Proč bude Kodaň vhodná k podnikání

08. prosince 2009, 16:11 - John Cady
08. prosince 2009, 16:11

Pokrok k dohodě o klimatu by vychýlil jazýček vah...

celý podtitul:
Pokrok k dohodě o klimatu by vychýlil jazýček vah k obnovitelným zdrojům a vytvořil příležitosti

Když budou delegáti summitu o klimatu v Kodani potřebovat zavolat si domů, mohou to udělat stylově. Společnost Cisco Systems vybavila čtyři místnosti v kodaňském kongresovém centru Bella telekonferenčním systémem s obří obrazovkou, umožňující čelným představitelům jednat tváří v tvář protějškům na stovce míst po celém světě. Tento dar není tak úplně altruistický. Je ukázkou toho, jak výrobky společnosti Cisco mohou nahrazovat služební cesty, a tak snižovat uhlíkové emise. Takovéto technologie „mají schopnost přeměnit to, jak svět zvládá energetické a ekologické problémy,“ prohlašuje Laura K. Ipsenová, senior viceprezidentka Cisca pro globální politiku.
Většina pozornosti na konferenci o klimatu, která začala 7. prosince, se soustředí na vládní rozhovory. Vzhledem k tomu, že prezident Barack Obama slibuje, že USA sníží do roku 2020 tvorbu skleníkových plynů o 17 procent, a Čína souhlasí, že zlepší svou energetickou efektivnost, od summitu se nyní očekává dosažení pokroku směrem k celosvětovým limitům emisí. Avšak přítomnost společnosti Cisco ilustruje silný podtext summitu: když se svět vydá po zelenější cestě, může to být dobré pro podnikání.

Technologický veletrh Na veletrhu a výstavě čistých technologií Bright Green v Kodani více než 160 společností předvádí solární panely, ekologické budovy a další zboží. To zahrnuje delegaci zástupců amerických podniků vedenou ministrem obchodu Garym Lockem, který doufá, že zvýší vývoz a konkurenceschopnost Spojených států. „Čistá energie může být největší ekonomickou příležitostí tohoto století,“ tvrdí Locke.
To, jak rychle trhy rostou, však závisí na vládní politice – a vládních penězích. Obamova administrativa odstartovala 24. listopadu transformaci americké elektrické sítě a věnovala 620 milionů dolarů na chytré elektroměry a další technologie. Francouzský obr Alstom ukazuje, že dovede zachycovat uhlíkové emise z uhelných elektráren, vybaven vládními financemi na projekty v Polsku a Západní Virginii. Podnikání IBM v oblasti pomoci firmám při měření jejich uhlíkových stop právě roste, protože USA budou vyžadovat podávání zpráv o emisích. A společnosti vyrábějící solární panely si dělají zálusk na plán, který 23. listopadu ohlásila Indie, a to, že do roku 2022 bude instalovat 20 gigawattů solární energie. „Indie je potenciálně obrovským trhem, na němž už pracujeme,“ uvádí Steven P. Chadima, viceprezident společnosti Suntech Power Holdings.
Podnikání v oboru čistých technologií podpoří dva kroky, které se očekávají od kodaňského procesu. Za prvé jednání povedou k dalšímu využívání systémů obchodování s emisemi, čímž se zvýší náklady znečišťování. To bude nahrávat obnovitelné energii a energetické účinnosti a díky obchodování to umožní prodej emisních povolenek za účelem zisku. Druhým krokem bude závazek, že industrializované země začnou převádět miliardy dolarů ročně rozvojovým zemím, aby jim pomohly stát se efektivnějšími. To by mohlo odstartovat celosvětové soutěžení o prodej, řekněme, solárních panelů a technologií na zachycování CO2 Indii nebo výrobu elektřiny z větrné energie Brazílii.
Zatímco podnikatelé doufají, že budou mít z Kodaně užitek, mají rovněž co říci politikům, zvláště v USA. „Je velmi důležité, aby chápali, že máme praktická řešení problému CO2 v ovzduší,“ říká Philippe Joubert, prezident společnosti Alstom Power. Gregory H. Kats, ředitel firmy Good Energies investující do čistých technologií, dodává: „Bude dost těžké argumentovat, že stropy emisí uškodí ekonomice a ublíží podnikání, když spousta společnostní říká, že je to obrovská obchodní příležitost.“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít