Proč Bush, a ne Kerry?

08. listopadu 2004, 00:00 - JAN ŠMÍD
08. listopadu 2004, 00:00

Američané nechodí k volbám. Politika je nezajímá. Malé strany nemají šanci a obě velké, demokraté i republikáni, se podobají jedna druhé jako dva hamburgery. Ať volíte ty či ony, stejně se nic nezmění. Taková byla nálada Ameriky minulých let. Dnes je vše jinak, Amerika se zpolitizovala.

Před volbami už nezněly nářky na nezájem Američanů o politiku. Naopak. Političtí škarohlídi museli hledat jiný důvod, proč si stěžovat - souboj George W. Bushe a Johna Kerryho prý rozdělil Ameriku, ozývalo se z různých stran. Ano, Amerika byla před volbami opravdu zpolitizovaná a rozdělená, jako už dlouho ne. Letošní prezidentské volby byly první po osudovém 11. září. A teroristické útoky zmobilizovaly Ameriku daleko víc než oba prezidentští kandidáti. Výsledkem americké mobilizace je, že si USA opět zvolily George W. Bushe. To je velké zklamání pro ty, kdo uvěřili, že Bush junior je přitroublý kovboj, který to někam dotáhl jen proto, že je z bohaté rodiny. Jenže staronový prezident byl zvolen absolutní většinou 51 % všech odevzdaných hlasů. To je nejdrtivější volební vítězství od roku 1988. Od té doby až do těchto dnů ubírali kandidáti třetích stran dvěma nejsilnějším voličské hlasy do té míry, že nikdo nedokázal získat skutečnou většinu.

Proč vyhrál zrovna George Bush? Možná proto, že 58 milionů Američanů, kteří mu dali hlas, jsou hlupáci. Nebo proto, že Bush měl voličům opravdu co nabídnout. Jakmile se začaly objevovat první známky jeho vítězství, radostně poskočily americké akcie na burzách celého světa a posílil dolar. To už nelze svádět na hloupost a naivitu balíků z amerického Jihu. Finanční analytici po celém světě vyhodnotili volební výsledek jako popud hospodářskému rozkvětu. Podobně jej hodnotí američtí podnikatelé, kteří volili převážně Bushe. Ekonomika však v těchto volbách hrála až třetí housle. Naprosto logicky se do popředí dostala válka s terorismem. A tady Američané vsadili na jistotu. Nechtěli riskovat, jak se ve vypjatých situacích zachová bývalý protiválečný aktivista Kerry.

Je třeba říci, že Bush si v zahraniční politice nepočínal špatně. Ať se díváme na válku v Iráku jakkoliv, nezopakoval chybu svého otce a dotáhl boj do konce - Saddam Husajn nesedí v jednom ze svých paláců, ale ve vězení. Bush se dokázal vyrovnat i s tak nepříjemným problémem, jakým bylo selhání zpravodajských služeb, které mylně informovaly o iráckých zbraních hromadného ničení. Nesmíme ale podlehnout iluzi, že Irák je jediným prubířským kamenem Bushovy zahraniční politiky. Vítězství nad Irákem bylo zároveň vzkazem mnoha jiným diktátorům sympatizujícím s teroristy: nikdo z nich si už nemůže být jist, že jej Spojené státy nechají na pokoji. Důkaz za všechny přinesl kdysi tak suverénní libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, který náhle souhlasil se zastavením vývoje zbraní hromadného ničení. Do hry vstoupil ještě třetí faktor. Jazýčkem na vahách vítězství se staly tzv. kulturně-morální otázky, jako jsou potraty, výzkum na lidských embryích nebo manželství homosexuálů. Bush mladší nezopakoval chybu otce, věnoval se těmto otázkám a zaujal v nich konzervativnější postoj. Bez toho by pravděpodobně nebyl znovuzvolen

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít