Proč bude Kodaň vhodná k podnikání

08. prosince 2009, 16:11 - John Cady
08. prosince 2009, 16:11

Pokrok k dohodě o klimatu by vychýlil jazýček vah...

celý podtitul:
Pokrok k dohodě o klimatu by vychýlil jazýček vah k obnovitelným zdrojům a vytvořil příležitosti

Když budou delegáti summitu o klimatu v Kodani potřebovat zavolat si domů, mohou to udělat stylově. Společnost Cisco Systems vybavila čtyři místnosti v kodaňském kongresovém centru Bella telekonferenčním systémem s obří obrazovkou, umožňující čelným představitelům jednat tváří v tvář protějškům na stovce míst po celém světě. Tento dar není tak úplně altruistický. Je ukázkou toho, jak výrobky společnosti Cisco mohou nahrazovat služební cesty, a tak snižovat uhlíkové emise. Takovéto technologie „mají schopnost přeměnit to, jak svět zvládá energetické a ekologické problémy,“ prohlašuje Laura K. Ipsenová, senior viceprezidentka Cisca pro globální politiku.
Většina pozornosti na konferenci o klimatu, která začala 7. prosince, se soustředí na vládní rozhovory. Vzhledem k tomu, že prezident Barack Obama slibuje, že USA sníží do roku 2020 tvorbu skleníkových plynů o 17 procent, a Čína souhlasí, že zlepší svou energetickou efektivnost, od summitu se nyní očekává dosažení pokroku směrem k celosvětovým limitům emisí. Avšak přítomnost společnosti Cisco ilustruje silný podtext summitu: když se svět vydá po zelenější cestě, může to být dobré pro podnikání.

Technologický veletrh Na veletrhu a výstavě čistých technologií Bright Green v Kodani více než 160 společností předvádí solární panely, ekologické budovy a další zboží. To zahrnuje delegaci zástupců amerických podniků vedenou ministrem obchodu Garym Lockem, který doufá, že zvýší vývoz a konkurenceschopnost Spojených států. „Čistá energie může být největší ekonomickou příležitostí tohoto století,“ tvrdí Locke.
To, jak rychle trhy rostou, však závisí na vládní politice – a vládních penězích. Obamova administrativa odstartovala 24. listopadu transformaci americké elektrické sítě a věnovala 620 milionů dolarů na chytré elektroměry a další technologie. Francouzský obr Alstom ukazuje, že dovede zachycovat uhlíkové emise z uhelných elektráren, vybaven vládními financemi na projekty v Polsku a Západní Virginii. Podnikání IBM v oblasti pomoci firmám při měření jejich uhlíkových stop právě roste, protože USA budou vyžadovat podávání zpráv o emisích. A společnosti vyrábějící solární panely si dělají zálusk na plán, který 23. listopadu ohlásila Indie, a to, že do roku 2022 bude instalovat 20 gigawattů solární energie. „Indie je potenciálně obrovským trhem, na němž už pracujeme,“ uvádí Steven P. Chadima, viceprezident společnosti Suntech Power Holdings.
Podnikání v oboru čistých technologií podpoří dva kroky, které se očekávají od kodaňského procesu. Za prvé jednání povedou k dalšímu využívání systémů obchodování s emisemi, čímž se zvýší náklady znečišťování. To bude nahrávat obnovitelné energii a energetické účinnosti a díky obchodování to umožní prodej emisních povolenek za účelem zisku. Druhým krokem bude závazek, že industrializované země začnou převádět miliardy dolarů ročně rozvojovým zemím, aby jim pomohly stát se efektivnějšími. To by mohlo odstartovat celosvětové soutěžení o prodej, řekněme, solárních panelů a technologií na zachycování CO2 Indii nebo výrobu elektřiny z větrné energie Brazílii.
Zatímco podnikatelé doufají, že budou mít z Kodaně užitek, mají rovněž co říci politikům, zvláště v USA. „Je velmi důležité, aby chápali, že máme praktická řešení problému CO2 v ovzduší,“ říká Philippe Joubert, prezident společnosti Alstom Power. Gregory H. Kats, ředitel firmy Good Energies investující do čistých technologií, dodává: „Bude dost těžké argumentovat, že stropy emisí uškodí ekonomice a ublíží podnikání, když spousta společnostní říká, že je to obrovská obchodní příležitost.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít