Problémy finančního odvětví v USA

24. února 2009, 15:41 - Matthew Goldstein
24. února 2009, 15:41

Editor: Adrienne Carter

Záchranný balíček
Zdlouhavé čekání malých bank

Tisíce bank si zažádaly o kousek ze 700miliardového záchranného programu. Prozatím vláda vydala šeky v hodnotě okolo 400 miliard dolarů. Situaci komplikuje skutečnost, že Federální agentura pro pojištění vkladů (FDIC) má nedostatek pracovních sil pro zpracování veškeré papírové dokumentace. „V případě některých menších bank vyvstávají neobvyklé problémy,“ potvrzuje mluvčí FDIC David Barr. „(Tyto případy) vyžadují o něco více času.“
Malé banky to obtěžuje. Thomas Wiley mladší, ředitel Coastal Bank ze Savannah v Georgii, říká, že čekal mnoho měsíců. Před několika týdny si od něho regulační úřad vyžádal další informace, aby mohl rozhodnout. „Jsem docela naštvaný,“ dodává Wiley, který by chtěl poskytnuté peníze použít na posílení bankovního kapitálu. „Prostě chci vědět, jak se věci mají.“
Patrick Fahey, výkonný ředitel Frontier Financial, si dlouhé čekání nemůže dovolit. Frontier je jednou z největších bank ve státě Washington, kterou zasáhlo zhoršení podmínek komerčních úvěrů, a proto potřebuje dodatečnou hotovost. Fahey najal investiční bankéře, aby se pokusili najít jako alternativu přímé soukromé investory. „Nemůžeme jen tak sedět se založenýma rukama a čekat na výsledek,“ říká.
- Mara der Hovanesian a Brian Burnsed

Vedlejší produkt Lehman Brothers
Co se skrývá pod poskvrněným jménem?

Značka Lehman Brothers není zcela mrtvá. Minimálně jeden potomek této zkrachovalé investiční banky je dosud aktivní – Lehman Brothers Bank. Banka, která poskytuje služby především prostřednictvím internetového bankovnictví a má jednu pobočku v Jersey City ve státě New York. Banka nevyhlásila 15. září úpadek společně se svou bývalou korporátní mateřskou firmou. Spotřebitelé mohou žádat o vydání kreditní karty pod značkou Lehman Brothers s počáteční úrokovou sazbou 1,99 procenta nebo v této finanční instituci refinancovat svou hypotéku.
Nedá se říci, že by se klienti do banky přímo hrnuli. Její aktiva loni v září klesla na 7,2 miliardy dolarů, zatímco o rok dříve činila sedmnáct. Lehman Bank, která vůči své bývalé mateřské firmě uplatňuje pohledávku ve výši 2,19 miliardy dolarů za konkrétní úvěry, se nijak neodkazuje na svůj původ. O spojitosti s bankou v úpadku svědčí pouze shoda v názvu banky. Na internetových stránkách banky není ani zmínka o úpadku mateřské firmy. Lehman Brothers Bank se odmítla k článku vyjádřit.
- Matthew Goldstein a Brian Burnsed

Pojmenujme věci správně

Co znamená 787 miliard dolarů mezi přáteli? Hospodářství se potácí od jedné krize ke druhé, a proto je značně komplikované obsáhnout všechny vládní výdaje. Daniel Clifton, politický analytik Strategas Research Partners, uvádí šokující čísla v souvislostech. Ve svém přehledu vychází z posledního stimulačního balíčku ve výši 787 miliard dolarů, který by měl znovu nastartovat ekonomiku a povzbudit spotřebitele k utrácení.
- Jane Sasseen

Box:
Co ještě přijde na 787 miliard dolarů?
3,9 milionu domů za průměrnou americkou cenu dvě stě tisíc dolarů.
300 milionů šeků na částku 2623 dolarů – dostalo by se takřka na každého Američana.
7,7 milionu stipendií na soukromých čtyřletých univerzitách nebo okolo 30 milionů stipendií na veřejných univerzitách.
27,7 milionu aut za průměrnou cenu v USA 28 400 dolarů.
4 měsíce federálních daňových prázdnin.
10 nejdražších sportovních licencí – a 773 miliard dolarů ještě zbude.

Popisek s. 54:
Lehman Brothers Bank podala soudní žalobu na bývalou mateřskou firmu.

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít