Proč nechci povinné členství v komoře

07. března 2005, 00:00 - ALEŠ UHLÍŘ
07. března 2005, 00:00

Otázka povinného členství příslušníků některých povolání v profesních komorách je tématem řady diskuzí. Zastánci povinného členství poukazují na nutnost odborného dohledu nad tím, jak jsou určitá povolání vykonávána. Odpůrci této povinnosti se sice takové činnosti komor v principu nebrání, avšak navrhují, aby členství bylo dobrovolné.

Otázka povinného členství příslušníků některých povolání v profesních komorách je tématem řady diskuzí. Zastánci povinného členství poukazují na nutnost odborného dohledu nad tím, jak jsou určitá povolání vykonávána.

Odpůrci této povinnosti se sice takové činnosti komor v principu nebrání, avšak navrhují, aby členství bylo dobrovolné. Přívrženci povinného členství na to odpovídají, že komora jako stavovská organizace chrání zájmy celé profesní skupiny, z čehož mají prospěch všichni příslušníci určitého povolání.

Nehodlám zpochybňovat význam odborného dohledu, konkrétně například při prošetření správnosti určitého lékařského zákroku lékařskou komorou či posouzení kvality právní služby komorou advokátní. Jsem však skeptický k oněm - ponejvíc obecným argumentům, které vidí nezastupitelnou roli profesních komor v ochraně stavovských zájmů. Navenek pěkná předsevzetí totiž skrývají snahu zachovat si mocenskou pozici nad každým příslušníkem profesní skupiny. Komora tak může vykonávat dozorovou činnost s razancí, kterou by si při nepovinném členství sotva mohla dovolit.

Mám vlastní trpkou zkušenost s Českou advokátní komorou. Nepříjemnosti vyplývající z povinného členství mě hned na samém počátku podnikání v oboru často přiváděly na myšlenku, zda nebude lepší advokacie zanechat a nechat se raději zaměstnat. Přitom šlo o takřka triviální věc:

Na začátku ledna roku 2000 jsem byl zapsán do seznamu advokátů České advokátní komory a mohl tak zahájit praxi. Tehdy platné předpisy komory mi povolovaly po dobu 60 dnů od zápisu informování veřejnosti o podnikání v advokacii (předpis platný v současnosti již toto časové omezení nestanoví). To jsem také učinil. Bohužel jednomu z členů komory se něco na mé osobě či na způsobu mé prezentace zřejmě znelíbilo. Zprvu jsem se domníval, že jde o exces zlomyslného jedince a věc se rychle vyřeší. Ještě v lednu 2000 jsem advokátní komoře vše vysvětlil. Tříčlenný kárný senát komory mne však shledal vinným z nedovolené reklamy a snižování důstojnosti advokátního stavu. Mé odvolání pak ignoroval i odvolací kárný senát komory. Neuspěl jsem ani u Městského soudu v Praze. Nezbylo než se obrátit na Nejvyšší správní soud, který byl (naštěstí) mezitím zřízen pro podobné spory jako poslední instance. A až on v říjnu 2004 zrušil předchozí rozhodnutí.

Teprve ústy Nejvyššího správního soudu se advokátní komoře dostalo odborného právního ponaučení, že „to, co je dovoleno, nemůže být zároveň zakázáno“. Nejvyšší správní soud uložil městskému soudu konečně se zabývat mou věcnou argumentací. V únoru 2005 pak Městský soud v Praze zrušil kárné rozhodnutí z roku 2001, k němuž dalo podnět falešné udání z ledna 2000.

Když jsem o tom vyprávěl kolegům v zahraničí, jeden z nich se neudržel a nazval to zlomyslnou denunciací. Podobné zlomyslné udání členem komory by u nich bylo považováno za velký prohřešek a udavač by se sám na dlouho znemožnil. Ale v Česku? Přestože jsem hned na začátku incidentu požádal komoru o pomoc proti nařčení, komora mé právo na publicitu při zahájení podnikání v advokacii neuznala a nesmyslně reagovala kárným řízením. Od počátku svého podnikání v advokacii jsem tak byl komorou poškozen a následky této diskriminace pociťuji dosud - mezi klienty i kolegy z oboru.

Proti povinnému členství jsem i z jiného důvodu: Pochybuji, zda 8000 korun ročního členského příspěvku advokátní komoře je přiměřená částka za dvanáct čísel měsíčníku komory. Odbornou literaturu si kupuji sám. O to, abych byl detailně informován o půtkách a zákulisních bojích ve vedení komory, skutečně nestojím.

Místo aby mi komora v začátcích podnikání pomohla, pět let mne diskriminovala.

O autorovi| advokát ve Frýdku-Místku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít