Proč bude Kodaň vhodná k podnikání

08. prosince 2009, 16:11 - John Cady
08. prosince 2009, 16:11

Pokrok k dohodě o klimatu by vychýlil jazýček vah...

celý podtitul:
Pokrok k dohodě o klimatu by vychýlil jazýček vah k obnovitelným zdrojům a vytvořil příležitosti

Když budou delegáti summitu o klimatu v Kodani potřebovat zavolat si domů, mohou to udělat stylově. Společnost Cisco Systems vybavila čtyři místnosti v kodaňském kongresovém centru Bella telekonferenčním systémem s obří obrazovkou, umožňující čelným představitelům jednat tváří v tvář protějškům na stovce míst po celém světě. Tento dar není tak úplně altruistický. Je ukázkou toho, jak výrobky společnosti Cisco mohou nahrazovat služební cesty, a tak snižovat uhlíkové emise. Takovéto technologie „mají schopnost přeměnit to, jak svět zvládá energetické a ekologické problémy,“ prohlašuje Laura K. Ipsenová, senior viceprezidentka Cisca pro globální politiku.
Většina pozornosti na konferenci o klimatu, která začala 7. prosince, se soustředí na vládní rozhovory. Vzhledem k tomu, že prezident Barack Obama slibuje, že USA sníží do roku 2020 tvorbu skleníkových plynů o 17 procent, a Čína souhlasí, že zlepší svou energetickou efektivnost, od summitu se nyní očekává dosažení pokroku směrem k celosvětovým limitům emisí. Avšak přítomnost společnosti Cisco ilustruje silný podtext summitu: když se svět vydá po zelenější cestě, může to být dobré pro podnikání.

Technologický veletrh Na veletrhu a výstavě čistých technologií Bright Green v Kodani více než 160 společností předvádí solární panely, ekologické budovy a další zboží. To zahrnuje delegaci zástupců amerických podniků vedenou ministrem obchodu Garym Lockem, který doufá, že zvýší vývoz a konkurenceschopnost Spojených států. „Čistá energie může být největší ekonomickou příležitostí tohoto století,“ tvrdí Locke.
To, jak rychle trhy rostou, však závisí na vládní politice – a vládních penězích. Obamova administrativa odstartovala 24. listopadu transformaci americké elektrické sítě a věnovala 620 milionů dolarů na chytré elektroměry a další technologie. Francouzský obr Alstom ukazuje, že dovede zachycovat uhlíkové emise z uhelných elektráren, vybaven vládními financemi na projekty v Polsku a Západní Virginii. Podnikání IBM v oblasti pomoci firmám při měření jejich uhlíkových stop právě roste, protože USA budou vyžadovat podávání zpráv o emisích. A společnosti vyrábějící solární panely si dělají zálusk na plán, který 23. listopadu ohlásila Indie, a to, že do roku 2022 bude instalovat 20 gigawattů solární energie. „Indie je potenciálně obrovským trhem, na němž už pracujeme,“ uvádí Steven P. Chadima, viceprezident společnosti Suntech Power Holdings.
Podnikání v oboru čistých technologií podpoří dva kroky, které se očekávají od kodaňského procesu. Za prvé jednání povedou k dalšímu využívání systémů obchodování s emisemi, čímž se zvýší náklady znečišťování. To bude nahrávat obnovitelné energii a energetické účinnosti a díky obchodování to umožní prodej emisních povolenek za účelem zisku. Druhým krokem bude závazek, že industrializované země začnou převádět miliardy dolarů ročně rozvojovým zemím, aby jim pomohly stát se efektivnějšími. To by mohlo odstartovat celosvětové soutěžení o prodej, řekněme, solárních panelů a technologií na zachycování CO2 Indii nebo výrobu elektřiny z větrné energie Brazílii.
Zatímco podnikatelé doufají, že budou mít z Kodaně užitek, mají rovněž co říci politikům, zvláště v USA. „Je velmi důležité, aby chápali, že máme praktická řešení problému CO2 v ovzduší,“ říká Philippe Joubert, prezident společnosti Alstom Power. Gregory H. Kats, ředitel firmy Good Energies investující do čistých technologií, dodává: „Bude dost těžké argumentovat, že stropy emisí uškodí ekonomice a ublíží podnikání, když spousta společnostní říká, že je to obrovská obchodní příležitost.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít