Proč ohrožují privatizaci aerolinií?

02. září 2009, 03:57 - Marcela Honsová
02. září 2009, 03:57

Klukovskou hru, kdo dočurá dál a výš, mi připomíná současná přetahovaná mezi managementem Českých aerolinií a odboráři. Kdyby ve hře nebyla privatizace této státní společnosti, byla by to docela zajímavá podívaná, jak se dovedou chlapi prima zabavit.

Nechci shazovat argumenty a zápal obou znesvářených stran. Naopak. Oba týmy lze chápat, snášejí velice rozumné námitky, ale… Ani jedna skupina už není schopna naslouchat té druhé, vyjít si vstříc a táhnout za jeden provaz. Naopak. Zaklíněni stojí každý na jednom konci lana a dělají všechno pro to, aby se protivník poražen válel na zemi.

Odboráři kritizují rozprodej majetku firmy a volají po restrukturalizaci. Ta, kterou navrhuje management v čele s prezidentem ČSA Radomírem Lašákem, jim ovšem připadá nesystémová. Mezi tím po sobě vystřelují výroky o tunelování firmy a žalobách.

Na hádky není čas

Přitom České aerolinie bojují o přežití. Přišel prudký propad počtu cestujících a pokles průměrné ceny letenky. Navíc firmě chybějí peněžní rezervy z dob konjunktury. Jen za první pololetí letošního roku má na svém kontě ztrátu 1,8 miliardy korun a ministr financí Eduard Janota tvrdí, že jediným řešením jsou úsporná opatření, a že ani novému managementu, po němž odboráři volají, nedá už ani korunu. A v takové finančně a personálně složité situaci vrcholí privatizace ČSA. Z původně čtyř uchazečů zbylo jen tuzemské konsorcium Unimex-Travel Service, jež se netají tím, že by rádo koupilo aerolinie za babku. Odstoupil i Air France-KLM, který se rovněž potýká za letošní pololetí se ztrátou 986 milionů eur, v přepočtu přes 24 miliard korun.

K dovršení všeho sedm z devíti odborových organizací ČSA sice proklamuje, že zaměstnanci podporují privatizaci, ale jedním z klíčových hráčů na světovém trhu.

Asi nemají na mysli zbylého zájemce. Privatizace bude podle nich pro stát nejvýhodnější až po stabilizaci aerolinií a oživení trhu. Jinými slovy ne teď na podzim. Jejich přání by se mohlo vyplnit, kdyby zájemce nabídl opravdu málo. I když se odborníci přou o hodnotu Českých aerolinií, není až tak nízká. Majetek netvoří jenom letadla, ale i know-how, značka a vybudovaná pozice. Jenom image po současných turbulencích je trochu pošramocená.

A já si nejsem jistá, zda jen náhodou. Možná nejde o klukovskou hru, ale o trik, jak snížit cenu firmy pro kupce, nebo co nejdéle zachovat vlastníka, který je na rozdíl od soukromníka mnohem víc rozhazovačný. Že by přece jenom tak trochu táhli za jeden provaz?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít