Proč policie neobvinila šéfku VZP?

04. dubna 2005, 00:00 - PETRA BREYEROVÁ
04. dubna 2005, 00:00

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková podle policie spáchala trestný čin. Měla se ho dopustit porušením svých povinností správkyně největší zdravotní pojišťovny v zemi. Vyšetřována ale nebude, protože kauza je promlčena.

Ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřina Musílková podle policie spáchala trestný čin. Měla se ho dopustit porušením svých povinností správkyně největší zdravotní pojišťovny v zemi. Vyšetřována ale nebude, protože kauza je promlčena.

Případ začal v polovině 90. let, kdy pojišťovna směnila akcie společnosti Preciosa za téměř 440 miliónů korun. Tato firma vyrábí bižuterii a skleněné šperky. V roce 1996 VZP podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) pojišťovna akcie vyměnila za veřejně neobchodovatelné dluhopisy stejné nominální hodnoty vydané Preciosou. „A v březnu 1999 prodala pojišťovna obligace zpět Preciose za cenu, která byla nižší než tržní hodnota. Podle našich informací přišla pojišťovna kvůli této transakci až o půl miliardy korun,“ řekl zástupce České lékařské komory (ČLK) Martin Kunštek.

Jak uvádí zpráva NKÚ, ústav přitom v prosinci 1999 současně dlužil svým smluvním partnerům, včetně soukromých lékařů a nemocnic, téměř 3,9 miliardy korun za poskytnutou zdravotní péči.

PODEZŘELÉ DLUHOPISY

 To, co bylo na celé transakci nezákonné, je skutečnost, že VZP nesmí vlastnit cenné papíry, které nelze veřejně obchodovat. Takový je závěr vyšetřování NKÚ. Podle písemného závěru policejního oddělení vydaného 8. března 2005, který má redakce k dispozici, souvisí čin Musílkové právě s prodejem dluhopisů vydaných Preciosou.

Všeobecná zdravotní i Preciosa byly přitom personálně provázány právě osobou Jiřiny Musílkové, která se stala členkou dozorčí rady sklářské firmy v roce 1993. Transakce se uskutečnila v březnu 1999, kdy Musílková byla prokuristkou odpovědnou za vedení VZP. Její právoplatnou ředitelkou je od srpna 1999.

Mluvčí pojišťovny Jiří Suttner obvinění proti Musílkové popřel a prohlásil, že „vždy jednala v souladu se zákonem a podle rozhodnutí správní rady VZP“. Vysvětlil, že rozhodnutí o strategických investicích, jako jsou převody a prodej akcií a dluhopisů obligací, musí nejprve schválit představenstvo ústavu.

Něco jiného si ale myslí auditor NKÚ Jiří Drábek. Řekl, že obvinění policie s největší pravděpodobností mají skutečně souvislost se zjištěními úřadu zveřejněnými v roce 2002. Drábek měl tehdy na starosti kontrolu investic VZP a objevil, že koncem 90. let pojišťovna zákon porušila několikrát, včetně onoho údajného trestného činu v souvislosti s Preciosou. Vyšetřovatel případu Karel Hroch potvrdil, že jednání Musílkové naplňuje skutkovou podstatu trestného činu, pokud by ovšem případ už nebyl promlčen.

LÉKAŘI PROTESTUJÍ

I když je kauza promlčena, situace stále znepokojuje Českou lékařskou komoru, která proti odložení případu protestuje. Ve snaze o odvolání Musílkové z její funkce upozornilo vedení ČLK na kauzu hned několik činitelů - premiéra Stanislava Grosse, ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou a také Výbor pro sociální politiku a zdravotnictví Poslanecké sněmovny. „Není možné, aby osoba, která se dopustila závažného trestného činu, vedla instituci, která spravuje veřejné zdroje,“ prohlásil Martin Kunštek.

Musílkovou ale může odvolat jedině Poslanecká sněmovna.To jde nicméně udělat jen na žádost správní rady VZP. A to, jak se zdá, stojí za Musílkovou.

OBAVY Z KORUPCE

Lékařská komora již dlouhou dobu kritizuje vedení VZP a několikrát se pokusila o odstranění Musílkové z její funkce. Prezident komory Rath rovněž obvinil vedení pojišťovny z přijímání úplatků. Na jaře loňského roku podala komora trestní stížnost proti VZP a protikorupční útvar policie zahájil šetření na základě podezření z úplatkářství.

Rath například kritizoval projekt IZIP, který umožňuje klientům a lékařům on-line přístup ke zdravotním informacím pacientů. Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi loni v dubnu uvedl, že projekt je užitečný, ale stojí VZP příliš mnoho peněz. Podle ČTK v té době začal policejní protikorupční útvar případ také vyšetřovat.

Další aktivita, která je lékařům trnem v oku, je projekt nazvaný Mořský koník, na jehož základě VZP platí chronicky nemocným dětem zájezdy na mořské pobřeží. Martin Kunštek si stěžuje, že VZP nadále tyto zájezdy hradí, i když je zadlužená a neplatí včas smluvním partnerům.

Mluvčí Suttner opět jakákoliv obvinění z korupce odmítl. Dokonce obvinil Davida Ratha, že je hybnou silou ve snahách o znovuotevření případu s cílem otřást vedením pojišťovny.

JEŠTĚ TO NEKONČÍ

VZP je největší česká pojišťovna, ke které patří dvě třetiny všech klientů v Česku (6,7 milionu). Deficit pojišťovny se blíží hodnotě 9,5 miliardy korun a platby jsou zpožděny o více než jeden měsíc.

Případ Preciosa není jediným, který policie v souvislosti s VZP vyšetřuje. Karel Hroch bez dalších podrobností potvrdil, že protikorupční útvar se zabývá minimálně jedním dalším trestním oznámením týkajícím se managementu pojišťovny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít