Problémové hypotéky prodává ve velkém

06. ledna 2012, 13:01 - Hana Boříková
06. ledna 2012, 13:01

Hypotéční banka

K prodeji zatím zřejmě největšího objemu nesplácených hypoték se před koncem loňského roku odhodlala Hypoteční banka patřící ČSOB. Ve výběrovém řízení nabídla pět balíků pohledávek zajištěných nemovitostí v hodnotě zhruba jedné miliardy korun. Dosud banky prodávaly své pohledávky většinou maximálně po desítkách kusů. „Prodej problémových pohledávek nepovažujeme za nejvhodnější způsob řešení. V těchto záležitostech preferujeme práci vlastních specialistů. Nicméně nikdy jsme prodej pohledávek prostřednictvím třetích stran nevyloučili zcela. Trh s pohledávkami ale určitou dobu spíše stagnoval, a proto jsme si na sklonku loňského roku chtěli ověřit, zda se situace nějakým způsobem změnila, či nikoliv,“ uvedla k transakci mluvčí Hypoteční banky Rita Gabrielová s tím, že podrobnosti jsou interní věcí ústavu. Podle informací týdeníku Euro koupila balíky problémových hypoték firma Reticulum, která se specializuje mimo jiné na přímý odkup pohledávek a dražby. Tato společnost se k obchodu nechtěla vyjádřit s tím, že jde o příliš citlivou záležitost.
Banky se zatím snažily vyhnout tomu, aby na trh umístily větší množství nemovitostí, které by mohly způsobit pohyb cen realit. K prodeji několika kusů se přiznala jen Raiffeisenbank a dvě stavební spořitelny (Euro 49/2011). Hypoteční banka nyní velmi pravděpodobně přeprodala několik stovek kusů problémových hypoték. „V celkovém objemu nemovitostních transakcí množství, které uvádíte, trhem nezatřese. Je třeba si uvědomit, že zřejmě půjde o nemovitosti v různých regionech a v různé fázi vývoje spějícího k jejich zpeněžení. Mohou na nich váznout exekuce, jejich majitelé mohou být v insolvenci, mohou být předmětem soudních sporů. V jeden okamžik se na trh tedy nedostanou,“ říká Radek Laštovička, expert poradenské společnosti Ernst & Young na řešení problémových pohledávek. Nepředpokládá ani, že by jednorázový prodej pohledávek zajištěných nemovitostí v podobném objemu mohl spustit řetězovou reakci bank. Ty by podle něho volily razantnější strategii v okamžiku, kdy by ceny nemovitostí začaly výrazně klesat a ony by se obávaly o hodnotu zástav, což se neděje.
K prodeji pohledávek mají tuzemské banky velmi odlišný přístup. Některé pravidelně umísťují na trh drobné balíky několika kusů pohledávek, jiné naopak od tohoto kroku upouštějí s tím, že dosahovaná cena pro ně není zajímavá. Referenční cena těchto obchodů zatím nebyla zveřejněna. Pokud dokáže banka zpeněžit nesplácenou nemovitost vlastními silami, pokryje velkou část jistiny. Šéfka odboru vymáhání a restrukturalizace České spořitelny Marie Švagrová během své přednášky v rámci diskusní setkání k tématu nesplácené hypotéky uvedla, že se průměrně dražbou pokryje po zaplacení všech nákladů s ní spojených 75 procent jistiny pohledávky. Výtěžnost u komplikovaných nesplácených hypoték, které banky nedokáží samy řešit, může být ovšem řádově nižší. Počet nesplácených hypoték roste. Z údajů České národní banky vyplývá, že Češi jsou v prodlení déle než devadesát dní u hypotečních úvěrů v celkové hodnotě necelých jednadvaceti miliard korun, což odpovídá více než dvanácti tisícům problémových půjček zajištěných nemovitostí. Hodnota úvěrů ze stavebního spoření, u kterých jsou klienti v prodlení se splátkami, činí už 3,5 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít