Proč Bush, a ne Kerry?

08. listopadu 2004, 00:00 - JAN ŠMÍD
08. listopadu 2004, 00:00

Američané nechodí k volbám. Politika je nezajímá. Malé strany nemají šanci a obě velké, demokraté i republikáni, se podobají jedna druhé jako dva hamburgery. Ať volíte ty či ony, stejně se nic nezmění. Taková byla nálada Ameriky minulých let. Dnes je vše jinak, Amerika se zpolitizovala.

Před volbami už nezněly nářky na nezájem Američanů o politiku. Naopak. Političtí škarohlídi museli hledat jiný důvod, proč si stěžovat - souboj George W. Bushe a Johna Kerryho prý rozdělil Ameriku, ozývalo se z různých stran. Ano, Amerika byla před volbami opravdu zpolitizovaná a rozdělená, jako už dlouho ne. Letošní prezidentské volby byly první po osudovém 11. září. A teroristické útoky zmobilizovaly Ameriku daleko víc než oba prezidentští kandidáti. Výsledkem americké mobilizace je, že si USA opět zvolily George W. Bushe. To je velké zklamání pro ty, kdo uvěřili, že Bush junior je přitroublý kovboj, který to někam dotáhl jen proto, že je z bohaté rodiny. Jenže staronový prezident byl zvolen absolutní většinou 51 % všech odevzdaných hlasů. To je nejdrtivější volební vítězství od roku 1988. Od té doby až do těchto dnů ubírali kandidáti třetích stran dvěma nejsilnějším voličské hlasy do té míry, že nikdo nedokázal získat skutečnou většinu.

Proč vyhrál zrovna George Bush? Možná proto, že 58 milionů Američanů, kteří mu dali hlas, jsou hlupáci. Nebo proto, že Bush měl voličům opravdu co nabídnout. Jakmile se začaly objevovat první známky jeho vítězství, radostně poskočily americké akcie na burzách celého světa a posílil dolar. To už nelze svádět na hloupost a naivitu balíků z amerického Jihu. Finanční analytici po celém světě vyhodnotili volební výsledek jako popud hospodářskému rozkvětu. Podobně jej hodnotí američtí podnikatelé, kteří volili převážně Bushe. Ekonomika však v těchto volbách hrála až třetí housle. Naprosto logicky se do popředí dostala válka s terorismem. A tady Američané vsadili na jistotu. Nechtěli riskovat, jak se ve vypjatých situacích zachová bývalý protiválečný aktivista Kerry.

Je třeba říci, že Bush si v zahraniční politice nepočínal špatně. Ať se díváme na válku v Iráku jakkoliv, nezopakoval chybu svého otce a dotáhl boj do konce - Saddam Husajn nesedí v jednom ze svých paláců, ale ve vězení. Bush se dokázal vyrovnat i s tak nepříjemným problémem, jakým bylo selhání zpravodajských služeb, které mylně informovaly o iráckých zbraních hromadného ničení. Nesmíme ale podlehnout iluzi, že Irák je jediným prubířským kamenem Bushovy zahraniční politiky. Vítězství nad Irákem bylo zároveň vzkazem mnoha jiným diktátorům sympatizujícím s teroristy: nikdo z nich si už nemůže být jist, že jej Spojené státy nechají na pokoji. Důkaz za všechny přinesl kdysi tak suverénní libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, který náhle souhlasil se zastavením vývoje zbraní hromadného ničení. Do hry vstoupil ještě třetí faktor. Jazýčkem na vahách vítězství se staly tzv. kulturně-morální otázky, jako jsou potraty, výzkum na lidských embryích nebo manželství homosexuálů. Bush mladší nezopakoval chybu otce, věnoval se těmto otázkám a zaujal v nich konzervativnější postoj. Bez toho by pravděpodobně nebyl znovuzvolen

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít