vládce podivných zemiček na okraji evropského dění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít