Proč prezident nechává běhat zločince?

30. srpna 2004, 00:00 - JAKUB TUREK
30. srpna 2004, 00:00

Evropská unie jednoznačně směřuje ke Spojeným státům evropským. Cesta je ještě daleká, čekají na ní výmoly, spadlé mosty, objížďky a určitě i bludné odbočky, ale směr je jasný. V lesích okolo silnic ovšem čekají zloději a vrazi, do měst míří podloudní obchodníci se zbraněmi a dealeři drog a za nimi přicházejí teroristé.

Evropa se proti všem těmto podivným existencím spojuje. Četníci, policajti a soudci je chtějí honit, ať jsou, kde jsou. V odborné hantýrce se tomu říká eurozatykač. Česká republika by se do honby na zločince ráda zapojila také, ale brání ji v tom jeden muž. Co ho k tomu může vést? Jak uvažuje? Do hlavy mu nevidíme, ale zkusme spekulovat:

1) Prezident Václav Klaus ví, že se Evropa sjednocuje, ale nejde mu to pod nos. Nepodařilo se mu zabránit vstupu Česka do Evropské unie, tak to zkouší jinak. Využívá českým úřednictvem úspěšně vyzkoušenou salámovou metodou. Kousek po kousku torpéduje zákony, dohody a smlouvy, aby se ze zbytku stal jen beztvarý shluk bezzubých prohlášení.

2) Brání nepoctivé podnikatele, kteří se ukrývají před spravedlností v zemi, kam zatím eurozatykač nedosáhne. Nejde o to, že by zmizeli v ilegalitě, ale jen v tom umí chodit. Vzpomeňme na případy mnohých bývalých podnikatelských hvězd, které nejsou tuzemské soudy schopny odsoudit nebo očistit.

3) Tuší, že ne všichni politici a úředníci jednali v minulosti čestně a v souladu se zákony. Zahraniční soudy by je mohly z české země vytáhnout a odsoudit bez jakýchkoliv politických tlaků.

4) Tváří se, že neví o tom, jak jsou čeští občané odsuzováni za trestné činy v cizině. Nejde jen o známé případy drogových kurýrů v Asii, ale i podnikatele v Rumunsku, převaděče do Německa nebo obchodníky se ženami v Itálii. Místní policie je chytí při činu a jdou si sednout do chládku. Eurozatykač by takové záležitosti jenom zrychlil a zprůhlednil.

5) Brání se globalizaci jako takové a odmítá přijmout skutečnost, že svět se propojuje nejen ekonomickými vazbami. Nelze otevřít mezinárodní obchod a nechat zavřené dveře například pro životní prostředí, politiku, kulturu, ale také pro právo.

6) Staví zákony nad spravedlnost a orientuje se tedy z anglosaského pojetí přirozeného práva na německou justici držící se především psaných paragrafů. Ústava se mu stává modlou a zároveň možností jak bojovat proti Evropské unii. Že Václav Klaus už hezkých pár let není tahounem české politiky, je jasné každému, kdo není jeho zaslepeným osobním fanouškem. Že si mnohdy stejně jako v případě eurozatykače klepe po rameni s komunisty, také není žádná novinka. Ale že přímo poškozuje zájmy poctivých lidí na mezinárodním poli, je novinka a zároveň jeho další krok mezi populistické vládce podivných zemiček na okraji evropského dění.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít